Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dziennikarka Al-Jazeera Shireen Abu Oqla została zabita podczas relacjonowania izraelskiego nalotu na okupowany Zachodni Brzeg

Dziennikarz Al-Jazeera został zastrzelony podczas relacjonowania izraelskiego nalotu na okupowane miasto Jenin na Zachodnim Brzegu, wczesnym rankiem w środę.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że palestyńska dziennikarka Shireen Abu Akleh została zastrzelona i wkrótce potem zmarła.

Inny palestyński dziennikarz pracujący dla gazety Al-Quds został ranny, ale jego stan jest stabilny.

Sieć z Kataru przerwała transmisje, by ogłosić jej śmierć.

W oświadczeniu wyemitowanym przez jego kanał wezwał społeczność międzynarodową do „potępienia i pociągnięcia do odpowiedzialności izraelskich sił okupacyjnych za celowe namierzanie i zabijanie naszego kolegi”.

„Zobowiązujemy się ścigać sprawców zgodnie z prawem, bez względu na to, jak bardzo starają się ukryć swoją zbrodnię i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział Al Jazeera w oświadczeniu.

Armia izraelska powiedziała, że ​​jej siły zostały zaatakowane ciężkim ogniem i materiałami wybuchowymi podczas operacji w Jenin i że odpowiedziały ogniem.

Uzbrojeni napastnicy niosą ciało korespondenta Al-Jazeery, Shireen Abu Akleh
Shireen Abu Aqla zginęła podczas izraelskiego nalotu na Jenin na okupowanym Zachodnim Brzegu.(Reuters: Muhammed Turkman)

Armia powiedziała, że ​​„bada incydent i bada możliwość zastrzelenia dziennikarzy przez palestyńskich bandytów”.

Premier Izraela Naftali Bennett powiedział, że w oparciu o informacje, które już zebrali, „istnieje duże prawdopodobieństwo, że to uzbrojeni Palestyńczycy, którzy gwałtownie strzelali, spowodowali niefortunną śmierć dziennikarza”.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że było nagranie wideo, na którym palestyńscy bandyci przechwalali się, że zabili żołnierza, ale żaden Izraelczyk nie został ranny w tym incydencie, co wskazuje, że zastrzelili dziennikarza.

Izrael powiedział, że zaproponował wspólne śledztwo i autopsję z Autonomią Palestyńską, która odrzuciła ofertę.

Pobierać

Autonomia Palestyńska, która administruje częścią okupowanego Zachodniego Brzegu i współpracuje z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa, potępiła to, co według niej było „przerażającą zbrodnią” popełnioną przez siły izraelskie.

51-letni Abu Aqla urodził się w Jerozolimie. Zaczęła pracować dla Al Jazeera w 1997 roku i regularnie pisała do kamery z całych terytoriów palestyńskich.

Na filmie z incydentu można zobaczyć Abu Aqle w niebieskiej kamizelce kuloodpornej z wyraźnie zaznaczonym słowem „PRESS”.

Dziennikarze twierdzą, że w okolicy nie było uzbrojonych mężczyzn

Al-Smoudi, który pracował dla niego jako producent, powiedział, że znaleźli się w grupie siedmiu dziennikarzy, którzy poszli, aby relacjonować nalot na początku środy.

Powiedział, że wszyscy mieli na sobie odzież ochronną, która wyraźnie wskazywała, że ​​są reporterami, a siły izraelskie przeszły, aby żołnierze mogli ich zobaczyć i wiedzieć, że tam są.

Ciało korespondenta Al-Jazeery Shireen Abu Oqla, żałobników, w tym dziennikarzy
Klip wideo pokazuje Abu Okla w niebieskiej wiatrówce z napisem PRESS.(Reuters: Muhammed Turkman)

Powiedział, że pierwszy strzał ich nie trafił, potem trafił go po raz drugi, a trzeci zabił Abu Oklę.

Powiedział, że w okolicy nie ma bojowników ani innych cywilów – tylko reporterzy i wojsko.

Powiedział, że sugestia armii, że napastnicy ich zastrzelili, była „zupełnym kłamstwem”.

opublikowany I zaktualizowany

READ  „Ever Geffen” Statek został zajęty w wyniku sporu finansowego