Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dym z pożaru buszu popycha ludzi z obszarów o niskim poziomie szczepień do pomieszczeń, budząc obawy przed wybuchem

Nowa biblioteka w centrum Missouli była pełna ludzi, którzy normalnie spędzaliby sobotnie popołudnie na wędrówkach, jeździe na rowerze lub korzystaniu z bogatej rozrywki na świeżym powietrzu w Montanie. Jedno spojrzenie na mgłę wypełnioną mgłą, która pokrywała miasto i było jasne dlaczego.

„Zdecydowanie staramy się trzymać z daleka od dymu” – powiedział Charlie Bohr, gdy jego dzieci zbierały książki ze stosów.

Dym z pożarów płonących w suchych lasach i łąkach na Zachodzie pogorszył w tym tygodniu jakość powietrza od Kalifornii po wschodnie wybrzeże. Zanieczyszczony dym był najbardziej intensywny na północnym zachodzie, w tym w Montanie, gdzie Missoula, Helena, Great Falls i inne miasta w ciągu ostatniego tygodnia znalazły się wśród 10 miejsc o najgorszej jakości powietrza, według AirNow.

Zadymiony upał i upał w stanie skłoniły ludzi do szukania schronienia w bibliotekach, kinach, muzeach i innych zamkniętych przestrzeniach. W obszarach, w których wskaźniki szczepień COVID-19 są niskie, a ludzie w dużej mierze porzucili maski i fizyczne dystansowanie, urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wynikiem może być wybuch epidemii COVID-19.

Dodatkowym problemem jest pojawienie się wysoce zaraźliwego koronawirusa typu delta, a badania wskazują, że liczba przypadków wirusa i zgonów wzrasta w okresach intensywnego dymu z pożarów buszu.

Hrabstwo Missoula ma najwyższy wskaźnik szczepień w Montanie, wynoszący 60%, ale Whitney Coors wciąż była świadoma zagrożeń, ponieważ zabrała swoją rodzinę do biblioteki, aby usunąć dym.

„Moja córka i ja wciąż jesteśmy zamaskowani, ponieważ nie została zaszczepiona” – powiedział Kors.

Powiedziała, że ​​dopóki jej córka, która ma mniej niż 12 lat, nie zostanie zakwalifikowana do filmowania, jej rodzina będzie trzymać się z daleka od innych, gdy będą za granicą. Jednak urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że nie wszyscy, którzy tego lata szukają zajęć wolnych od dymu w pomieszczeniach, podejmą takie same środki ostrożności, jeśli nie zostaną zaszczepieni.

READ  W Wyoming znaleziono setki skamieniałych odcisków stóp starożytnych ssaków wielkości niedźwiedzia

Dalej na północ, w hrabstwie Flathead, urzędnik ds. Zdrowia hrabstwa Joe Russell powiedział, że śledzi około 50% wzrost przypadków wirusa w ciągu ostatnich dwóch tygodni, głównie od nieszczepionych osób, które zaraziły się wirusem podczas wydarzeń.

„Są to czynności, które przytrafiają się konkretnym wydarzeniom lub miejscom i są one prowadzone w pomieszczeniach” – wyjaśnił.

Russell powiedział, że jego zespół dokładnie bada nowe spotkania, aby sprawdzić, czy ludzie weszli, aby uciec przed upałem i dymem. Około 6 na 10 mieszkańców hrabstwa, którzy kwalifikują się do szczepień przeciw krowim, tego nie zrobiło, a Russell obawia się, że te duże zgromadzenia ulegną pogorszeniu, jeśli więcej osób zgromadzi się w pomieszczeniach.

Wydaje się, że ryzyko pandemii zmniejszyło się w umysłach ludzi, którzy gromadzą się w zamkniętych przestrzeniach publicznych, z których wiele zrezygnowało z wymagań dotyczących maskowania i fizycznego dystansu na początku tego roku.

W Yellowstone i Billings County, największym hrabstwie Montana, epidemia jest nadal odczuwalna w szpitalach, w których leczeni są pacjenci młodsi i bardziej chorzy, niż widzieli wcześniej podczas epidemii. Śmiertelność Covid wzrosła tam również na początku lipca.

John Felton, urzędnik ds. Zdrowia hrabstwa Yellowstone, ma nadzieję, że lato zapewni czas na zwiększenie wskaźnika szczepień w hrabstwie o 50%, zanim zimna pogoda wyśle ​​ludzi do domów i zwiększy ryzyko przeniesienia koronawirusa z osób nieszczepionych.

„Ale ten rok był bardzo gorący i suchy, a przy tak dużej ilości dymu obawiamy się, że nieco wcześniej nastąpi wzrost” – powiedział.

W całej Montanie około 48% kwalifikującej się populacji jest w pełni zaszczepionych, ale Magdalena Scott ze stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej powiedziała, że ​​wskaźniki w hrabstwach wahają się od około 23% do 60%. Oznacza to, że liczba przypadków, hospitalizacji i zgonów będzie prawdopodobnie bardziej zróżnicowana niż zeszłego lata, kiedy szczepionki nie były jeszcze dostępne, powiedziała. „Obawiamy się, że z pewnością będzie to długi sezon palenia” – powiedział Scott.

READ  Jak pojawienie się roślin lądowych wpłynęło na system kontroli klimatu Ziemi?

Istnieją również obawy, że dym z pożaru buszu może zwiększać przenoszenie koronawirusa nie tylko przez zapędzanie ludzi do pomieszczeń, ale także przez zwiększanie ich podatności na zakażenie koronawirusem.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom drobne cząsteczki w dymie z pożaru, znane jako PM 2,5, są tak małe, że omijają naturalne mechanizmy obronne organizmu, gromadzą się w krwiobiegu, rozpalają płuca i osłabiają układ odpornościowy.

PM 2,5 z zanieczyszczenia powietrza w miastach i dymu z pożarów buszu są coraz częściej powiązane z ogólnym narażeniem na choroby układu oddechowego, ale naukowcy ścigają się, aby przeprowadzić badania Ten sam potencjalny związek z Wirus koronowy, wirus układu oddechowego, istnieje od zeszłego lata.

Daniel Kiser jest badaczem w Desert Research Institute w Reno w stanie Nevada. Pracował nad niedawno opublikowanym artykułem na temat wzrostu zachorowań na koronawirusa w Reno w sezonie pożarów buszu.

„Odkryliśmy, że liczba pozytywnych testów wzrosła o około 18% w okresie, który był najbardziej dotknięty dymem z pożaru buszu” – powiedział Kaiser.

Inne badania Wykazał również związek między wzrostem poziomu cząstek stałych a zgonami koronawirusa. Sultan Ayub Myo z King Saud University w Arabii Saudyjskiej kierował zespołem badaczy, którzy badali 10 hrabstw w Kalifornii Poziom drobnego pyłu zawieszonego wzrósł średnio 220 razy w szczycie sezonu pożarów w stanie w zeszłym roku.

„Odkryliśmy, że liczba przypadków i zgonów z powodu COVID-19 wzrosła o 57% i 148%” w tym samym czasie, powiedział Mio.

Mio powiedział, że jego zespół bada obecnie wskaźniki infekcji wśród osób, które zostały częściowo i całkowicie zaszczepione podczas pożarów buszu.

Irene Landgoth, badaczka z University of Montana, również rozwija swoją pracę Poprzednie badanie W Montanie pojawiają się sezony poważnych pożarów, po których jesienią i zimą nastąpiły sezony grypowe.

„Porównując złe sezony pożarowe z sezonami, które nie są złe, można by się spodziewać, że sezon grypowy będzie od trzech do pięciu razy gorszy” – powiedział Landgoth.

READ  Naukowcy twierdzą, że dzikie zwierzęta wolą kojarzyć się z krewnymi

Landguth kompiluje odczyty cząstek w zachodnich Stanach Zjednoczonych, aby sprawdzić, czy to samo powiązanie dotyczy większego obszaru nie tylko grypy, ale także koronawirusa i innych chorób układu oddechowego.

Podczas gdy liczba dowodów wskazujących na przypadki wirusów i zgonów wzrosła podczas pożarów, potrzebne są dalsze badania. Jednak Landgoth powiedział, że wiemy wystarczająco dużo, aby się martwić i radzimy ludziom, aby się chronili.

Po powrocie do Missouli, hrabska specjalistka ds. jakości powietrza Sarah Coffield powiedziała, że ​​najlepszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić, to zaszczepić się, zwłaszcza jeśli planują szukać miejsc publicznych, aby uciec przed upałem i dymem. Mogą też Stwórz czystą przestrzeń powietrzną w domu.

z około W tym roku w USA spalono już 2,5 miliona akrów, „A ponieważ susza pogłębia się na Zachodzie, nie ma nic w prognozie, by sugerować, że wkrótce się skończy – i nie będzie łatwiej, gdy będzie trwała” – powiedział Coffield.

Ten artykuł został przedrukowany z khn.org Dzięki uprzejmości Fundacji Rodziny Henry J. Kaiser. Kaiser Health News, niezależny redakcyjnie serwis informacyjny, jest programem Kaiser Family Foundation, bezpartyjnej organizacji badającej politykę zdrowotną, która nie jest powiązana z Kaiser Permanente.