Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Filmy nominowane do Oscara stawiają skromną dupę w głównych rolach

Filmy nominowane do Oscara stawiają skromną dupę w głównych rolach

Scena z E.O. © Skopia Film / Aneta Gębska / Filip Gębski / Sanktuarium Osłów

Po pojawieniu się nowego emoji osła na małych ekranach, dwa filmy ku czci pokornej bestii jucznej zdobyły nominacje do Oscara na 95. ceremonii rozdania Oscarów.

Irlandzki film Anisherin z Inisherin Był nominowany w dziewięciu kategoriach, a EO Był nominowany w kategorii międzynarodowy film fabularny.

Oba filmy celebrują osły i ich trwałe relacje z ludźmi, ujawniając ich bezbronność i niektóre z wielu różnorodnych wyzwań, przed którymi stoją na całym świecie.

„Niech ten rok będzie wreszcie rokiem osła i czasem zmiany postrzegania” – powiedział The Donkey Sanctuary. Ale jest jeszcze droga do zrobienia; Dowody na Emojipedia dotyczące osła odnoszą się do „zwierzęcia jucznego”, ale także do „upartej osoby”.

Anisherin z Inisherin Został również nominowany do kilku nagród BAFTA. W swoim przemówieniu z okazji przyjęcia Złotego Globu dla najlepszego aktora, Colin Farrell otrzymał najgłośniejsze brawa, gdy złożył hołd swojej charyzmatycznej partnerce Jenny, miniaturowemu osiołkowi, który gra jego najlepszego przyjaciela w irlandzkim filmie.

Nowe emoji osła jest już dostępne na urządzeniach Samsung i oczekuje się, że pojawi się na innych platformach w tym roku.
Nowe emotikony osła są już dostępne na urządzeniach Samsung i zostaną wprowadzone na inne platformy w tym roku. © Emojipedia

Choć może skończyła z filmem, dziedzictwo Jenny to film, który w dużym stopniu przyczynił się do sukcesu Oscara.

Polski reżyser filmowy Jerzy Skolimowski podziękował sześciu aktorom, z którymi pracował przy swoim filmie EO, który zdobył Nagrodę Jury w Cannes w zeszłym roku i zostanie wydany w Wielkiej Brytanii 3 lutego. Film jest kręcony w całości z perspektywy głównego bohatera i opowiada poruszającą historię podróży osła przez ręce różnych właścicieli, z których niektórzy traktują go dobrze, a niektórzy nie.

Zbyt często osły są postrzegane jako stoickie i uparte zwierzęta pociągowe, które od czasów Szekspira, a być może na długo przedtem, były wyśmiewane jako zabawne postacie – wyśmiewane, czasami budzące litość, ale nigdy nie traktowane poważnie. wrażliwe zwierzęta i są bardzo inteligentne.

Podczas EO I Anisherin z Inisherin Celebrując osły i ich wyjątkowy związek z ludźmi, ujawnia także ich bezbronność i niektóre z wielu różnorodnych wyzwań, przed którymi stoją osły na całym świecie, ponieważ niewinne zwierzęta są często wykorzystywane i maltretowane przez ludzi.

READ  Nie chodzi o to, że nie ma daty premiery filmu, obsady, zwiastuna i nie tylko
Polski film EO był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny.
polski film EO Był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny. © Sanktuarium Osłów

Wiele osób będzie zszokowanych, gdy się o tym dowie Brutalnie zabito pięć milionów osłów co roku do produkcji ejiao, tradycyjnej medycyny chińskiej wytwarzanej ze skór osła.

Wraz ze spadkiem liczby domowych osłów w Chinach, przemysł ejiao zwraca się teraz do krajów na całym świecie, aby zaspokoić ich zapotrzebowanie na skórę. W ten sposób stworzył globalną sieć handlową, która działa w dużej mierze nieuregulowana, stwarzając poważne ryzyko globalnych wybuchów chorób odzwierzęcych i pozbawiając społeczności osłów niezbędnych do ich utrzymania.

Mroczne przywiązanie i podziw, jakim przemysł filmowy obdarza te stworzenia, jest czymś, z czym wielu może się utożsamić. Bez głębokiego uczucia, jakie osły budzą w swoich zwolennikach, The Donkey Sanctuary nie byłoby w stanie pomóc milionom osłów na całym świecie i społecznościom, które są od nich zależne.

powiedział dr Faith Borden, dyrektor wykonawczy ds. operacji związanych z końmi w The Donkey Sanctuary EO Został pięknie sfotografowany i oferował rzadką okazję do obejrzenia świata z perspektywy osła.

Dr Faith Borden, dyrektor wykonawczy ds. operacji koni w The Donkey Sanctuary.
Dr Faith Borden, dyrektor wykonawczy ds. operacji koni w The Donkey Sanctuary. © Simon Horn / Sanktuarium Osłów

„Przedstawienie osła jako głównego bohatera wyraźnie pokazuje, jak bardzo filmowiec ceni te wrażliwe i inteligentne zwierzęta”.

Chociaż Borden nie był zaangażowany w produkcję żadnego z filmów, Borden powiedział, że organizacja charytatywna z zadowoleniem przyjęła możliwość, jaką filmy mogą dać, aby poprawić publiczne błędne przekonania na temat osłów, co może prowadzić do ich złego traktowania.

Kampania mająca na celu położenie kresu handlowi skórami to tylko jeden z elementów wysiłków The Donkey Sanctuary zmierzających do poprawy życia osłów na całym świecie, poprzez rzecznictwo, ustawodawstwo, badania i edukację. Bliżej domu, prawdziwe osły Inisherin – na wyspie Inis Mor, gdzie kręcono film – to tylko niektóre ze zwierząt w odległych miejscach, które skorzystają z pomocy charytatywnej.

„Chociaż odradzamy wykorzystywanie osłów wyłącznie do celów rozrywkowych, doceniamy fakt, że filmy przedstawiające osły mogą służyć do edukowania, informowania i wspierania ich w ich imieniu.

READ  Ukraińscy uchodźcy otrzymują pomoc od firmy Lanarkshire, ale organizator mówi, że to „kropla w morzu”

„Uznając i celebrując nieodłączną wartość osłów, mamy nadzieję, że te wzruszające filmy podniosą osły w oczach opinii publicznej i zapewnią im uznanie i status, na jaki zasługują” – powiedział Borden.

Chociaż sezon nagród może być krótkotrwały, atrakcyjność tych dwóch filmów i ich sympatycznych głównych bohaterów obiecuje pozostać długo po ostatniej kurtynie.