Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ferdinand Marcos Jr. ogłasza zwycięstwo w wyborach na Filipinach

Zwolennicy filipińskiego kandydata na prezydenta, Ferdinanda Marcosa Jr., świętują poza siedzibą jego kampanii

Syn nieżyjącego Filipińskiego dyktatora Ferdynanda Marcosa ogłosił w środę zwycięstwo w wyborach prezydenckich, obiecując, że będzie przywódcą „wszystkich Filipińczyków”, powiedział jego rzecznik.

Gdy wstępne liczenie było prawie ukończone, Ferdinand Marcos Jr., lepiej znany jako „Pong Pong”, zdobył ponad 56 procent głosów i ponad dwukrotnie więcej niż jego najbliższy rywal, liberał Lenny Robredo.

Jego zwycięstwo było oszałamiającym odwróceniem losów rodziny Marcosów, którzy w ciągu kilku dekad przeszli z rezydencji do wyrzutków iz powrotem.

Oczekiwano, że wyborcy zdecydowanie poprą Marcosa w poniedziałkowych wyborach, po trwającym online wybielaniu przeszłości rodziny, poparciu dla potężnych dynastii politycznych i ogólnym rozczarowaniu rządami postdyktatorskimi.

Rzeczywiście, Marcos Senior zostawił Filipiny bez grosza, zubożał i zabił, torturował i więził dziesiątki tysięcy dysydentów podczas swojej skorumpowanej dyktatury.

Kilka godzin po swoim zwycięstwie Marcos Jr. odwiedził grób ojca na Cmentarzu Bohaterów Narodowych w Manili.

Marcos poprzysiągł „pracę w terenie”, gdy 30 czerwca obejmie urząd, a gospodarka, ceny, miejsca pracy i edukacja są najważniejszymi priorytetami jego rządu.

Marcos odmówił odpowiedzi na pytania pod koniec konferencji prasowej, która trwała mniej niż pięć minut.

Prezydent elekt został powitany przez tłum zwolenników po jego przybyciu do centrali przed konfrontacją z mediami.

„Jestem bardzo szczęśliwy, bardzo wyczerpany” — powiedział Joseph Bojeong, 30-letni ogrodnik, który stał przed budynkiem.

Przedstawiciel USA powiedział, że Waszyngton będzie dążył do bliskich więzi z Filipinami pod rządami Marcosa, pomimo „wyzwań” związanych z bagażem historycznym.

– Pytania dotyczące stylu przywództwa –

Było niewiele wskazówek na temat trajektorii kampanii po tym, jak Marcus zignorował debaty telewizyjne i w dużej mierze unikał wywiadów w mediach, starając się uniknąć swoich osobistych celów.

READ  Ryby spadają z nieba w mieście setki kilometrów od oceanu

Jego koleżanka, Sarah Duterte, córka ustępującego prezydenta, również wygrała wiceprezydent, który został wybrany oddzielnie, przez osuwisko.

Podczas swojej pierwszej nominacji w gabinecie Marcos powiedział, że Duterte będzie pełnił funkcję ministra edukacji.

Wielu z nich przeszło od drzwi do drzwi przez rozległy archipelag, próbując przekonać wyborców do poparcia liberalnego kandydata na najwyższe stanowisko.

Marcos będzie musiał zmierzyć się z opozycją, która może przekształcić się w potężny ruch prodemokratyczny.

amj-arb / cgm / axn / sw