Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Eksperci od komarów twierdzą, że japońskie zapalenie mózgu i zapalenie mózgu Murray Valley budzą niepokój, ale ryzyko śmierci jest niskie

Odrodzenie japońskiego zapalenia mózgu (JE) tego lata i odkrycie zapalenia mózgu Murray Valley (MVE) u komarów budzi niepokój organów ds. zdrowia, ale prawdopodobieństwo śmierci z powodu któregokolwiek z nich pozostaje niskie.

Od 1 stycznia 2021 r. w Australii zgłoszono siedem zgonów z 45 przypadków japońskiego zapalenia mózgu, przy czym prawie wszystkie przypadki wystąpiły od 2022 r.

Ostrzeżenia dotyczące wirusów przenoszonych przez komary pojawiły się po powodziach w Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Australii Południowej, tworząc idealne środowisko dla szybkiego wzrostu populacji owadów.

Tego lata żaden człowiek nie zaraził się MVE, ale wykryto go u komarów podczas nadzoru w północnej Wiktorii i regionalnych częściach Nowej Południowej Walii, takich jak Menindi i Griffiths.

W ostatnich miesiącach po powodziach wykryto wiele przypadków japońskiego zapalenia mózgu.

Czy możliwa jest ciężka choroba?

Dominic Dwyer, wirusolog medyczny z NSW Health Pathology, powiedział, że MVE jest podobne do japońskiego zapalenia mózgu, a większość ludzi nie wie, czy ma którąś z nich.

„Oboje mają zapalenie mózgu z nazwy, co oznacza zapalenie mózgu” – powiedział profesor Dwyer.

z obojgiem [brain inflammation] Stosunkowo rzadkie. Tylko jedna na dwieście osób zachoruje na zapalenie mózgu.

Mężczyzna w okularach z ekranem komputera i teleskopem w tle.
Profesor Dwyer mówi, że japońskie zapalenie mózgu budzi niepokój ekspertów ds. zdrowia.(Dostarczone: Dominic Dwyer, patolog zdrowia NSW)

Ale profesor Dwyer powiedział, że dla niewielkiej liczby osób, u których rozwinęła się infekcja, śmiertelność była znacząca.

„Może jedna czwarta, a nawet jedna trzecia osób, u których rozwinie się zapalenie mózgu lub zapalenie mózgu, umrze, jeśli rozwinie się u nich zapalenie mózgu” – powiedział.

„Wśród tych, którzy przeżyli, najczęściej mają oczywiste długoterminowe uszkodzenie mózgu”.

Podczas wybuchu MVE w 1974 roku około jedna trzecia osób, u których rozwinęło się zapalenie mózgu w Victorii, zmarła, jedna trzecia miała szczątkowe uszkodzenia mózgu, a jedna trzecia całkowicie wyzdrowiała.

Różnice i podobieństwa

Profesor Dwyer powiedział, że MVE jest pochodzenia australijskiego, podczas gdy JE jest najczęstszą przyczyną wirusowej infekcji mózgu w Azji Południowo-Wschodniej.

„Należą do tej samej rodziny wirusów, ale różnią się genetycznie” – powiedział.

Mężczyzna w okularach zielonych roślin.
Cameron Webb bada komary i cykle przenoszenia.(Dostarczone: Cameron Webb, patolog zdrowia NSW)

Cameron Webb jest entomologiem medycznym na Uniwersytecie w Sydney i patologiem zdrowia w Nowej Południowej Walii.

Dr Webb powiedział, że typem komara, który najprawdopodobniej rozprzestrzeni zarówno MVE, jak i JE, był Culex annulirostrisktóry lubi mieszkać w słodkiej wodzie.

„Wszystkie te siedliska w całym środowisku zostały wypełnione przez deszcze, a gdy wody powodziowe ustąpią, stawy i stawy będą idealnym siedliskiem” – powiedział.

Oba wirusy mają podobne objawy, w tym gorączkę, ból głowy i wymioty.

Objawy ciężkich infekcji obejmują sztywność karku, śpiączkę i drgawki.

Domek na kempingu otoczony metrową wodą.
Ostatnie powodzie zwiększyły populację komarów.(ABC Riverina: Romy Stephens)

Dlaczego wirusy pojawiają się teraz?

Dr Webb powiedział, że nie jest zaskakujące, że populacja komarów była w tym roku „ogromna”, biorąc pod uwagę ostatnie powodzie.

„Gdy zbliżamy się do końca lata, ogólnie oczekuje się, że liczba komarów zacznie osiągać szczyt” – powiedział.

Dr Webb powiedział, że komary zwykle wychwytują MVE i JE od ptactwa wodnego, które również kwitło z powodu powodzi, zanim przenoszą wirusy na ludzi.

Powiedział, że jeśli więcej komarów ugryzie, zwiększy to prawdopodobieństwo narażenia na wirusa.

„Duża populacja komarów niekoniecznie gwarantuje wybuch epidemii” – powiedział dr Webb.

„Z pewnością zwiększa to prawdopodobieństwo, że zarażony komar kogoś ugryzie”.

Pułapka na komary zwisająca z drzewa.
Nadzór pomaga we wczesnym wykrywaniu wirusów przenoszonych przez komary.(Dostarczone: Cameron Webb, patolog zdrowia NSW)

Jaki wirus budzi największe obawy organów ds. zdrowia?

Profesor Dwyer powiedział, że MVE istnieje od dłuższego czasu i zdarzały się sporadyczne wybuchy, na przykład w latach 70.

W przeszłości w Australii wykrywano japońskie zapalenie mózgu, ale tak naprawdę nie pojawiło się ono aż do zeszłego roku.

„Ponieważ japońskie zapalenie mózgu jest stosunkowo nowe, wszyscy we wszystkich grupach wiekowych są zagrożeni” – powiedział profesor Dwyer.

„Jest to niepokojące, ponieważ jest nowe i tak naprawdę nie wiemy, jak bardzo jest rozpowszechnione i czy jest prawdopodobne, że stanie się teraz częścią naszego środowiska na zawsze.

„Jest możliwe, że japońskie zapalenie mózgu może się utrzymywać, tak jak w dolinie Murray”.

Mężczyzna trzymający pułapkę na komary w kształcie wiadra.
Komary są łapane i pobierane są próbki w celu przetestowania na obecność wirusów.(Dostarczono: patologia zdrowotna NSW)

Dr Webb powiedział, że programy nadzoru, takie jak pobieranie próbek od komarów i kurczaków chili, odegrały ważną rolę we wczesnym wykrywaniu wirusów przenoszonych przez komary.

Powiedział, że komary nie podróżują daleko, więc ludzie, którzy mieszkali lub podróżowali na obszary z aktywnością wirusową, powinni zachować czujność.

„Niektóre znane nam komary mogą latać od dwóch do pięciu kilometrów od swoich terenów podmokłych” – powiedział dr Webb.

Mężczyzna spryskuje ramię środkiem odstraszającym.
Najskuteczniejszą formą ochrony są środki odstraszające komary.(Flickr: Miguel Garces)

Jak się chronić

Nie ma lekarstwa na żaden z tych wirusów, a na japońskie zapalenie mózgu dostępna jest tylko szczepionka, dzięki czemu ochrona osobista jest najlepszą linią obrony.

Szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu jest szeroko dostępna w całej Australii, a wymagania kwalifikacyjne są ustalane przez stanowe i terytorialne jednostki zdrowia publicznego.

Najważniejszą formą ochrony, powiedział dr Webb, są środki odstraszające komary, zwłaszcza produkty zawierające dietylotoluamid. [DEET]pikarydyna czy cytrynowy olejek eukaliptusowy.

„Nie ma znaczenia, jaki preparat wybierzesz, może to być roll-on, krem, żel lub spray, ale wybierz produkt, który zawiera niektóre z tych aktywnych składników” – powiedział.

Inne sposoby zapobiegania ukąszeniom komarów:

  • Zakrywaj – Noś długie, luźne ubranie w jasnym kolorze
  • Ogranicz swoją aktywność na zewnątrz, jeśli wokół jest dużo komarów
  • Usuń stojącą wodę, w której komary mogą rozmnażać się wokół domu lub obozu
  • W wakacje upewnij się, że nieruchomość ma moskitiery lub ekrany
READ  Kalorie w menu „mogą nie być pomocne” w walce z otyłością | zdrowie