Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sonda NASA przygotowuje się do pobrania pierwszych próbek skał marsjańskich Nauka i technika

NASA poinformowała w środę, że sonda Perseverance Mars przygotowuje się do pobrania pierwszej próbki skały ze starożytnego dna jeziora, ponieważ jej misja poszukiwania śladów przeszłego życia zaczyna się na dobre.

Oczekuje się, że osiągnięcie nastąpi w ciągu dwóch tygodni w interesującym naukowo obszarze krateru Jezero zwanym „Rough Crack Earth Hole”.

„Kiedy Neil Armstrong pobrał pierwszą próbkę z Morza Spokoju 52 lata temu, rozpoczął proces, który przepisał to, co ludzkość wiedziała o Księżycu” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora ds. nauki w siedzibie NASA.

„Mam wszelkie oczekiwania, że ​​pierwsza próbka Perseverance z krateru Jezero i następna, zrobi to samo na Marsie”.

Naukowiec projektu Ken Farley powiedział dziennikarzom, że Perseverance wylądował na czerwonej planecie 18 lutego, a latem przeniósł się około kilometra na południe od miejsca lądowania.

„Przyglądamy się teraz środowiskom o wiele dalej w przeszłości – miliardy lat w przeszłości” – powiedział podczas briefingu prasowego.

Zespół jest przekonany, że krater był kiedyś domem dla starożytnego jeziora, które kilkakrotnie wypełniało się i przesuwało, potencjalnie stwarzając warunki niezbędne do życia.

Analiza próbek ujawni wskazówki dotyczące składu chemicznego i mineralnego skał – ujawniając rzeczy, takie jak to, czy zostały utworzone przez wulkany, czy miały pochodzenie osadowe.

Poza wypełnieniem luk w wiedzy geologów na temat tego obszaru, łazik będzie również szukał potencjalnych śladów pradawnych drobnoustrojów.

Po pierwsze, Perseverance rozłoży swoje 2-metrowe ramię robota, aby precyzyjnie zlokalizować próbkę.

Łazik użyje narzędzia do skrobania, aby zeskrobać górną warstwę skały, odsłaniając nieopierzone powierzchnie.

Te instrumenty naukowe zainstalowane na Perseverance Tower zostaną poddane analizie w celu określenia składu chemicznego i mineralnego oraz poszukiwania materii organicznej.

Jedno z narzędzi, zwane SuperCam, wystrzeli laser w skałę, a następnie dokona odczytów kolumny.

READ  Początki życia na Ziemi znajdują się w głównych składnikach, które przybyły z kosmosu

Mała skarpa zawierająca drobno ułożone skały mogła powstać z błota jeziora, powiedział Farley, i „są to bardzo dobre miejsca do szukania biometrycznych odcisków palców”, chociaż upłynie kilka miesięcy, zanim wytrwałość dotrze do tego odkrycia.

Każda ze skalistych analiz wytrwałości będzie miała nietkniętego geologicznego „bliźniaka”, którego łazik podniesie, zapieczętuje i przechowa pod swoim brzuchem.

Ostatecznie NASA planuje misję powrotną z Europejską Agencją Kosmiczną, aby zebrać przechowywane próbki i zwrócić je do analizy laboratoryjnej na Ziemi, gdzieś w latach 30. XX wieku.

Dopiero wtedy naukowcy będą mogli z większą pewnością stwierdzić, czy rzeczywiście znaleźli ślady starożytnych form życia.