Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznawana za postęp w budowaniu cząsteczek

Dwa światy wygrały Nagroda Nobla w dziedzinie chemii Znaleźć nowy „genialny” sposób budowania cząsteczek, które można wykorzystać do produkcji wszystkiego, od leków po aromaty spożywcze.

Benjamin nie pochodzi z Niemiec, a David W.

„Katalizatory organiczne mogą być wykorzystywane do napędzania wielu reakcji chemicznych” – powiedziała Królewska Szwedzka Akademia Nauk w oświadczeniu.

Powiedziała, że ​​te katalizatory są przyjazne dla środowiska i tanie w produkcji.

Tworzenie cząsteczek, które wymaga łączenia ze sobą poszczególnych atomów w określonej kolejności, jest zadaniem trudnym i powolnym.

Do przełomu tysiącleci chemicy mieli tylko dwie metody – lub katalizatory – aby przyspieszyć ten proces.

„Ta koncepcja katalizy jest tak prosta, jak innowacyjna, a prawda jest taka, że ​​wiele osób zastanawiało się, dlaczego wcześniej o tym nie pomyśleliśmy” – powiedział Johan Oqvist, przewodniczący Komitetu Nobla ds. Chemii.

Przemawiając po ogłoszeniu, dr List powiedział, że nagroda była „wielką niespodzianką”.

„Nigdy się tego nie spodziewałem” – powiedział 53-latek, dodając, że był na wakacjach w Amsterdamie, gdy zadzwonił telefon ze Szwecji.

Dr List powiedział, że na początku nie wiedział, że dr Macmillan pracuje nad tym samym tematem i myślał, że jego przeczucie może być po prostu „głupim pomysłem” – dopóki nie zadziałało.

Nagroda, która ma ponad sto lat, została przyznana przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk i jest warta 10 milionów koron szwedzkich (1,5 miliona dolarów).

Nagrody Nobla za osiągnięcia w nauce, literaturze i pokoju zostały stworzone i ufundowane z woli szwedzkiego wynalazcy dynamitu i biznesmena Alfreda Nobla.

Przyznawane są od 1901 roku, a Nagrodę Ekonomiczną po raz pierwszy przyznano w 1969 roku.

Nagroda Chemiczna jest trzecim w tegorocznym gronie Nobla i następuje po Nagrodach Fizyki i Medycyny.

Poprzednimi laureatami Nagrody Chemicznej byli Marie Curie i Frederic Sanger, którzy wygrali dwukrotnie.

Wygrało siedem kobiet, w tym ubiegłoroczni zwycięzcy Emmanuel Charpentier i Jennifer Doudna, które otrzymały nagrodę za wynalezienie genetycznych „nożyczek”, które mogą modyfikować DNA.

ABC / drut

READ  Anglia ukarana grzywną za użycie wskaźnika laserowego, wygwizdana za hymn Danii na Euro 2020 na Wembley