Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dotknięta kryzysem Sri Lanka może zezwolić na używanie rupii indyjskiej w transakcjach krajowych

Kolombo, Sri Lanka — Sri Lanka rozważa możliwość wykorzystania rupii indyjskiej w transakcjach krajowych, ponieważ kraj wyspiarski walczy o odbudowanie wyczerpanych rezerw walutowych i wyjście z bezprecedensowego roku. Kryzys ekonomiczny.

Minister spraw zagranicznych Sri Lanki, Ali Sabri, powiedział w sobotę, że zezwolenie na używanie waluty jej gigantycznego sąsiada umożliwi „turystom i innym osobom z Indii bezpośrednie używanie rupii indyjskich tutaj” bez konieczności przechodzenia przez wiele przeliczników walut.

Sri Lanka importuje wiele towarów z Indii – swojego największego partnera handlowego – w tym artykuły spożywcze, leki, materiały budowlane, samochody, nawozy i chemikalia. Według oficjalnych danych, wolumen handlu między dwoma krajami osiągnął w 2021 roku 5,45 miliarda dolarów.

Sabri powiedział, że zaakceptowanie rupii indyjskiej będzie korzystne dla Sri Lanki, ponieważ nierównowaga handlowa między dwoma krajami leży w interesie Indii.

„Potrzebujemy więcej indyjskiej waluty, więc przybywa tu więcej Hindusów, a wydawanie indyjskiej waluty jest dla nas dobre” – powiedział dziennikarzom Sabri dzień po wizycie w Indiach z prezydentem Sri Lanki Ranilem Wickremesinghe.

Podczas wizyty Indie i Sri Lanka podpisały szereg umów energetycznych, rozwojowych i handlowych, wskazując na rosnące powiązania gospodarcze między dwoma sąsiednimi krajami.

Stosunki między obydwoma krajami nasiliły się w zeszłym roku, kiedy Sri Lanka pogrążyła się w najgorszym kryzysie gospodarczym we współczesnej historii, wywołanym poważnym kryzysem walutowym, w wyniku którego skończyły się podstawowe artykuły, a obywatele stoją w kolejkach po paliwo. W zeszłym roku zawiesiła również spłatę zadłużenia zagranicznego.

Indie zapewniły swojemu sąsiadowi kluczową pomoc finansową i humanitarną o wartości ponad 4 miliardów dolarów, w tym żywność, lekarstwa i paliwo.

Indie były również pierwszym wierzycielem, który dostarczył list poparcia dla działań restrukturyzacyjnych Sri Lanki, co pomogło w uruchomieniu wsparcia ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który Zatwierdził pakiet ratunkowy w wysokości 3 miliardów dolarów w marcu.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 322. dniu inwazji | Ukraina

Całkowite zadłużenie Sri Lanki przekroczyło 83 miliardy dolarów, z czego 41,5 miliarda to dług zagraniczny, a 42,1 miliarda to krajowy. Sri Lanka rozpoczęła właśnie proces restrukturyzacji swojego zadłużenia.

Strategiczne położenie Sri Lanki na Oceanie Indyjskim wzbudziło zainteresowanie regionalnych rywali, Indii i Chin. Przez lata napływ pożyczek i inwestycji infrastrukturalnych z Pekinu pomagał New Delhi zdobyć przewagę w dążeniu do wpływów.

Ale kraj Załamanie gospodarcze dało New Delhi szansę Eksperci twierdzą, że wahadło przechyliło się na swoją korzyść, zwłaszcza że Chiny opóźniły wsparcie restrukturyzacji zadłużenia. Chiny posiadają około 10% zadłużenia zagranicznego Sri Lanki.