Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ekolodzy obwiniają górnictwo o katastrofę na Odrze w 2022 roku

Ekolodzy obwiniają górnictwo o katastrofę na Odrze w 2022 roku

Ścieki z polskich kopalń mogą być odpowiedzialne za masowe zabijanie ryb w Odrze w 2022 roku, poinformowała w czwartek grupa ekologiczna Greenpeace.

Greenpeace Polska ostrzegł również, że jeśli rząd i przemysł węglowy nie podejmą natychmiastowych działań w celu rozwiązania problemu, sytuacja może się powtórzyć w tym roku, dotykając największą rzekę Polski, Wisłę. Za wymieranie ryb obwiniano Prymensium parvum, śmiercionośny rodzaj alg, który rozwija się w wysokiej słonej wodzie i wysokich temperaturach.

Zespół przedstawił wyniki swoich badań poziomu zasolenia na Odrze i Wiśle, które pokazały, że po przepłynięciu wody rzeki przez południowy region węglowy Polski, na Śląsku, poziom czasami wzrastał.

„Naszą hipotezą jest, że źródłem wysokiego zasolenia jest odprowadzana z Górnego Śląska do Odry i Wisły solanka” – powiedział Leszek Basterski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor eksperymentów i ekspert Greenpeace.

Greenpeace ostrzegł, że jeśli nic nie zostanie zrobione, mogą zginąć setki ton ryb. Grupa zaapelowała do rządu o utworzenie rezerwatów parków narodowych w części Odry w celu ochrony przed zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących zrzutów. Greenpeace zwrócił też uwagę, że przemysł wydobywczy powinien inwestować w odpowiednie oczyszczanie swoich ścieków.

Polski rząd powiedział, że wszystkie przepisy zostały spełnione w zeszłym roku i obwinia za katastrofę przyczyny naturalne, takie jak ekstremalne upały i susze, które drastycznie obniżyły poziom wody w rzece i zwiększyły zasolenie.

Analiza przeprowadzona przez ekspertów UE opublikowana w zeszłym miesiącu przypisała katastrofę częściowo zrzutowi ścieków przemysłowych o wysokiej zawartości soli, podobnie jak w przypadku górnictwa węgla kamiennego.

Zniszczenia w Odrze w lipcu i sierpniu ubiegłego roku były „jedną z największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii europejskich rzek” – czytamy w analizie.

READ  Polska obiecuje zbudować szeroką koalicję, by ominąć Rosję...