Polski producent miedzi KGHM Polska Miedź i Orlen Synthos Green Energy złożyły w Panstwowej Agencji Atomistyki wnioski o ocenę technologii małych reaktorów (SMR). Wniosek KGHM dotyczy elektrowni VOYGR SMR firmy NuScale, a Orlen dotyczy BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy, obu amerykańskich konstrukcji.
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował 8 lipca, że firma złożyła do PAA wniosek o ocenę technologii SMR, którą chce wdrożyć. Szacowany koszt budowy elektrowni NuScale wraz z infrastrukturą ma wynieść od 1,5 do 2 miliardów dolarów. Umowę podpisano w lutym br., a KGHM zapowiedział uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 r. Energia z pierwszej elektrowni SMR trafi do oddziałów produkcyjnych KGHM.
PAA poinformowała, że jest to pierwszy wniosek, jaki otrzymał w sprawie technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki. KGHM zwrócił się do opinii publicznej na temat planowanych rozwiązań technicznych i organizacyjnych zastosowanych w reaktorze NuScale.
Elektrownia Nuscale to mały, modułowy reaktor wodny ciśnieniowy o mocy netto 50 megawatów na jednostkę. W zależności od wersji projektowej elektrownia jądrowa może składać się z czterech, sześciu lub 12 jednostek. W styczniu 2017 r. NuScale złożył wniosek o certyfikację projektu do amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych (NRC). NRC zakończyło pierwszą wstępną ocenę bezpieczeństwa w 2018 r., a w sierpniu 2020 r. NuScale otrzymał certyfikat bezpieczeństwa.
PAA stwierdziła, że jej opinia powinna mieć na celu ustalenie, czy planowane rozwiązania organizacyjno-techniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikające z przepisów prawa, czy też inwestor powinien dokonać odpowiednich dostosowań.
W lutym KGHM podpisał ostateczną umowę z NuScale na rozpoczęcie prac nad wdrożeniem pierwszej elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce już w 2029 roku. . Chludziński powiedział, że następnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. Zaznaczył, że trwają już prace nad uruchomieniem centrum testowego monitoringu w Polsce. Będą tam szkoleni operatorzy i specjaliści energetyki jądrowej.”
Tego samego dnia Orlen Synthos Green Energy – wspólne przedsięwzięcie producentów chemicznych Synthos Green Energy (SGE) i PKN Orlen – wystąpiło z wnioskiem o nadanie PAA opinii publicznej technologii BWRX-300 SMR. Organ poinformował, że jego eksperci sprawdzą, czy przedłożone dokumenty organizacyjno-techniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikające z przepisów prawa.
BWRX-300 o mocy projektowej 300MW to nowa generacja reaktora warzelnego. Obecnie projekt reaktora BWRX-300 jest poddawany przeglądowi bezpieczeństwa przez amerykański NRC w procesie raportowania merytorycznego (raporty obiektywne) oraz Kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego w procesie VDR (przegląd projektu dostawcy).
W grudniu 2021 roku GE Hitachi, BWXT Canada i SGE podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy wdrożeniu BWRX-300 SMR w Polsce. SGE wraz ze swoimi partnerami zamierza wdrożyć pierwszy BWRX-300 w 2029 roku i uruchomić co najmniej 10 reaktorów do początku 2030 roku.
Orlin przekonuje, że małe reaktory jądrowe to szansa dla gospodarki narodowej. „Zidentyfikowano około 300 polskich firm, które mają potencjał, aby stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie tych reaktorów” – zauważył Orlin. W każdym przypadku Szef PAA ma 6 miesięcy na wydanie opinii, aw szczególnie skomplikowanych przypadkach okres ten może zostać przedłużony do 9 miesięcy.
Orlen Synthos Green Energy zaznaczył, że dokumentacja techniczna przedłożona wraz z wnioskiem została oparta na dokumentacji, którą dostawca technologii przygotował dla kanadyjskiego dozoru jądrowego w ramach procesu przeglądu projektu przez dostawcę.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu