Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Galaktyki wypompowują zanieczyszczone opary

30 sierpnia 2021

(AktualnościNaukowcy odkryli, że galaktyki zanieczyszczają środowisko, w którym się znajdują.

Zespół astronomów kierowany przez Alexa Camerona i Deana Fishera z ARC Center of Excellence for All Astrophysics in 3D (ASTRO 3D) wykorzystał nowy system obrazowania w Obserwatorium WM Kecka na Hawajach, aby potwierdzić, że to, co wpływa do galaktyki, jest znacznie czystsze niż co płynie.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Czasopismo Astrofizyczne (SKAN KOŁDRY: Bezpośrednie TNS– Mapowanie mineralne odpływów wzbogaconych w minerały i dopływów ubogich w minerały w Markarian 1486″).

„Ogromne obłoki gazu są wciągane do galaktyk i wykorzystywane w procesie formowania się gwiazd” – powiedział współautor badania Dean Fisher, profesor nadzwyczajny w Centrum Astrofizyki i Superkomputerów na Uniwersytecie Swinburne w Australii.

„Na swojej drodze składa się z wodoru i helu. Używając nowego urządzenia o nazwie Keck Cosmic Web Imager, byliśmy w stanie upewnić się, że gwiazdy zbudowane z tego świeżego gazu w końcu wypchną ogromną ilość materii z układu, przede wszystkim przez supernowe”.

„Ale te rzeczy nie są już ładne i czyste – zawierają wiele innych pierwiastków, w tym tlen, węgiel i żelazo”.

Proces wpływania atomów do galaktyk – znany jako „akumulacja” – i ich ostateczne wydalanie – znane jako „wypływy” – jest ważnym mechanizmem kontrolującym wzrost, masę i rozmiar galaktyk.

Jak dotąd jednak można jedynie domyślać się składu przepływów wewnętrznych i zewnętrznych. Badania te po raz pierwszy potwierdzają, że pełny cykl został potwierdzony w galaktyce innej niż Droga Mleczna.

Aby przedstawić swoje odkrycia, naukowcy skupili się na galaktyce zwanej Mrk 1486, która leży około 500 lat świetlnych od Słońca i przechodzi okres bardzo szybkiego formowania się gwiazd.

READ  Naukowcy odkryli przyczynę rozwoju choroby Alzheimera w mózgu

Dr Alex Cameron, który niedawno przeniósł się z Uniwersytetu w Melbourne w Australii na Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił: „Odkryliśmy, że istnieje bardzo jasna struktura wejścia i wyjścia gazów”.

„Wyobraźmy sobie galaktykę jako wirujący dysk Frisbee. Względnie niezanieczyszczony gaz z zewnętrznego wszechświata wchodzi wokół oceanu, a następnie kondensuje się, tworząc nowe gwiazdy. góra i dół ”.

Pierwiastki, które stanowią ponad połowę układu okresowego pierwiastków, powstają głęboko w jądrach gwiazd w wyniku syntezy jądrowej. Kiedy gwiazdy zapadają się lub stają się nowe, we wszechświecie pojawiają się wyniki — tworząc część matrycy, z której wyrastają nowsze gwiazdy, planety i asteroidy, a przynajmniej w jednym przypadku wyłania się życie.

Mrk 1486 był idealnym kandydatem do obserwacji, ponieważ znajduje się „na krawędzi” Ziemi, co oznacza, że ​​przepływający gaz można łatwo zobaczyć i zmierzyć jego skład. Większość galaktyk wpada w niewygodne kąty dla tego typu poszukiwań.

Profesor Fisher dodał: „Ta praca jest ważna dla astronomów, ponieważ po raz pierwszy udało nam się ustalić granice sił, które silnie wpływają na to, jak galaktyki tworzą gwiazdy”.

„To przybliża nas o krok do zrozumienia, jak i dlaczego galaktyki wyglądają tak, jak wyglądają – i jak długo będą trwać”.