Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dostępna membrana immunologiczna do zastosowań RO w słonej wodzie – Inżynieria chemiczna

Dostępna membrana immunologiczna do zastosowań RO w słonej wodzie – Inżynieria chemiczna


| Napisane przez Scotta Jenkinsa

W listopadzie 2023 r. w ramach programu wczesnego dostępu rozpoczęły się pierwsze komercyjne testy nowej membrany przeciwporostowej do zastosowań w odwróconej osmozie słonej wody (BWRO). Twórca membran ZwitterCo (Woburn, Massachusetts; www.zwitterco.com) mówi, że jej membrana jest odporna na zanieczyszczenia w przypadkach, gdy zanieczyszczenie membran naturalnymi materiałami organicznymi wymaga częstego czyszczenia membrany. Umożliwiając przywrócenie wydajności membrany poprzez proste spłukanie wodą, nowa membrana skraca przestoje konserwacyjne i wydłuża żywotność membrany.

Głównym aspektem membrany jest specjalnie zaprojektowana trwała warstwa barierowa wykonana ze specjalnego kopolimeru zawierającego związki obojnacze. Związki obojnacze wykazują ładunki dodatnie i ujemne na tej samej cząsteczce, co czyni je wysoce hydrofilowymi. „Pomysł wykorzystania jonów obojnaczych do zastosowań w wodzie pojawił się już od jakiegoś czasu, ale wyzwaniem było stworzenie membrany o stabilnym składzie chemicznym i solidnej strukturze, tak aby można ją było wykorzystać komercyjnie” – wyjaśnia John Goodman, wiceprezes ds. sprawy handlowe. Rozwoju w ZwitterCo. „Opracowaliśmy kopolimer z jonami obojnaczymi, który ma pożądaną strukturę, ale także zapobiega zabrudzeniu, wciągając wodę na powierzchnię membrany, dzięki czemu cząsteczki organiczne, takie jak FOG, nie mogą [fats, oils and greases]Nie da się tego przestrzegać” (wykres).

Kopolimer obojniaczojonowy działa jako warstwa barierowa w membranie kompozytowej, którą można stosować w zastosowaniach BWRO o dużym zanieczyszczeniu, w tym w wtórnych ściekach z systemów oczyszczania ścieków i doczyszczaniu ścieków. Firma zauważa, że ​​rosnące zapotrzebowanie na ponowne wykorzystanie wody zwiększa zapotrzebowanie na odporne na zanieczyszczenia membrany BWRO.

Membrana Zwitterionic BWRO jest następcą podobnej membrany wprowadzonej wcześniej przez ZwitterCo do ścieków o wysokiej wytrzymałości.

READ  NASA na torze, aby jutro rano przetestować nadmuchiwaną osłonę termiczną w kosmosie