Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dziwna eksplozja uchwycona w pobliskiej galaktyce nie była jednorazowa: ScienceAlert

Dziwna eksplozja uchwycona w pobliskiej galaktyce nie była jednorazowa: ScienceAlert

Naprawdę dziwny i rzadki rodzaj kosmicznego kaboomu stał się jeszcze dziwniejszy.

Eksplozja Około miliarda lat świetlnych stąd Zaobserwowano w 2022 roku Znany jako diabeł tasmański (AT2022tsd) odkryto, że płonął wielokrotnie z siłą 100 miliardów słońc – taką samą siłą jak początkowa eksplozja – przez kilka miesięcy po pierwszym błysku.

Rozbłysk należy do rzadkiej klasy znanej jako świecące, szybkie, niebieskie transjenty optyczne, w skrócie LFBOT, z których odkryto tylko kilka. Powtarzające się zachowanie Diabła Tasmańskiego jest najnowszym z szeregu takich robotów, które robią naprawdę dziwne rzeczy.

„Takiego wydarzenia nie widziano nigdy wcześniej.” mówi astrofizyk Jeff Cook z Politechniki w Swinburne i Centrum Doskonałości ARC w Detekcji Fal Grawitacyjnych (OzGrav) w Australii.

LFBOT odkryto po raz pierwszy w 2018 r. w wyniku eksplozji, która stała się znana jako Krowa. Trochę więcej Od tego czasu został odebranyzwykle nazywane na cześć zwierząt, są po prostu… dziwne.

Są niewiarygodnie jasne, co najmniej 10 razy jaśniejsze niż zwykła supernowa i są niesamowicie gorące, co nadaje im niebieskawy kolor.

Wrażenie artysty na temat tego, jak LFBOT różni się od innych rodzajów eksplozji kosmicznych. (Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF)

Jest również bardzo krótki. Zwykle supernowe świecą do maksymalnej jasności, a następnie blakną w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy. LFBOTy są jak powolne błyski aparatu w głębinach kosmosu: pojawiają się i znikają kilka dni później.

Ponieważ jest to tak dziwne, astronomowie zastanawiali się nad możliwą przyczyną. Ogólnie rzecz biorąc, jasne eksplozje, które obserwujemy w kosmosie, obejmują umierające gwiazdy przechodzące w supernową lub zderzenia gwiazd neutronowych. Obecnie najlepszym kandydatem na LFBOT jest utworzenie czarnej dziury w niezwykłym typie zapadniętej supernowej.

Ale każdy LFBOT wydaje się mieć swoje własne dziwactwa. Krowa wydała niezwykle płaski, przypominający naleśnik wybuch. Finch, odkryta na początku tego roku, została dostrzeżona w przestrzeni międzygalaktycznej, około 50 000 lat świetlnych od najbliższej galaktyki. Dlatego wszelkie wyjaśnienia muszą uwzględniać wszystkie te anomalie.

READ  NASA uruchamia potężny silnik rakietowy RS-25 w teście przyszłych księżycowych misji Artemidy

Według nowej analizy prowadzonej przez astronom Annę Ho z Cornell University wraz z międzynarodowym zespołem składającym się z ponad 70 współautorów, diabeł tasmański wydaje się wskazywać na powstanie planety Tasmania. Gwiazda neutronowa lub czarna dziura.

Zastosowali nową metodę monitorowania miejsca, w którym 7 września 2022 r. po raz pierwszy odkryto LFBOT, i odkryli co najmniej 14 rozbłysków w ciągu 120 dni od pierwszej eksplozji. Flary były dziwne: co najmniej tak jasne jak sam Diabeł Tasmański, ale trwały tylko kilka minut.

„Co zaskakujące, zamiast stale zanikać zgodnie z oczekiwaniami, źródło na krótko rozjaśniało się raz po raz.” mówi on. „LFBOTy są już dość dziwnymi wydarzeniami, więc to było jeszcze dziwniejsze”.

Naukowcy twierdzą, że dokładna przyczyna świecenia nie jest znana, ale znaki wskazują na zwarty obiekt, taki jak czarna dziura.

„Przesuwają granice fizyki ze względu na nadmierną produkcję energii, ale także z powodu krótkotrwałych eksplozji”. mówi Cook. „Światło porusza się ze skończoną prędkością. W związku z tym szybkość wybuchu i zaniku źródła ogranicza jego rozmiar, co oznacza, że ​​cała energia jest generowana ze stosunkowo małego źródła”.

Artystyczna wizja diabła tasmańskiego. (Roberta Ł. Hurt/Kalifornijski Instytut Technologii/IPAC)

Czarne dziury same w sobie nie emitują żadnego światła, które moglibyśmy wykryć, ale istnieją mechanizmy, dzięki którym ich obecność może wycisnąć światło z pobliskiej materii. Na przykład, jeśli rdzeń masywnej gwiazdy zapada się w czarną dziurę po wyrzuceniu jej zewnętrznej powłoki, gaz z tej zewnętrznej powłoki może… Spada z powrotem na czarną dziurę.

Kiedy czarna dziura gromadzi materię, może skierować ją do szybkich dżetów, które są wychwytywane przez linie pola magnetycznego wokół zewnętrznej strony horyzontu zdarzeń i przyspieszane w kierunku biegunów, skąd są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną w postaci strumieni plazmy. Błyski można powiązać z procesem akumulacji i wyrzucania. Lub może być powiązany z jakimś innym procesem astrofizycznym, którego jeszcze nie zidentyfikowaliśmy.

READ  Zobacz, jak statek kosmiczny OSIRIS-REx NASA wystrzeliwuje prototyp kapsuły powrotnej 100 000 mil od Ziemi

Tak czy inaczej, Diabeł Tasmański daje nam wgląd w LFBOT, czarne dziury i być może cykle życia gwiazd, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

„Ciało [of the star] „Nie chodzi tylko o siedzenie, ale o aktywność i robienie rzeczy, które możemy odkryć” – mówi. „Uważamy, że te rozbłyski mogą pochodzić z jednego z nowo powstałych ciał, co umożliwi nam zbadanie ich właściwości na etapie formowania”.

Wyniki opublikowano w Astronomia przyrodnicza.