Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Filmy z Polski i Słowenii na listach Oscarów 2023

Los Angeles: Jerzy Skolimowski EO I Steakhouse Špela adež znalazł się na krótkiej liście odpowiednio do międzynarodowego filmu fabularnego i krótkometrażowego filmu animowanego podczas rozdania Oscarów w 2023 roku.

Filmy z 92 krajów i regionów kwalifikowały się do kategorii International Feature Film, która obejmuje krótką listę 15 filmów. W kategorii Krótkometrażowy Film Animowany zakwalifikowało się łącznie 81 filmów, z czego 15 znalazło się na krótkiej liście.

Koprodukcja polsko-włoska EO Miał swoją światową premierę w Cannes, gdzie zdobył nagrodę jury ex-aequo.

Steakhouse Miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Locarno, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie. Film jest koprodukcją Słowenii, Niemiec i Francji.

Wśród filmów zakwalifikowanych do kategorii pełnometrażowy międzynarodowy są również Powrót do Seulu autorstwa Davy’ego Chou, który został częściowo nakręcony w Rumunii. Ta francusko-niemiecko-belgijsko-kambodżańska koprodukcja była obsługiwana w Rumunii przez Visual Walkabout, nową rumuńską firmę produkcyjną założoną przez Dianę Boruiu, która jest także producentem wykonawczym filmu.

Listy nominowanych do Akademii ogłoszono 21 grudnia 2022 r., a nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 r. 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 r.

Filmy z krajów partnerskich FNE w krótkim filmie o Oscarach 2023:

EO Jerzego Skolimowskiego, fot. Warmińsko-Mazurski Fundusz FilmowyEO (Polska, Włochy)
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Producent Skopia Film
Koprodukcja: Alia Film
Wspierany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Steakhouse (Słowenia, Niemcy, Francja)
Reżyseria: Špela adež
wyprodukowany przez Film Venta
Wyprodukowany przez RTV SłoweniaFabian i Fred, dystrybucja Mio
Wspierany przez Słoweńskie Centrum FilmoweFilmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Pictanovo, obrazy w Hauts-de-France, Re-Act, Filmförderungsanstalt – FFA, Filmförderungsanstalt – FFA, ZDF / Arte Public Broadcaster

READ  Urodziny Arjuna Rampala: Wspaniałe zdjęcia aktora z „lakierem do paznokci”, które sprawią, że będziesz się ślinić