Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmiana nazwy Kaliningradu: Rosja wybucha, gdy Polska zmienia nazwę eksklawy Królewiec

Silnie zmilitaryzowany Obwód Kaliningradzki robi fale po tym, jak Polska mówi, że zmieni nazwę rosyjskiego miasta Kaliningrad.

Dawniej znany jako Königsberg, miasto położone jest 660 km od Rosji na granicy Litwy i Polski. Region został początkowo przekazany Związkowi Radzieckiemu w ramach traktatu poczdamskiego po drugiej wojnie światowej, a status ten został nadany na stałe w 1990 roku.

Założone przez Zakon Krzyżacki w 1255 roku miasto zostało nazwane na cześć czeskiego króla Ottokara II i znane było jako Königsberg – Królewicz po polsku, Karaliasius po litewsku i Korolevets po rosyjsku.

Kiedy Sowieci przejęli władzę, miasto zostało przemianowane na Kaliningrad na cześć bolszewickiego rewolucjonisty Michaiła Kalina.

Niemcy zostali wypędzeni z tego obszaru i zastąpieni w większości przez etnicznych Rosjan.

Region był przedmiotem napięć między Europą a Rosją, której odmówiono dostępu do lądu z Moskwy po inwazji na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin podobno wysłał pociski zdolne do przenoszenia broni jądrowej i myśliwce MiG-31 z pociskami hipersonicznymi.Niezatapialny lotniskowiec”, przesyłając napięcia.

Ale to nazwa obszaru spowodowała ostatnie zamieszanie.

Polska przestała już używać oficjalnej nazwy rosyjskiej enklawy, mówiąc, że zamiast tego powróci do swojego historycznego odpowiednika.

Powołując się na zalecenie państwowej komisji, której zadaniem jest ujednolicenie nazw obcych w języku polskim, minister rozwoju Polski Waldemar Buda powiedział, że Kaliningrad będzie teraz oficjalnie nazywany po polsku Königsberg — Królewiec.

„Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy w naszym rodzimym Kaliningradzie i obwodzie kaliningradzkim” – napisał Buda w środowym oświadczeniu.

Historyczna nazwa enklawy na pograniczu Polski i Litwy pojawi się teraz w oficjalnych dokumentach i na mapach, co wywołało gniewną reakcję Rosji.

Moskwa zareagowała wściekle.

„To nawet nie jest rusofobia, to procesy bliskie szaleństwa, które zachodzą w Polsce” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

READ  Leila Fernandez wygrała tenisowy mecz French Open z Polką Magdą Linet

„To nie służy Polsce. To nie są tylko działania nieprzyjazne, to są działania wrogie” – dodał.

22 000 polskich oficerów i intelektualistów zostało zabitych przez policję polityczną Związku Radzieckiego w lesie pod Smoleńskiem w 1940 roku. W tym czasie zginęło 22 000 polskich oficerów i intelektualistów.

„Fakt, że duże miasto w pobliżu naszej granicy nosi imię zbrodniarza o nazwisku Katyń, który wydał wyrok w sprawie masowego mordu na polskich oficerach w Katyniu w 1940 r., budzi w Polakach negatywne emocje” – powiedział Buda. .

Przed przyznaniem się do prawdy w 1990 roku Związek Radziecki długo zaprzeczał odpowiedzialności za zabójstwa, obwiniając o to nazistów.

Wezwano ambasadorów

W osobnym wydarzeniu w środę Moskwa wezwała polskich urzędników po tym, jak proukraińscy działacze uniemożliwili ambasadorowi Rosji w Warszawie złożenie we wtorek kwiatów pod sowieckim pomnikiem z okazji zwycięstwa Rosji nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku.

Rosyjski MSZ potępił „zły akt”, mówiąc, że „rusofobiczna polityka Polski ma na celu zniekształcenie historii II wojny światowej”. Warszawa wezwała ambasadora Moskwy w zeszłym tygodniu po tym, jak rosyjski samolot bojowy przechwycił polski samolot patrolujący unijną agencję graniczną na Morzu Czarnym.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział, że Warszawa „potępia prowokacyjne i agresywne zachowanie strony rosyjskiej, co stanowi poważny incydent międzynarodowy”.

– z AFP