Oglądaj na żywo publikację raportu Regional Economic Outlook
-
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższa prognozę wzrostu dla Polski w górę do 2,9 proc. na 2024 rok. -
Korekty opierają się na silnym popycie krajowym na początku 2024 r. i inwestycjach publicznych -
Oczekuje się, że w 2025 r. wzrost wyniesie 3,5 proc
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podniósł w górę prognozę wzrostu PKB dla Polski do 2,9 proc. w 2024 r. z prognozy na poziomie 2,7 proc. we wrześniu 2023 r. W 2023 r. w gospodarce panowała stagnacja wynikająca ze spadku spożycia prywatnego oraz ciężkie zniszczenia.
Rewizja w górę na rok 2024 odzwierciedla silny wzrost w pierwszej połowie roku, napędzany popytem krajowym i inwestycjami finansowanymi przez UE, częściowo ze względu na niską inflację i stosunkowo luźną politykę fiskalną.
Bank spodziewa się, że w 2025 roku polska gospodarka wzrośnie o 3,5 proc.
Prognozę opublikowano dzisiaj w „Regional Economic Outlook” EBOR, według którego wzrost w regionach EBOR spowolni w tym roku średnio do 3 procent, co stanowi rewizję w dół o 0,2 punktu procentowego w stosunku do prognozy z września 2023 r. Korekta częściowo odzwierciedla tę prognozę , wolniejszy wzrost Oczekuje się, że w Europie Środkowej, zwłaszcza w Czechach, Estonii, na Węgrzech i Słowacji, nastąpi to na przełomie 2023 i 2024 roku, w związku ze słabym wzrostem w Niemczech.
Pomimo oczekiwanego wzrostu gospodarczego w raporcie podkreślono potencjalne zagrożenia dla ożywienia gospodarczego, takie jak deficyt budżetowy Polski, który w 2023 r. przekroczył reguły fiskalne Unii Europejskiej i prawdopodobnie pozostanie wysoki w 2024 r. Według raportu konieczna jest konsolidacja fiskalna i reformy w celu zmniejszenia deficytu i zwiększenia potencjału wzrostu. Możliwość powrotu inflacji może zahamować ożywienie gospodarcze.
W raporcie podkreślono także „premię za przystąpienie Polski do UE” – szybki wzrost dochodu na mieszkańca, jakiego Polska doświadczyła w ciągu ostatnich 20 lat dzięki członkostwu w UE. Tak wysoki wzrost wynika m.in. z szybkiego wzrostu eksportu w relacji do PKB w związku z głęboką integracją Polski z europejskimi i światowymi łańcuchami dostaw.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju należy do czołowych inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w kraju w 1991 roku bank zainwestował ponad 14 miliardów euro w 527 projektów. W zeszłym roku bank zainwestował w Polsce rekordową kwotę 1,3 miliarda euro.
Przeczytaj pełny raport
Pobierz prezentację
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu