Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski Pekao spadł, mimo że zysk w IV kw. przewyższył oczekiwania Reutersa

Polski Pekao spadł, mimo że zysk w IV kw. przewyższył oczekiwania Reutersa

© Reutera.

Mateusza Rabiega

GDAŃSK (Reuters) – Polski bank Pekao odnotował w czwartek zysk w czwartym kwartale, który był lepszy od szacunków, ale niektórzy analitycy sygnalizowali, że jakość beatu nie była imponująca, przez co akcje spółki spadły o 2%.

Bank osiągnął zysk netto w wysokości 886,1 mln zł (201,88 mln USD) w kwartale, w porównaniu z 735 mln zł rok wcześniej, wynika z sondażu Reutera.

„Z jednej strony zysk netto jest wyższy niż oczekiwano, ale wynika to z niższych rezerw na ryzyko, silniejszych zwrotów z transakcji i niewielkiego negatywnego wpływu wcześniej ogłoszonych zdarzeń jednorazowych… Jakość bitów nie jest imponująca”. – powiedział analityk Erste Group Łukasz Janczak.

Pekao odnotowało 21-proc. spadek całorocznego zysku netto do 1,72 mld zł, dotknięty planem płatnych urlopów i rezerwami na kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim.

Po serii podwyżek stóp procentowych narzuconych przez bank centralny w celu walki z inflacją, polski rząd wprowadził wakacje płatnicze dla kredytobiorców, które pozwoliły im odroczyć osiem rat w latach 2022-23, uderzając w wielu kredytobiorców.

Pekao zaktualizowało w styczniu szacunki udziału w programie płatnych urlopów, co zwiększyło wynik odsetkowy netto o 460 mln zł w IV kwartale.

Prezes banku Leszek Skiba powiedział, że na wyniki spółki miały wpływ decyzje regulacyjne i zaksięgowanie dodatkowych, znacznych rezerw na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Beckau przez cały rok rezerwował na 2 miliardy płatnych urlopów i 1,6 miliarda franków szwajcarskich kredytów hipotecznych.

Szersze rynki europejskie również spadły przed kluczowym odczytem inflacji w dalszej części dnia. ()

Akcje Pekao kosztowały 87,94 zł.

(1 $ = 4,3893 zł)

READ  Wojska brytyjskie pomagają uchodźcom w Polsce - ale nie we Francji | Uchodźcy