Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Donald Trump wysadza w powietrze prezydenta Korei Południowej za powiedzenie, że był „ porażką ” w rozmowach Kim Dzong Una

Były prezydent USA Donald Trump stanowczo zareagował na krytykę, że jego rozmowy z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem „nie doprowadziły” do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Trump w niezwykłym wybuchu skrytykował przywódcę Korei Południowej, bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, i gorąco pochwalił przywódcę wieloletniego przeciwnika Korei Północnej.

Trump odpowiedział, mówiąc, że prezydent Korei Południowej Moon Jae-in był „słaby” i niewdzięczny za swoją pracę uspokajającą Kim Dzong Una.

Związane z: Donald Trump wkracza na terytorium Korei Północnej na spotkaniu z Kim Dzong Unem

Przychodzi po obszernym wywiadzie z The New York Times Wysłany w środę prezydent Moon Jae-in skrytykował Trumpa, mówiąc, że „pokonał dżunglę i nie udało się” zrobić postępów z Koreą Północną.

Pomimo swoich słynnych spotkań z Kim, prezydent Trump opuścił urząd bez usuwania ani jednej północnokoreańskiej głowicy nuklearnej.

Korea Północna również wznowiła testy broni.

Moon, który ma spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem w przyszłym miesiącu, ma nadzieję, że nowy prezydent może poczynić postępy.

Powiedział: „Najważniejszym punktem wyjścia dla obu rządów jest chęć dialogu i spotkanie twarzą w twarz na wczesnym etapie”.

Jednak Trump odpowiedział, że pan Moon był „słaby” i niewdzięczny za swoją pracę uspokajającą Kima.

Oskarżył swojego południowokoreańskiego odpowiednika o rabowanie Stanów Zjednoczonych, jednocześnie podkreślając swoją rzekomą przyjaźń z panem Kimem.

„Kim Jong Un z Korei Północnej, którego poznałem (i tym podobne) w najtrudniejszych okolicznościach, nigdy nie szanował obecnego prezydenta Korei Południowej, Moon Jae-in” – powiedział Trump w oświadczeniu.

„Prezydent Moon był słaby zarówno jako przywódca, jak i jako negocjator, z wyjątkiem trwającej i przedłużającej się ofensywy wojskowej Stanów Zjednoczonych … Przez dziesięciolecia traktowano nas jak głupców, a jednak zmusiło to ich do zapłacić miliardy dolarów więcej za zapewnianą przez nas ochronę i usługi wojskowe.

READ  Izrael bombarduje Gazę po wystrzeleniu balonów i starciach na granicy

„Administracja Bidena nawet nie poprosi o dodatkowe miliardy, które Korea Południowa zgodziła się nam zapłacić” – dodał Trump, odnosząc się do urzędującego prezydenta Joe Bidena.

Podczas swojej prezydentury Trump stał się głównym negocjatorem w rozmowach pokojowych na Półwyspie Koreańskim.

on jest Po raz pierwszy spotkał się w czerwcu 2018 roku z Kimem w Singapurze, pierwszym w historii szczytem narodów, które technicznie nadal są w stanie wojny.Później powiedział, że obaj przywódcy „zakochali się”.

Duet spotkał się jeszcze dwukrotnie podczas prezydentury Trumpa, a Korea Północna odłożyła testy nuklearne i rakietowe – ale analitycy twierdzą, że Pjongjang nadal rozwija swoje programy zbrojeniowe.

W marcu Korea Południowa zgodziła się zapłacić 13,9 procent więcej niż koszt obecności wojsk amerykańskich na półwyspie, w ramach sześcioletniej umowy na rozwiązanie problemu, który pogorszył się pod rządami Trumpa.

Finansowa kłótnia nękała sojusz bezpieczeństwa obu sojuszników po tym, jak Trump – który przyjął transakcyjne podejście do polityki zagranicznej – wielokrotnie oskarżał Koreę Południową o swobodę obciążania.

Waszyngton stacjonował około 28 500 żołnierzy w Korei Południowej, aby bronić jej przed uzbrojoną w broń nuklearną Koreą Północną, a także chronić interesy USA w Azji Północno-Wschodniej.

Zgodnie z nową umową Seul zgodził się zapłacić 1,18 biliona wonów (1,03 miliarda dolarów) za 2021 r., A następnie coroczne podwyżki są powiązane z jego budżetem obronnym.

Kwota ta stanowi wzrost o 13,9 procent z około 920 milionów dolarów, które Seul płacił w ramach poprzedniej umowy, która wygasła w 2019 roku – ale jest to dalekie od początkowej prośby administracji Trumpa o 5 miliardów dolarów rocznie.

– Z Agence France-Presse