Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Francja wyklucza Wielką Brytanię ze spotkania imigrantów nad kanałem po tym, jak Boris Johnson wysłał list, w którym krytykował sposób, w jaki radzi sobie z kryzysem

Francuski rząd powiedział brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel, że nie będzie już zapraszana na spotkanie w sprawie kryzysu migracyjnego po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson skrytykował podejście Paryża do tej sytuacji.

Francja była zbulwersowana listem wysłanym przez Johnsona do prezydenta Emmanuela Macrona w czwartek.

Źródło bliskie ministrowi spraw wewnętrznych Geraldowi Darmaninowi określiło ten list jako „nie do przyjęcia i sprzeczny z duchem naszych rozmów między partnerami”.

W decyzji podkreślono słabe relacje po Brexicie i trudności, jakie mogą napotkać we wspólnej pracy nad powstrzymaniem napływu migrantów po tym, jak 27 osób utonęło podczas próby dotarcia w środę do brytyjskich wybrzeży.

„[Mr] Darmanin powiedział swojemu odpowiednikowi, że nie jest już mile widziana.

Brytyjscy urzędnicy w Londynie powiedzieli, że mają nadzieję, że Paryż ponownie się zastanowi.

Minister transportu Grant Shapps powiedział BBC News: „Żaden kraj nie poradzi sobie z tym sam, więc mam nadzieję, że Francuzi ponownie się zastanowią”.

Kiedy ich łódź rozbiła się na początku tego tygodnia w Kanale, 17 mężczyzn, siedem kobiet i trzech nastolatków zginęło w jednej z wielu takich niebezpiecznych podróży, jakie odbywali ludzie uciekający przed ubóstwem i wojną w Afganistanie, Iraku i poza nimi na przeładowanych małych łodziach.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 45 sekund

Spór między Wielką Brytanią a Francją o to, jak zwalczać przemyt ludzi.

Była to najgorsza tragedia, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na wąskim szlaku morskim oddzielającym Wielką Brytanię od Francji, jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie.

Johnson powiedział, że Francja się myliła, a Darmanin oskarżył Wielką Brytanię o „złe zarządzanie imigracją”.

Zgony pogłębiły animozje między Wielką Brytanią a Francją, które już nie zgadzają się co do zasad handlu po Brexicie i praw do połowów.

Francuscy rybacy w piątek uniemożliwili małemu brytyjskiemu statkowi towarowemu zacumowanie w Saint-Malo, a później planują blokadę portu Calais i tunelu pod kanałem La Manche, dwóch głównych ośrodków handlu między Wielką Brytanią a Europą.

Reuters

READ  Turyści odkrywają małą wyspę bez samochodów