Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ponure wezwanie do obniżek stóp procentowych w Australii

Ponure wezwanie do obniżek stóp procentowych w Australii

Nowy zastępca gubernatora Banku Rezerw Australii, Andrew Hausen, powiedział, że australijski bank centralny nie będzie miał wpływu na obniżki stóp procentowych w Europie i Kanadzie.

Redaktor biznesowy Sky News, Ross Greenwood, twierdzi, że Australia wydaje się podążać „inną ścieżką” niż wiele innych gospodarek na świecie, jeśli chodzi o stopy procentowe. Komentarze Greenwooda są następstwem decyzji Kanady o obniżeniu stóp procentowych, co czyni ją drugą co do wielkości zachodnią gospodarką, która to zrobiła. Gubernator Banku Rezerw Australii Michelle Bullock stwierdziła, że ​​nie jest pewien, co do kolejnego kroku.

W swoich pierwszych publicznych komentarzach od czasu powołania na to stanowisko w listopadzie Hauser, który wcześniej był urzędnikiem wyższego szczebla w Banku Anglii, powiedział, że podczas gdy inne banki centralne już wcześniej zdecydowały się na obniżki stóp procentowych, Australia, podobnie jak inne gospodarki, stanęła w obliczu podobne zmagania. W ujarzmianiu presji inflacyjnej.

„Wszyscy stoimy przed tym samym podstawowym wyzwaniem, a mianowicie inflacja, szczególnie inflacja cen usług, stale ma tendencję spadkową” – stwierdził Hauser.

Bank Kanady stał się w środę pierwszym bankiem centralnym grupy G7, który zaoferował pożyczkobiorcom obniżki stóp procentowych, obniżając jednodniową stopę procentową do 4,75% z 5% po spadku inflacji zasadniczej do 2,7% w kwietniu.

„W Kanadzie kwestia jest dość jasna” – powiedział Hauser.

Nowo mianowany zastępca gubernatora RBA, Andrew Hauser, powiedział, że zagraniczne banki centralne nie będą miały wpływu na RBA. Zdjęcie: Dostarczone.

„Ich stopy procentowe były wyższe niż nasze. Ich stopa inflacji była niższa niż nasza, a stopa bezrobocia wzrosła nieco bardziej niż nasza”.

„Myślę, że jeśli weźmiesz te dane z Kanady i włożysz je w kontekst australijski, możesz zobaczyć inną sytuację polityczną”.

W czwartek Europejski Bank Centralny poszedł w ich ślady i sam obniżył stopy procentowe, obniżając główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 3,75 procent, mimo że najnowsze dane ekonomiczne sugerują, że strefa euro stoi przed podobnym scenariuszem jak Australia w postaci lepkich stóp procentowych stopy inflacyjne.

READ  Polski generał: Putin kazał postawić gospodarkę pod kratami stanu wojennego

Hauser powiedział jednak, że nie ma gwarancji, że EBC będzie nadal obniżać stopy procentowe.

„Kiedy rozmawiam z niektórymi osobami z Rady Prezesów EBC, nie wszyscy z nich są pewni, w którą stronę pójdą stopy procentowe” – powiedział.

„Myślę zatem, że zależało im na rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych, aby pokazać, że są niezależni od USA.

„Ale nie jestem pewien, czy to zajdzie znacznie dalej i dokąd zajdzie stąd”.

Rzeczywiście, miara inflacji bazowej w Europie, która nie uwzględnia bardziej zmiennych cen żywności i energii, ponownie przyspieszyła w zeszłym miesiącu do 2,9 procent z 2,7 procent w kwietniu ubiegłego roku.

Oczekuje się, że Bank Rezerw będzie jednym z ostatnich dużych banków centralnych, który obniży stopy procentowe. Zdjęcie: NewsWire/Damien Shaw

Inwestorzy uważnie monitorują pogłębiające się różnice między głównymi bankami centralnymi świata, które są główną siłą napędową ruchów na rynkach akcji i walutowych.

Traderzy obstawiają, że rozbieżność będzie jak na razie ograniczona.

Chociaż Europejski Bank Centralny i Bank Kanady już zdecydowały się na obniżenie stóp procentowych, oczekuje się, że Bank Anglii i Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych również złagodzą politykę pieniężną.

Oczekuje się jednak, że w kraju Bank Rezerw Australii będzie jednym z ostatnich banków centralnych, który obniży stopy procentowe, a rynki pieniężne nie będą wyceniać łagodzenia polityki pieniężnej do maja 2025 r.

W Australii inflacja bazowa pozostaje wyższa niż jej międzynarodowe odpowiedniki. W kwietniu miesięczna inflacja po wyłączeniu pozycji zmiennych i podróży wakacyjnych wzrosła do 4,1%, w porównaniu z 4% w marcu.

Nowe dane opublikowane na początku tego tygodnia pokazały, że podwyżki stóp procentowych Banku Rezerw Australii w ciągu ostatnich dwóch lat spowolniły wzrost gospodarczy w Australii niemal do zastoju, tłumiąc głosy niektórych kręgów, że gubernator Michael Bullock i zarząd Banku Rezerw… Australijczycy powinien obniżyć stopy procentowe wcześniej niż oczekiwano. Unikaj wpychania gospodarki w recesję.

READ  Rynki na żywo, poniedziałek 26 lipca 2021 r.

Opublikowane w środę dane o PKB pokazały, że w marcu gospodarka odnotowała wzrost o 0,1 procent, co oznacza, że ​​roczny wzrost wyniósł zaledwie 1,1 procent, co stanowi najsłabszy wynik roczny od recesji na początku lat 90. poza pandemią.