Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Eksplozje wstrząsają Kijowem i ukraińskimi miastami, gdy Rosja wystrzeliwuje „ponad 100 pocisków”

Ukraiński doradca prezydenta powiedział, że w całej Ukrainie zawyły syreny, gdy Rosja wystrzeliła w czwartek rano ponad 100 pocisków.

Według korespondenta agencji Reuters i doniesień lokalnych mediów eksplozje słyszano w stolicy Kijowie, Żytomierzu i Odessie.

„Intensywny nalot. Ponad 100 pocisków w kilku falach” – napisał na Facebooku Ołeksij Aristowicz, doradca kancelarii prezydenta.

Szef ukraińskiego obwodu mikołajowskiego poinformował również o obecności rosyjskich pocisków w powietrzu.

W obwodach Odessy i Dniepropietrowska ogłoszono przerwy w dostawie energii elektrycznej w celu zminimalizowania potencjalnych szkód w infrastrukturze energetycznej.

Atak nastąpił tuż po odrzuceniu przez Kreml planu pokojowego Ukrainy, nalegając, by Kijów zaakceptował aneksję czterech regionów przez Rosję.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, że ​​atakowała cywilów, ale Ukraina twierdzi, że jej codzienne bombardowania niszczą miasta i infrastrukturę kraju, od dostaw energii po usługi medyczne.

W środę rosyjski ostrzał uderzył w oddział położniczy szpitala w mieście Chersoniu, powiedział Kirillo Tymoszenko, zastępca szefa sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, chociaż nikt nie został ranny.

Tymoszenko poinformowała za pośrednictwem telegramu, że personel i pacjenci zostali zabrani do schroniska.

„To było straszne… Nagle zaczęły się eksplozje, klamka w oknie zaczęła się rwać… Och, nadal trzęsą mi się ręce” – powiedziała Olha Prysedko, świeżo upieczona mama.

„Kiedy zeszliśmy na dół, bombardowanie jeszcze się nie skończyło. Ani przez minutę”.

Niedawno wyzwolone południowe miasto Chersoniu było pod ciągłym bombardowaniem sił rosyjskich, które wycofały się na wschodni brzeg Dniepru, kiedy miasto zostało odbite w wielkim zwycięstwie Ukrainy w zeszłym miesiącu.

Haubica wystrzeliła pociski, wytwarzając chmurę dymu
Ukraińska jednostka wojskowa wystrzeliwuje samobieżną haubicę 2S3 Akacja w obwodzie donieckim.(Reuters: Clauda Kilcoin)

Pan Zełenski w przemówieniu wideo wezwał Ukraińców do przytulania swoich bliskich, mówienia przyjaciołom, że ich doceniają, wspierania kolegów, dziękowania rodzicom i często cieszenia się swoimi dziećmi.

„Nie straciliśmy człowieczeństwa, mimo że przeżyliśmy straszne miesiące” – powiedział Zełenski.

„I nie stracimy go, chociaż czeka nas trudny rok”.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, co prezydent Władimir Putin określił jako „specjalną operację wojskową”.

Kijów i jego zachodni sojusznicy potępili działania Rosji jako grabież ziemi w stylu imperialnym.

Kompleksowe sankcje zostały nałożone na Rosję z powodu wojny, która pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, wysiedliła miliony ludzi z ich domów, zniszczyła miasta i wstrząsnęła światową gospodarką, podnosząc ceny energii i żywności.

Z danych Gazpromu i wyliczeń Reutera wynika, że ​​eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł do najniższych poziomów po rozpadzie Związku Radzieckiego w 2022 r., gdy najwięksi klienci ograniczyli import z powodu konfliktu, a jeden z głównych rurociągów został uszkodzony w wyniku tajemniczych eksplozji.

Dzisiejsze fakty

Nadal nie ma perspektyw na rozmowy kończące wojnę.

Pan Zełenski agresywnie forsuje 10-punktowy plan pokojowy, który zakłada poszanowanie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i wycofanie wszystkich jej sił.

Ale Moskwa odrzuciła tę propozycję w środę, podkreślając, że Kijów musi zaakceptować aneksję przez Rosję czterech regionów – ługańskiego i donieckiego na wschodzie oraz Chersoniu i Zaporoża na południu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie może być planu pokojowego, „który nie uwzględnia dzisiejszych realiów dotyczących terytorium Rosji wraz z wejściem czterech regionów do Rosji”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że pomysł Zełenskiego, by wypędzić Rosję ze wschodniej Ukrainy i Krymu z pomocą Zachodu i skłonić Moskwę do zapłacenia reparacji Kijowowi, jest „iluzją” – poinformowała RIA.

Tass zacytował słowa Ławrowa, że ​​Rosja będzie nadal zwiększać swoją siłę bojową i zdolności technologiczne na Ukrainie.

Powiedział, że zmobilizowane siły Moskwy przeszły „poważne szkolenie” i chociaż wiele z nich było teraz na ziemi, większość nie była jeszcze na froncie.

Zełenski powiedział parlamentowi, by pozostał zjednoczony i pochwalił Ukraińców za pomoc Zachodowi w „odnalezieniu się na nowo”.

„Nasze barwy narodowe są dziś międzynarodowym symbolem odwagi i niezłomności na całym świecie” – powiedział w dorocznym przemówieniu wygłaszanym za zamkniętymi drzwiami.

Ataki w regionie Chersoniu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w środę, że Rosja zbombardowała na froncie ponad 25 osad wokół Chersonia i Zaporoża.

Region Chersoniu, u ujścia Dniepru, służy jako brama do anektowanego przez Rosję Krymu.

READ  Miliony ludzi nagrzewa się, gdy Wielka Brytania odważa się na poważne ostrzeżenie przed upałem