Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dziwny przypadek orki, która połknęła w całości siedem wydr morskich

Dziwny przypadek orki, która połknęła w całości siedem wydr morskich

Naukowcy z Rosji zbadali dziwny przypadek samicy orki (Orka Ursinus) Jego ciało znaleziono na plaży i zawierało siedem wydr, które zostały połknięte w całości. Jest to nie tylko niezwykły posiłek dla tego gatunku ssaków morskich, ale orki zostały wypłukane z ich naturalnego zasięgu.

Tusze orki znaleziono w 2020 roku u wybrzeży Wysp Komandorskich (Wyspy Komandurskiego) na rosyjskim Dalekim Wschodzie na Morzu Beringa. Podczas swoich badań naukowcy odkryli sześć wydr morskich (Enhydra Lutris) w żołądku zwierzęcia, a także jeden (opisany jako młody samiec), który utknął w gardle orki, na styku jamy ustnej z przełykiem. Ta wydra mogła doprowadzić do śmierci orki.

Razem ciała wydr ważą do 117 kilogramów (258 funtów). Ponadto orka zjadała także dużą liczbę głowonogów (prawdopodobnie ośmiornic lub kałamarnic), a 256 części dzioba znajdowało się w jelitach.

Ogólnie rzecz biorąc, orki nie jedzą wydr morskich. Zamiast tego wolą polować na foki, lwy morskie, delfiny i wieloryby (inna nazwa orki, „orka”, jest w rzeczywistości odzwierciedleniem jej pierwotnej nazwy „OrkaTo sprawia, że ​​orki jedzące wydry są bardzo niezwykłe.

„Wynik jest bardzo nietypowy” – mówi lekarz. Olga FilatowaWyjaśnił to badacz waleni z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Dzieje się tak dlatego, że „orki zazwyczaj nie jedzą wydr morskich – odnotowano pewne obserwacje nękania i zabijania przez wydry morskie, ale bardzo niewiele dowodów na faktyczne spożycie”.

Dodatkowo orki mają tendencję do rozdrabniania pożywienia i zjadania jego najlepszych części, więc fakt, że okaz ten pożarł w całości kilka wydr morskich, jest jeszcze dziwniejszy.

Doktor Filatova dodała: „Nie jestem pewna, dlaczego ten konkretny wieloryb próbował połknąć siedem wydr morskich z rzędu. Może był bardzo głodny, chory lub szalony”.

Fabuła się zagęszcza

Inny aspekt tajemnicy orki dotyczy tego, gdzie ją znaleźć. Według analizy DNA orki należą do grupy znanej jako „wielkie orki”, której zasięg występowania rozciąga się od Wysp Aleuckich i Zatoki Alaskiej po wybrzeże Kalifornii.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób te ssaki morskie przybyły na Wyspy Commanderów na zachodnim północnym Pacyfiku, ale prawdopodobnie nauczyły się swoich zachowań żywieniowych – połykania wydr w całości – skąd pierwotnie przybyły.

Kolejna zagadka rozwiązana

Choć wiele nie wiemy na temat okoliczności, które doprowadziły zwierzę do miejsca ostatecznego spoczynku, szczątki orki mogą pomóc w odpowiedzi na inne pytania.

Od 2008 roku naukowcy zaobserwowali spadek populacji wydry morskiej w wodach u wybrzeży Alaski i Wysp Aleuckich. Zwłoki wyrzucone na Wyspy Komandorskie mogą wskazywać, że orki były odpowiedzialne za żerowanie na wydrach w tym rejonie, gdyż jest to pierwszy bezpośredni dowód na to, że zwierzę z tej grupy faktycznie zajmowało się takim drapieżnictwem. Ostatecznie analiza orek ujawnia cenne informacje dla naukowców zajmujących się morzem.

„Badanie żołądków osieroconych orek ma kluczowe znaczenie, aby bezpośrednio potwierdzić, że żywią się one gatunkami tego samego gatunku, ponieważ obserwacje wizualne często pozostawiają niepewność co do tego, czy atak jest drapieżnictwem, czy jedynie nękaniem i żerowaniem na tym gatunku”. „Jak kałamarnica, nie da się tego zobaczyć”.

Badanie zostało opublikowane w Ssaki wodne.