Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Fakty: Bliski związek królowej Elżbiety ze Szkocją

Fakty: Bliski związek królowej Elżbiety ze Szkocją

Dziecko składa kwiaty w pobliżu pomnika, po śmierci królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety, w Ballatier, niedaleko Balmoral, Szkocja, Wielka Brytania, 10 września 2022 r. REUTERS / Kay Fafenbach

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Dąbowa trumna królowej Elżbiety rozpoczęła swoją podróż z zamku Balmoral, jej letniego odosobnienia w szkockich Highlands, do Edynburga w niedzielę, z tysiącami Szkotów, które mają ustawić się na ulicach, aby oddać hołd. Czytaj więcej

Elizabeth, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat, mówiła w zeszłym roku o swoim „głębokim i niezłomnym uczuciu” do Szkocji i przypomniała sobie „wiele szczęśliwych wspomnień”, jakie dzieliła ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem na wsi.

Oto niektóre z jej powiązań ze Szkocją:

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

poprzednie życie

Matka królowej, zwana także Elżbietą, pochodziła ze szkockiej rodziny, która mieszkała w zamku Glamis w Angus. Jako młoda księżniczka Elżbieta spędziła większość lata w Szkocji z rodzicami w zamku Balmoral lub z dziadkami ze strony matki w Glamis.

Będąc jeszcze nastolatką, swoje pierwsze publiczne wystąpienie wygłosiła w Aberdeen w 1944 r., kiedy otworzyła dom dla Brytyjskiego Towarzystwa Marynarzy.

skrzynki pocztowe

Na początku panowania Elżbiety w 1952 roku w Szkocji pojawiły się zastrzeżenia co do nazywania jej Elżbietą II, ponieważ królowa Tudorów Elżbieta I nie była królową Szkocji.

Skrzynka z kolumną Urzędu Poczty w Edynburgu z symbolem ERII została zniszczona, a później wysadzony w powietrze.

Balmoral

Królowa Wiktoria i książę Albert zakupili Zamek Balmoral w 1852 roku. Od tego czasu zamek stał się bazą letnich wakacji dla rodziny królewskiej.

Po wstąpieniu na tron ​​Elżbieta podtrzymywała tradycję rodziny królewskiej, by każdego lata spędzać wakacje w Balmoral w głębi szkockich wyżyn.

Zdjęcia robione przez dziesięciolecia pokazują królową odpoczywającą z dala od przepychu i festiwalu w Londynie, od czasu do czasu spacerującą po wzgórzach lub urządzającą piknik z rodziną. „Babcia jest tam bardzo szczęśliwa”, powiedziała wnuczka Elizabeth, Eugenie, w telewizyjnym filmie dokumentalnym z 2016 roku.

READ  Bangladeszska łódź pasażerska zatonęła po zderzeniu ze statkiem towarowym, zabijając co najmniej 22 osoby

Odkąd wstąpiła na tron ​​70 lat temu, co roku królowa uczestniczyła w Braemar Gathering, celebracji tradycyjnych szkockich gier, sportu i tańca – z wyjątkiem gier, które opuściła na początku tego miesiąca z powodu pogarszającego się jej stanu zdrowia.

„To była ogromna część życia w tej części świata”, powiedział Andrew Bowie, konserwatywny poseł z West Aberdeenshire, w tym Balmoral. „Wszyscy miejscowi mają historie o tym, jak wpadali na niego lub widzieli go na Highland Games”. „Była bardzo kochana i szanowana. Ludzie czuli z nią wielką sympatię”.

Szkocka niepodległość

Chociaż brytyjski monarcha ma być politycznie neutralny, królowa napomknęła o swoich poglądach na konstytucyjną przyszłość kraju, nad którym rządziła.

W 1977 roku, przed głosowaniem nad utworzeniem rady w Edynburgu i jej srebrnym jubileuszem, królowa wygłosiła przemówienie podkreślające, jak zostanie koronowana na Królową Czterech Narodów.

– Może ten jubileusz to czas, by przypomnieć sobie korzyści, jakie oferuje Federacja – powiedziała.

Przed głosowaniem w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 r. słyszała, jak wyraża pragnienie, aby ludzie „myśleli o przyszłości”.

Były premier David Cameron usłyszał później, że Elżbieta była „wyśmiewana” ze szczęścia, kiedy zadzwonił do niej, aby poinformować ją, że Szkocja głosowała za odrzuceniem niepodległości.

Parlament Szkocji

Elżbieta oficjalnie zainaugurowała 129-osobowy Parlament Szkocki w 1999 roku, co dało Szkocji prawo do podnoszenia podatków i uchwalania praw, a także zainaugurowała nowy budynek w 2004 roku.

Chociaż była orędowniczką niepodległości Szkocji, premier Szkocji Nicola Sturgeon powiedział po śmierci królowej, że Szkocja „kochała ją, szanowała i podziwiała”.

Podziw królowej dla Szkocji został podsumowany w przemówieniu w szkockim parlamencie w zeszłym roku.

„Mówiłam wcześniej o mojej głębokiej i niezachwianej miłości do tego wspaniałego kraju” – powiedziała. „Ludzie tworzą miejsce, a niewiele jest miejsc, w których jest to prawdziwsze niż w Szkocji”.

READ  Stuart Campbell: Próba wolności po zabójstwie uczennicy Danielle Jones

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Andrew McCaskill) Montaż przez Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.