Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europa robi krok w kierunku zmuszenia Rosji do płacenia za wojnę z Ukrainą

Europa robi krok w kierunku zmuszenia Rosji do płacenia za wojnę z Ukrainą

Przywódcy 46 krajów Rady Europy, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, potwierdzili, że Moskwa poniesie odpowiedzialność za szkody i zniszczenia, jakie wyrządziła podczas 15-miesięcznej inwazji na swojego sąsiada.

Rejestr szkód, który zostanie sporządzony w Hadze, ma na celu odnotowanie materialnych kosztów poniesionych przez Rosję na rzecz Ukrainy w tym czasie.

„Bez sprawiedliwości nie będzie niezawodnego pokoju” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo na początku dwudniowego szczytu i że zapis toruje drogę „mechanizmowi pełnej rekompensaty”.

Na razie ataki rakiet balistycznych i dronów na jego kraj pokazują, że „Rosja usilnie stara się poprawić swoją zdolność do zabijania” – powiedział Zełenski.

Powiedział, że Ukraina potrzebuje zatem „dodatkowych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej – potrzebujemy też więcej samolotów bojowych, bez których system obrony powietrznej nie byłby doskonały”.

Wezwanie nastąpiło po wizycie Zełenskiego w głównych europejskich stolicach w celu lobbowania na rzecz zachodnich samolotów bojowych przed spodziewanym atakiem na rosyjskie pozycje na Ukrainie w nadchodzących tygodniach.

Otrzymał zobowiązania do dostarczenia większej ilości przesyłek wojskowych z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Ci dwaj ostatni zadeklarowali, że będą szkolić ukraińskich pilotów myśliwskich.

– Sojusz odrzutowy –

Kraje zachodnie obawiają się jednak dostarczania na Ukrainę zaawansowanych myśliwców, obawiając się, że ich użycie może doprowadzić do eskalacji wojny.

Brytyjski premier Rishi Sunak i jego holenderski odpowiednik Mark Rutte zgodzili się na szczycie w celu zbudowania „międzynarodowej koalicji, która zapewni Ukrainie zdolności bojowe w powietrzu, wspierając wszystko, od szkolenia po zakup F-16”, według biura Sunaka.

Inni przywódcy w Islandii kładli nacisk na rejestr zniszczeń – i jak uzasadnione było wyrzucenie Rosji z Rady Europy rok temu z powodu jej wojny na Ukrainie.

Schulz powiedział, że nagranie odegra „główną rolę” w „karaniu i domaganiu się odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich okupantów”.

READ  Południowa Karolina biczuje, dziesiątki giną, a miliony są bez prądu na Florydzie

Macron wezwał inne kraje do przyłączenia się do inicjatywy i „aktywnego przyczyniania się do jej wypełnienia”.

Stany Zjednoczone – reprezentowane na szczycie w roli obserwatora – również opowiedziały się za utworzeniem rejestru.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rejestr odegra rolę w powstrzymywaniu dalszych rosyjskich „zbrodni wojennych” i określiła go jako ważny na przyszłość, „ponieważ tylko sprawiedliwość może być podstawą trwałego pokoju na Ukrainie”.

– Wielka Brytania szuka reform –

Wszystkie 27 krajów UE należy do Rady Europy, a wiele z nich popiera utworzenie specjalnego sądu, który mógłby osądzić rosyjskie przywództwo.

Zostanie to odłożone do końca miażdżącej wojny.

Rosja może szykować własną wiosenną ofensywę na pozycje ukraińskie, aby przełamać impas na polu walki.

Mimo oczekiwanej jedności na szczycie, w społeczeństwie europejskim istniały podziały.

Wielka Brytania jest wrogo nastawiona do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Rady, co jest przeszkodą w jej planach powstrzymania nielegalnego napływu osób ubiegających się o azyl poprzez deportację ich do Rwandy.

Porozumienie popiera Europejski Trybunał Praw Człowieka, który wydał orzeczenia utrudniające brytyjską politykę.

Po przybyciu Sunak powiedział, że naciskał na reformę tego sądu w ramach strategii powstrzymywania małych łodzi przewożących uchodźców przed dotarciem do Wielkiej Brytanii po przepłynięciu przez Francję.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to zrobić… Nie spocznę, dopóki nie zatrzymamy łodzi i dlatego tu jestem” – powiedział Sunak.

Spotkanie przywódców było też ważnym momentem spotkania głów państw europejskich potentatów Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii przed rozpoczynającym się w piątek szczytem G7 w Japonii.

RMB/GW