Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ferdinand Marcos Jr., syn filipińskiego dyktatora, potwierdził, że kandyduje na prezydenta, wywołując protesty

Syn nieżyjącego już filipińskiego siłacza, Ferdynanda Marcosa, powiedział, że będzie kandydował na prezydenta, rozdrażniając ofiary brutalnej ery stanu wojennego swojego ojca.

Ferdinand Marcos Jr., jedyny syn zmarłego dyktatora, który rządził Filipinami przez prawie dwie dekady, aż do jego obalenia w 1986 roku, powiedział, że oferuje rodzaj „zjednoczonego” przywództwa, które może uzdrowić kraj po kryzysie COVID-19.

„Dołącz do mnie w najszlachetniejszych sprawach, a odniesiemy sukces” – powiedział Marcus Jr., wieloletni polityk znany jako Bongbong, a ostatnio BBM, w trzyminutowym przemówieniu emitowanym w mediach społecznościowych.

„Jeśli nauczyliśmy się czegoś w tym czasie z pandemii COVID, to to, że każdy z nas, bez względu na to, skąd pochodzimy, potrzebuje pomocy naszych filipińskich kolegów”.

Marcos Jr. jest czwartym politykiem, w tym legendą boksu Manny Pacquiao, który potwierdził swój zamiar kandydowania na następcę Rodrigo Duterte, który nie może zostać ponownie wybrany.

Dwugłowy wizerunek Rodrigo Duterte i Ferdinanda Marcosa Jr. został podpalony na ulicach przez protestujących trzymających zdjęcia.
Lalki przedstawiające ustępującego prezydenta Rodrigo Duterte i Ferdinanda Marcosa Jr. zostały spalone po tym, jak ten ostatni ogłosił swoją kandydaturę.(

Reuters: Lisa Marie David

)

Kariera polityczna Marcusa Jr., lat 64, trwała trzy dekady – jako gubernator prowincji, kongresman i senator – od czasu, gdy jego rodzina wróciła z wygnania po ucieczce z powstania „władzy ludu” w 1986 roku.

Jego ojciec zmarł na Hawajach trzy lata po jego odrzuceniu.

Rodzina Marcos jest jedną z najsłynniejszych dynastii rządzących w kraju i pomimo upadku z łask zachowała silne, dalekosiężne powiązania polityczne.

Siostra pana Marcosa juniora jest senatorem i byłym gubernatorem, a ich matka, 92-letnia Imelda, najbardziej znana z ogromnej kolekcji butów, przez cztery kadencje była kongresmenem.

Jeden z krewnych jest obecnym ambasadorem w Stanach Zjednoczonych, a drugi jest wysokiej rangi politykiem.

„BBM pluje na groby zmarłych”

Wdowa przyjmuje szklaną trumnę zabalsamowanego ciała Ferdynanda Marcosa
Ferdinand Marcos senior pozostał niepochowany przez dziesięciolecia po jego śmierci.(

Reuters: Eric de Castro

)

Rodzina Marcos Jr od dawna starała się odbudować swój wizerunek i wielokrotnie zaprzeczała zarzutom, że podczas sprawowania władzy splądrowała miliardy dolarów bogactwa państwa.

Kandydowanie na prezydenta byłoby ogromnym krokiem naprzód w kraju liczącym 110 milionów ludzi, gdzie wielu wciąż ściga nadużycia, które miały miejsce podczas stanu wojennego za panowania Marcosa seniora.

pobieranie

„BBM plują na groby zmarłych i na twarze ofiar dyktatury Marcosa” – powiedziała Jodi Tagowalu, reprezentująca grupę ofiar nadużyć w stanie wojennym.

Karapatanska grupa praw człowieka obiecała udaremnić jego wysiłki na rzecz przywrócenia władzy rodzinie i wezwała „wszystkich miłujących wolność Filipińczyków, aby przyłączyli się do nas w obronie prawdy i sprawiedliwości”.

Rodel Taton, dziekan San Sebastian Law School, powiedział, że Marcos Jr ma duże szanse na zdobycie władzy, biorąc pod uwagę jego popularność wśród młodych Filipińczyków, siłę jego rodziny w mediach społecznościowych i ich niezachwiane wsparcie w ich twierdzy Ilocos Norte.

Przyznał jednak, że Filipiny mogą nie być gotowe na kolejną prezydenturę Marcosa.

Protestujący trzymają sztandar
Protestujący wyszli na ulice, gdy prezydent Rodrigo Duterte zorganizował pogrzeb Ferdinanda Marcosa seniora w 2016 roku.(

Reuters: Romeo Ranoko

)

„Kraj jest otoczony wieloma problemami i problemami. Nowa twarz, która nie ma związku i żadnych osobistych obciążeń, jest lepsza” – powiedział.

Marcos Jr. ustępuje tylko Sarah Duterte-Carpio, córce urzędującego prezydenta, w najnowszym plebiscycie faworytów na jego następcę. Spekulowano, że mogą pracować z tą samą kartą.

Rodzina Marcusa i Dutertów była blisko sprzymierzona i pojawiła się niedawno, gdy prezydent zdecydował się przychylić do prośby rodziny o pochowanie ciała byłego przywódcy na Cmentarzu Bohaterów, przeciwstawiając się silnemu sprzeciwowi grup antydyktatorskich.

Reuters

READ  Były włoski minister krytykuje decyzję o powołaniu Richarda Gere na świadka w procesie o porwanie