Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Festiwal Fajr upamiętnia ofiary irańskiego kina zarażonego wirusem Corona

Organizatorzy ogłosili w środę, że 40. Festiwal Filmowy Fajr uhonoruje wielu filmowców, którzy zginęli na skutek COVID-19.

Khusraw Synaj, Akbar Alimi, Kampuzia Partofi, Rahim Rahimipour i Ferishta Terpur zostaną upamiętnieni w serii sesji, które zostaną zorganizowane podczas festiwalu.

Kompozytor Shaheen Farhat wygłosi przemówienie na temat reżysera Sinaia, który był również utalentowanym i utalentowanym kompozytorem akordeonowym, a także skomponował ścieżki dźwiękowe do własnych filmów.

Film „Ognista narzeczona” z udziałem Hamida Farkhineżada zdobył nagrodę Crystal Simorgh za najlepszy scenariusz na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fajr.

Wśród sald znajdują się „Melodia, którą recytujesz, antyki”, „Poza hałasem”, „Barda Al Hadid”, „Hajj Misfar Al-Maliki” i „Hussein Yafari”.

Był także reżyserem filmu dokumentalnego „Mówiąc z cieniem” o irańskim pisarzu opowiadań Sadegh Hedayat.

W 2008 roku Polska odznaczyła Synaj Kawalerem Orderu Zasługi za dokument „Zaginione Requiem” (1970-1983) opowiadający o wojennej emigracji tysięcy obywateli polskich do Iranu po ich zwolnieniu z sowieckich łagrów . Syberia w czasie II wojny światowej.

Fotografowie Shahabuddin Adel i Saifullah Al-Samdan omówią osiągnięcia uczonego przez całe życie.

Al-Alimi posiada tytuł doktora. W kinie w Anglii był dziekanem Wydziału Animacji na Uniwersytecie Tarbiyah Madrasah w Teheranie.

Jako członek Akademii Języka i Literatury Perskiej napisał i przetłumaczył kilka książek oraz był członkiem jury na kilku irańskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i animowanych.

Scenarzysta Jaber Qasmali został zaproszony do wygłoszenia przemówienia na temat Bartofiego, który jest najbardziej znany ze swoich tekstów, a nie filmów.

Był współautorem filmu „Muhammad jest Wysłannikiem Boga” w reżyserii Majida Majidi o dzieciństwie proroka islamu.

Jego najnowszy film, Truck, opowiadający historię Jazydki, która została bezdomna po tym, jak latem 2014 roku iracka mniejszość etniczna i religijna została zaatakowana przez siły ISIS, miał premierę na 36. Festiwalu Filmowym Fajr w Teheranie w 2018 roku.

READ  Wybory 2022: Zieloni chcą płacy minimalnej w wysokości 250 USD dla wykonawców

Wyreżyserował też słynny dramat „Border Café”, który w 2007 roku wręczał Iran do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Aktor Hushang Tavakkoli współpracował z Rahimipurem w dramacie wojennym „Wybuch w chirurgii”.

Był także reżyserem i scenarzystą kilkunastu filmów, w tym „Więzienie Dolito”, dramatu o więzieniu znajdującym się w dzielnicy Dolito w Sardasht w Zachodnim Azerbejdżanie w Iranie. Na wczesnych etapach rewolucji islamskiej członkowie Partii Demokratycznej irańskiego Kurdystanu dopuścili się serii naruszeń praw człowieka i zbrodni wojennych wobec osadzonych w więzieniach.

Manouchehr Shahsafari, dyrektor irańskiego Cinema House, która jest również wdową po producencie Tyrepurze, opowie o swoich filmach dla dzieci.

Karierę rozpoczęła w 1988 roku filmem „Golnar” napisanym i wyreżyserowanym przez Kambozię Partovi. Wśród jej filmów są „Patal and Small Wishes” Massouda Karamatiego z 1989 roku oraz „Old Men School” Ali Sajjadi Hosseini.

Festiwal Fajr, który rozpocznie się w następny wtorek, ma się odbyć osobiście, ponieważ jego prezydent, Masoud Naccachezadeh, w środę uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Tymczasem minister kultury i przewodnictwa islamskiego Mohammad Mehdi Esmaili w komunikacie opublikowanym przez organizatorów wezwał naród irański do wzięcia udziału w festiwalu.

Fot. Plakat 40. Festiwalu Filmowego Fajr.

MMS / Yao