Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Fidżi sprawi, że szczepionka przeciw COVID będzie obowiązkowa dla wszystkich pracowników, ale nie zostanie zamknięta pomimo wzrostu liczby przypadków Delta

Fidżi ogłosiło plany, aby szczepionka na koronawirusa była obowiązkowa dla wszystkich pracowników, ponieważ walczy z gwałtownym wybuchem wariantu delta, a premier wydał dosadny komunikat: „Bez ciosów, bez pracy”.

Frank Bainimarama powiedział, że wszyscy urzędnicy państwowi w 930-tysięcznym kraju Południowego Pacyfiku będą musieli wyjechać na wakacje, jeśli nie dostaną pierwszego zastrzyku do 15 sierpnia.

Powiedział, że zostaną zwolnieni, jeśli nie otrzymają drugiego do 1 listopada.

Pracownicy sektora prywatnego powinni otrzymać pierwsze szczepienie do 1 sierpnia, ponieważ osoby fizyczne, jeśli nie zastosują się do tego, muszą liczyć się z wysokimi grzywnami, a firmy grożą zamknięciem.

„Bez ciosów, bez pracy – tak mówi nam nauka, że ​​jest to najbezpieczniejsze i to jest polityka rządu teraz i jest egzekwowana przez prawo” – powiedział Bainimarama w ogólnokrajowym przemówieniu pod koniec czwartku.

„Nie ma znaczenia, czy jesteś dyrektorem generalnym, samodzielnym traderem, czy pracownikiem etatowym – musisz zostać zaszczepiony, aby kontynuować pracę, w przeciwnym razie ta firma będzie ryzykować zamknięcie”.

Twarda polityka pojawia się w obliczu frustracji rządu z powodu powszechnego lekceważenia środków bezpieczeństwa wirusów, takich jak dystans społeczny i noszenie masek, które częściowo obwinia się za wzrost liczby infekcji.

Od kwietnia na Fidżi przez rok nie było żadnych spraw społecznych, ale doszło do naruszenia kwarantanny Wysoce zaraźliwy wariant deltaktóry został po raz pierwszy wykryty w Indiach, szybko zyskuje przyczółek, a kraj ten odnotowuje obecnie ponad 700 nowych przypadków dziennie.

Na Fidżi nie można nałożyć ścisłej blokady

Niedofinansowany system opieki zdrowotnej został rozciągnięty do granic wytrzymałości, a największy szpital w kraju w Suva w tym tygodniu poinformował, że jego kostnica jest pełna i wzywa rodziny ofiar wirusa do zebrania swoich bliskich.

Bainirama oparł się wezwaniom do zamknięcia całego kraju, powołując się na ekonomiczne koszty i praktyczność narzucenia takiego posunięcia w gęsto zaludnionych nieformalnych osiedlach.

„Ścisła blokada, jak niektórzy nazywają, nie może być ściśle egzekwowana na całym Fidżi, a nasi eksperci mówią nam, że nie wyeliminuje wirusa” – powiedział.

Ale zabije miejsca pracy i może zabić przyszłość naszego kraju”.

Zamiast tego, pan Bainiramama nałożył lokalne blokady w punktach zapalnych, w tym w stolicy, Suva, jednocześnie wprowadzając szczepionkę AstraZeneca.

Podczas gdy prawie 340 000 dorosłych otrzymało swój pierwszy zastrzyk, Bainimarama powiedział, że dezinformacja w Internecie zniechęca niektórych ludzi.

Zapewnił ich, że po szczepieniu nie wystąpiły żadne skutki uboczne.

„Nie zostałem namagnesowany ani nie dostałem mikroczipa ze szczepionki i nie otrzymałem znaku bestii ani żadnego innego stworzenia – szczepionka nikomu tego nie robi” – powiedział.

Bainimarama powiedział, że kary zostały nałożone na „lekkomyślnie łamiących zasady”, którzy nie noszą masek, nie uczestniczą w spotkaniach towarzyskich lub nie naruszają nakazów kwarantanny.

„Moi koledzy Fidżi, koniec tej męki nadejdzie” – powiedział.

Pobierz formularz…

ABC / AFP

READ  Most ze sznurka: Peruwiańczycy wplatają 500-letniego Inka z powrotem na miejsce | Peru