Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

EBOR podwyższa prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2024 rok do 2,9%, pod wpływem silnego popytu krajowego i inwestycji publicznych.








Oglądaj na żywo publikację raportu Regional Economic Outlook


  • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższa prognozę wzrostu dla Polski w górę do 2,9 proc. na 2024 rok.

  • Korekty opierają się na silnym popycie krajowym na początku 2024 r. i inwestycjach publicznych

  • Oczekuje się, że w 2025 r. wzrost wyniesie 3,5 proc

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podniósł w górę prognozę wzrostu PKB dla Polski do 2,9 proc. w 2024 r. z prognozy na poziomie 2,7 proc. we wrześniu 2023 r. W 2023 r. w gospodarce panowała stagnacja wynikająca ze spadku spożycia prywatnego oraz ciężkie zniszczenia.

Rewizja w górę na rok 2024 odzwierciedla silny wzrost w pierwszej połowie roku, napędzany popytem krajowym i inwestycjami finansowanymi przez UE, częściowo ze względu na niską inflację i stosunkowo luźną politykę fiskalną.

Bank spodziewa się, że w 2025 roku polska gospodarka wzrośnie o 3,5 proc.

Prognozę opublikowano dzisiaj w „Regional Economic Outlook” EBOR, według którego wzrost w regionach EBOR spowolni w tym roku średnio do 3 procent, co stanowi rewizję w dół o 0,2 punktu procentowego w stosunku do prognozy z września 2023 r. Korekta częściowo odzwierciedla tę prognozę , wolniejszy wzrost Oczekuje się, że w Europie Środkowej, zwłaszcza w Czechach, Estonii, na Węgrzech i Słowacji, nastąpi to na przełomie 2023 i 2024 roku, w związku ze słabym wzrostem w Niemczech.

Pomimo oczekiwanego wzrostu gospodarczego w raporcie podkreślono potencjalne zagrożenia dla ożywienia gospodarczego, takie jak deficyt budżetowy Polski, który w 2023 r. przekroczył reguły fiskalne Unii Europejskiej i prawdopodobnie pozostanie wysoki w 2024 r. Według raportu konieczna jest konsolidacja fiskalna i reformy w celu zmniejszenia deficytu i zwiększenia potencjału wzrostu. Możliwość powrotu inflacji może zahamować ożywienie gospodarcze.

W raporcie podkreślono także „premię za przystąpienie Polski do UE” – szybki wzrost dochodu na mieszkańca, jakiego Polska doświadczyła w ciągu ostatnich 20 lat dzięki członkostwu w UE. Tak wysoki wzrost wynika m.in. z szybkiego wzrostu eksportu w relacji do PKB w związku z głęboką integracją Polski z europejskimi i światowymi łańcuchami dostaw.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju należy do czołowych inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w kraju w 1991 roku bank zainwestował ponad 14 miliardów euro w 527 projektów. W zeszłym roku bank zainwestował w Polsce rekordową kwotę 1,3 miliarda euro.

Przeczytaj pełny raport

Pobierz prezentację












READ  Polska planuje stać się potęgą nuklearną