Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Emmanuel Macron przyjmuje Anthony’ego Albanese w Pałacu Elizejskim

Premier Anthony Albanese ogłosił „nowy rozdział” w stosunkach Australii z Francją, gdy prezydent Emmanuel Macron powitał go w Paryżu.

Macron, jego żona Brigitte Albanese i jego partnerka Jodi Haydon zostali ciepło przywitani w Pałacu Elizejskim w piątek.

Albanese powiedział, że zaproszenie Macrona stanowiło „nowy rozdział” w stosunkach między dwoma krajami, które zostały głęboko zrujnowane za rządów Morrisona.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego żona Brigitte Macron witają premiera Australii Anthony’ego Albanese’a i jego partnerkę Judy Haydon w Pałacu Elizejskim w Paryżu. (Poranny Herold z Sydney)
Brigitte, żona Emmanuela Macrona, i Jodi Haydon, żona Emmanuela Macrona, dzielą zabawny moment, gdy australijski duet jest witany w Pałacu Elizejskim w Paryżu we Francji. (Alex Ellinghausen)

„Relacje Australii z Francją są ważne. Ważne są zaufanie, szacunek i uczciwość” – powiedział.

„W ten sposób zajmę się moimi związkami”.

Zapytany, czy Albańczycy powinni przeprosić za anulowaną umowę z okrętami podwodnymi pod rządami poprzedniego rządu, Macron powiedział dziennikarzom: „Mówimy o przyszłości, a nie przeszłości. Nie jest odpowiedzialny (za) to, co się stało”.

Macron powiedział, że nie może się doczekać współpracy z Albanese.

„Wszystko to wskazuje na naszą chęć odbudowania relacji opartych na zaufaniu między naszymi dwoma krajami, w oparciu o wzajemny szacunek… ale także relacji opartych na partnerstwie strategicznym i historycznym” – powiedział.

„Wspomnę o tym tutaj, ponieważ nikt we Francji nie zapomniał walki prowadzonej przez dziesiątki tysięcy młodych Australijczyków, którzy przybyli z nami walczyć w okopach… prawie sto lat temu… nigdy nie zapomnimy o bractwie, które urodził się w tej bitwie powszechnej.

I ta historia trwa teraz wraz z powrotem wojny na kontynencie europejskim”.

Anthony Albanese i Emmanuel Macron podają sobie ręce po przybyciu do Pałacu Elizejskiego w Paryżu. (Alex Ellinghausen)

Albanese powiedział również, że stosunki Australii z Francją są ważne jako globalna współpraca na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

„Prowadzę nowy rząd australijski, który ma mandat do podjęcia zdecydowanych działań w sprawie zmian klimatycznych. Mój rząd chce być aktywną częścią globalnego rozwiązania i zdaje sobie sprawę, że chociaż jest to wyzwanie, jest to również szansa na transformację gospodarczą, ponieważ dobrze chronić środowisko.

„Francja będzie kluczowym partnerem w realizacji nowych ambicji Australii.

„Australia i Francja chcą poszerzyć inne obszary wymiany i otworzyć nową stronę w naszych stosunkach.

„Jestem dziś dumny, że mogę stanąć razem z prezydentem Macronem, aby zobowiązać się do pogłębienia naszej współpracy w obszarach obrony, bezpieczeństwa, odporności, klimatu, edukacji i kultury”.

Wcześniej Albanese powiedział, że ma misję odbudowania stosunków Australii z Francją do „takich, jakie powinny być”.

Po raz pierwszy obaj przywódcy prowadzą rozmowy na tym szczeblu od czasu anulowania umowy o łodziach podwodnych między Australią a Francją za rządów Morrisona.

Albanese i Macron rozmawiali prywatnie w tym tygodniu w Madrycie na marginesie specjalnego szczytu NATO.

Premier Australii Anthony Albanese witany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pałacu Elizejskim w Paryżu, Francja, piątek, 1 lipca 2022 r. Fedpol Zdjęcie: Alex Ellinghausen (Poranny Herold z Sydney)

Przed spotkaniem we Francji Albanese nie dał się wciągnąć w to, czy przeprosi za naruszenie umowy z okrętami podwodnymi, zamiast tego powiedział, że chodzi o przyszłość.

Premier zapowiedział, że 830 milionów dolarów Odszkodowanie rozliczone z Naval Group w czerwcu, w celu przywrócenia relacji.

„Chcę jednak upewnić się, że możemy czekać z niecierpliwością” – powiedział dziennikarzom.

„Patrz w przyszłość w sposób, który buduje relację z tym, czym powinna być.

„To musi być relacja, w której możemy na siebie liczyć, tak jak robiliśmy to przez długi czas i w której możemy sobie ufać”.

Stosunek narodu do Francja To jeden klucz.
Premier Australii Anthony Albanese witany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pałacu Elizejskim w Paryżu, Francja, piątek, 1 lipca 2022 r. Fedpol Zdjęcie: Alex Ellinghausen (Poranny Herold z Sydney)

Francja jest obecnym prezydentem Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​Australia potrzebuje wsparcia tego kraju, aby na początku przyszłego roku zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE.

READ  Zakłopotana Kate Middleton ignoruje oświadczenie Harry'ego i Meghan w Afganistanie