Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Duża liczba wirusów przenoszonych przez komary

Wraz ze zbliżaniem się letnich upałów w całym kraju rośnie również ryzyko zarażenia się śmiertelnymi wirusami przenoszonymi przez komary.

W związku z wirusem zapalenia mózgu Murray Valley (MVE), wirusem Zachodniego Nilu/Konjen i japońskim zapaleniem mózgu (JE) wykrytymi w populacjach komarów w wielu stanach, władze twierdzą, że konieczne jest, aby ludzie podjęli kroki w celu ochrony siebie i swoich bliskich.

Wirusy MVE i JE mogą powodować zapalenie mózgu, które prowadzi do objawów takich jak gorączka, ból głowy, senność i dezorientacja. W rzadkich przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu lub śmierci.

„Tylko niewielka część osób zakażonych wirusem doświadcza objawów, w tym gorączki, bólu głowy, nudności, wymiotów, utraty apetytu, biegunki i bólów mięśni” – powiedział Richard Broom, dyrektor wykonawczy ds. ochrony zdrowia NSW.

„Wśród osób, u których rozwinęła się ciężka infekcja, niektórzy mogą umrzeć lub cierpieć z powodu powikłań neurologicznych na całe życie”.

Zakażenie wirusem Zachodniego Nilu – w tym wirusem Kunjin – jest chorobą, która może powodować łagodne objawy grypopodobne. W rzadkich przypadkach infekcja może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu.

MVE wykryto niedawno u komarów w północno-zachodniej wiktoriańskiej miejscowości Mildura oraz w dalekiej zachodniej części Nowej Południowej Walii.

Firma SA Health znalazła komary przenoszące wirusy w rejonie Mallee w zachodniej Adelajdzie w zeszłym tygodniu.

W ostatnich miesiącach po powodziach wykryto wiele przypadków japońskiego zapalenia mózgu.

Władze twierdzą, że występowanie MVE i wirusa Zachodniego Nilu/Kunjin w populacjach komarów oznacza, że ​​ryzyko infekcji u ludzi w nadchodzących tygodniach jest wysokie.

Wiktoriańskie władze ds. zdrowia poinformowały w sobotę, że „znacząca liczba” wykrytych przypadków z całej północnej Wiktorii miała miejsce w rejonie Mildura.

„Te odkrycia oznaczają, że MVE rośnie w populacjach komarów i sugerują, że istnieje znaczne ryzyko dla ludzi na tych obszarach, zwłaszcza Mildura” – powiedziała w oświadczeniu Claire Locker, pełniąca obowiązki dyrektora ds. zdrowia w wiktoriańskim Departamencie Zdrowia.

READ  Tak astronauci świętują Święto Dziękczynienia w kosmosie

„Mieszkańcom i osobom odwiedzającym Mildurę zdecydowanie zaleca się podjęcie działań w celu zmniejszenia ryzyka ukąszeń komarów”.

Zastępca dyrektora ds. zdrowia, Deborah Friedman, powiedziała ABC, że wykrywanie rosło „z tygodnia na tydzień”, a „wiele ujawnień napływało szybko i gęsto”.

Powiedziała, że ​​Mildura stanęła w obliczu „naprawdę skoncentrowanego obszaru ryzyka”, a kiedy zaczęły pojawiać się przypadki ludzi, ważne było, aby społeczność była przygotowana.

„Ochrona przed ukąszeniami komarów nie powinna być tylko czymś, co ludzie rozważają, powinna to być coś, co każdy zobowiązuje się zrobić, aby się chronić” – powiedziała.

ochrona

Eksperci twierdzą, że aby uchronić się przed JE i MVE, należy podjąć środki ostrożności przed ukąszeniami komarów.

Obejmuje to stosowanie środków odstraszających owady, noszenie odzieży z długimi rękawami i przebywanie w pomieszczeniach w godzinach szczytu komarów (świt i zmierzch). Ważne jest również, aby pozbyć się stojącej wody wokół domu, w której rozmnażają się komary.

Dostępne są szczepionki na japońskie zapalenie mózgu, ale nie na inne infekcje.

Więcej informacji na temat wirusów przenoszonych przez komary można znaleźć na stronie Strona internetowa Departamentu Zdrowia i Opieki nad Osobami Starszymi i Witryna internetowa NSW Health.

Kolejnym ważnym krokiem w ochronie siebie jest bycie na bieżąco. Śledź aktualizacje od urzędników zdrowia publicznego i postępuj zgodnie z ich zaleceniami.

Stanowe departamenty zdrowia często publikują informacje o wybuchach epidemii na swoich stronach internetowych i za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych.

Jeśli w Twojej okolicy wybuchnie epidemia, pamiętaj o wszelkich kwarantannach lub ograniczeniach w podróżowaniu, które mogą obowiązywać.

Według najnowszych danych rządowych od stycznia 2021 roku w Australii około 45 osób zachorowało na japońskie zapalenie mózgu.

Obejmują one 35 ostatecznych i 10 prawdopodobnych przypadków we wszystkich stanach i terytoriach z wyjątkiem Tasmanii i Zachodniej Australii.

-z AAP

READ  Hamowanie helikazy SARS-CoV-2 przez pojedyncze uszkodzenia DNA