Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europa Środkowo-Wschodnia: Wychowani przez życzliwość obcych |  stan: schorzenie

Europa Środkowo-Wschodnia: Wychowani przez życzliwość obcych | stan: schorzenie

Polska: Rządowe wsparcie dla uchodźców pomaga w konsumpcji

Wojna na Ukrainie może obniżyć PKB Polski o 1,3 części na milion w 2022 roku (w porównaniu z naszą poprzednią prognozą wzrostu na poziomie 4,5%). Wpływ ten jest w dużej mierze widoczny poprzez kanał handlowy z Ukrainą, Rosją i Białorusią, chociaż niższe zaufanie wpłynie na krajowe środowisko inwestycyjne. Jednak mniejsza skłonność do wydawania dóbr trwałego użytku z polskich gospodarstw domowych musi zostać z nawiązką zrekompensowana przez wydatki rządowe na przyjmowanie uchodźców. W rezultacie ogólne spożycie powinno być silniejsze.

Rząd powinien też przedłużyć działania antyinflacyjne do końca 2022 r., by zrekompensować gwałtowny wzrost cen ropy i kolejny 30% wzrost cen regulowanych gazu w ostatnim kwartale tego roku. Dziką kartą są ceny żywności. Kukurydza i nasiona oleiste mają dla Polski mniejsze znaczenie, ale ryzyko to przeniesienie na inne miękkie surowce. Krótkoterminowe osłabienie złotego i braki siły roboczej (część ukraińskich pracowników wyjechała z Polski do wojska) również powinny zwiększać ryzyko wzrostu CPI. Ale rząd musi zapewnić swego rodzaju tarczę inflacyjną.

Ze względu na nieco słabszy PKB, ale przy dalszym wzroście CPI, ryzyka w górę dla naszej prognozy stóp (na poziomie 4,5%) znikają i osiągnięcie ostatecznej stopy może potrwać dłużej. Narodowy Bank Polski (NBP) powinien użyć nieco jastrzębiego języka, aby wesprzeć podjętą już interwencję walutową.

Złoty prawdopodobnie pozostanie pod presją w miarę trwania konfliktu. Naszym zdaniem niebezpieczeństwo polega na tym, że ta słabość staje się coraz bardziej stała w miarę trwania wojny. Przedłużający się konflikt stwarza szanse na zaostrzenie sankcji, które będą miały większy wpływ na surowce i gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Gdyby walki na Ukrainie przesunęły się na zachód, w pobliże polskiej granicy, to oczywiście zwiększyłoby ryzyko polityczno-wojskowe. W przypadku polskiego banku centralnego, NBP, spodziewamy się, że interwencje walutowe będą coraz częstsze, z naciskiem nadal na ograniczanie zmienności, a nie obronę poszczególnych poziomów EU/PLN.

Gdy napięcia na rynku ustąpią, zacieśnienie NBP i elastyczność polskiego PKB powinny przyczynić się do odreagowania złotego. Obecny kryzys stanowi również kompromis w sprawie wyzwania prawnego UE w zakresie praworządności i odmrażania unijnych funduszy naprawczych dla Polski.

READ  Założyciel Alibaba, Jack Ma, zrezygnował z kontroli nad chińską grupą mrówek