Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gas-System podpisuje umowę gazową dla planowanego terminalu w Orlonie

Gas-System podpisuje umowę gazową dla planowanego terminalu w Orlonie

Warszawa, 18 sierpnia (agencji Reutera) – Koncern energetyczny poinformował w piątek, że podpisał umowę z państwowym operatorem rurociągów Gas-System na restrukturyzację 58 ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie na planowanym pływającym terminalu gazowym w Orlonie w Polsce.

Polska przeszła na LNG drogą morską i dostawy z Rosji rurociągiem z Norwegii do Danii i Morza Bałtyckiego.

Reklama:

National Gas Company Trinidad and Tobago Limited (NGC) Strategia HSSE firmy NGC odzwierciedla i wspiera wizję firmy bycia liderem w globalnym biznesie energetycznym.

ngc.co.tt

S&P 2023

Planowany terminal ma powstać na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gdańska do końca 2027 roku, z początkową zdolnością rafineryjną na poziomie 6,1 mld metrów sześciennych rocznie.

„Bezpieczeństwo paliwowe i energetyczne Polski zawsze było dla nas priorytetem” – napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na platformie społecznościowej X, wcześniej znanej jako Twitter.

„Przykładem jest podpisana dzisiaj umowa z Gaz-Systemem na nawet 58 dostaw LNG rocznie”.

„W ubiegłym roku wydarzenia polityczne związane z wojną na Ukrainie całkowicie zmieniły kierunek dostaw gazu ziemnego do UE” – powiedziała Anna Łukaszewska-Tresiakowska, minister spraw zagranicznych RP odpowiedzialna za strategiczną infrastrukturę energetyczną.

„Obserwujemy wzrost dostaw LNG z rynku światowego o ponad 60 proc. Polska wykorzystuje ten trend i ma ambicje stać się hubem gazowym dla Europy Środkowo-Wschodniej”.

Gaz-System planuje zwiększyć przepustowość w Gdańsku i dodać drugą pływającą jednostkę magazynowania i przerobu (FSRU) zdolną do odbioru 4,5 mld m3 gazu rocznie.

Wiceprezes Andrzej Kensbok powiedział, że firma prowadzi rozmowy z armatorami w sprawie dostawy drugiego FSRU.

(Reportaż Marka Streleckiego i Alana Charlisha; Montaż: Jason Neely)