Moment wycielenia, a także czas trwania okresu wycielenia są często kluczowe dla ogólnej wydajności typowego programu hodowlanego na południu lub ściśle zarządzanego programu hodowli na północy.
Tygodnie poprzedzające wycielenie oraz okres wycielenia charakteryzują się najwyższymi wymaganiami żywieniowymi wymaganymi przy odchowie stada przez cały rok.
Zarządzanie tym okresem polega na tym, że producenci często skupiają się na palących kwestiach kontrolowania stanu krowy, zapewnienia odpowiedniego żywienia, a następnie nadzorowania wycielenia i dbania o dobro urodzonych samic.
Dlatego obserwację rozmieszczenia nowonarodzonych cieląt można czasami przeoczyć lub określić ją jako jeden z wielu czynników, którymi należy się zająć w miarę wzrostu cieląt.
Kwestie te obejmują wahania masy ciała, którymi należy zarządzać w miarę wzrostu cieląt, wagę odsadzania i sprzedaży, a nawet czas dostępny dla krów na regenerację po wycieleniu i powrót do rui, aby ponownie połączyć się i osiągnąć 12-miesięczny okres wycielenia. Ten kolejny punkt jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przy każdym programie hodowlanym.
Czas potrzebny kobiecie na powrót do rui po porodzie zależy w dużej mierze od stanu jej ciała po urodzeniu, ale wiek również odgrywa rolę. Powszechnie wiadomo, że krowy o średnich lub lepszych wynikach w zakresie budowy ciała potrzebują około 30 dni, aby macica zregenerowała się po wycieleniu.
Aby osiągnąć 12-miesięczny okres wycielenia, faktycznie pozostaje tylko 50–55 dni (lub dwa cykle rui) na ciążę. Młodsze samice, w tym te urodzone w wieku 2 lat, a także dojrzałe krowy o mniejszych rozmiarach ciała mogą potrzebować więcej czasu na regenerację, zmniejszając szansę na osiągnięcie 12-miesięcznego okresu wycielenia.
Mając to na uwadze, rozmieszczenie cieląt w całym okresie wycielenia zapewni wczesny wgląd w wydajność stada, co może pozwolić na przyszłe planowanie wykraczające poza rozważania związane wyłącznie z potencjalnym rozkładem masy ciała po odsadzeniu w ciągu kilku miesięcy.
Określ rozkład urodzeń
Rozkład urodzeń można określić na kilka sposobów. Oczywiście najłatwiej jest rejestrować liczbę urodzeń w każdym dniu okresu porodowego. Chociaż są osoby, dla których jest to trudniejsze ze względu na lokalizację, duże pastwiska lub z innych powodów.
Alternatywną opcją jest podzielenie okresu wycielenia na 2-dniowe segmenty i zapisanie liczby cieląt urodzonych w każdym 21-dniowym segmencie. Może to oznaczać, że produkt, który nie umożliwia zliczania osobników wkrótce po urodzeniu, może nadal mieć możliwość gromadzenia przydatnych danych.
Aby określić odsetek cieląt urodzonych w każdej części okresu wycielenia, producenci mogą podzielić liczbę cieląt w każdej części przez całkowitą liczbę cieląt urodzonych w tym okresie.
Ostatecznym celem jest opracowanie wykresu przedstawiającego rozkład cieląt w sezonie. Celem jest przechylenie krzywej w stronę największego wskaźnika urodzeń w ciągu pierwszych 21 dni.
Idealnie, krzywa rozkładu powinna pokazywać 65-70 procent cieląt urodzonych w pierwszym cyklu. Drugie danie powinno wówczas zawierać 20% cieląt, a ostatnia porcja powinna zawierać 10%.
Numery spoza tego zakresu zaczną zapewniać wczesne ostrzeganie o problemach, które mogą wymagać szczególnej uwagi przed dołączeniem. Na przykład kilka cieląt w drugiej części i większa liczba w trzeciej części.
Taki wzór może wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne, takie jak leptospiroza lub inna choroba rozrodcza, która mogła skutkować wczesną ciążą, utratą płodu, a następnie ponowną ciążą pod koniec okresu przystąpienia. Nietypowe wzorce otwierają drogę do przeprowadzenia dochodzenia i rozpoczęcia bardziej ukierunkowanego programu zarządzania.
Stosowanie ogólnych pomiarów, takich jak odsetek urodzonych zwierząt, odsetek odsadzonych od matki, a nawet średnia masa ciała po odsadzeniu, może zamaskować niesprawne zwierzęta w stadzie.
W kontrolowanych środowiskach godowych, aby osiągnąć idealne rozmieszczenie cieląt, producenci muszą zaplanować okres godowy wynoszący co najmniej 45 dni i nie więcej niż 60 dni. Chociaż pomoże to w osiągnięciu poprawy dystrybucji, ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od czasu, regeneracja cieląt po wycieleniu zajmie więcej czasu.
Poświęcenie czasu na program zdrowienia jest ważną strategią. Jedną z praktycznych metod jest włączenie cieląt przed głównym stadem hodowlanym. Pozwala to cielętom na wcześniejsze ocielenie i zapewnia bardziej ukierunkowany nadzór i karmienie, a jednocześnie zapewnia dodatkowy czas na regenerację przed dołączeniem do głównego stada po drugie cielę.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na zrozumienie rozmieszczenia cieląt jest wgląd w wydajność krów i wkład w produktywność stada. Nie wszystkie krowy osiągają takie same wyniki.
Stosowanie miar brutto, takich jak odsetek urodzonych zwierząt, odsetek odsadzonych od piersi, a nawet średnia masa ciała po odsadzeniu, może zamaskować niesprawne zwierzęta w stadzie. Postęp oznacza usuwanie podmiotów osiągających słabe wyniki.
Krowa może urodzić cielę i nadal nie osiągać wyników. Chociaż zwykle mówimy o kosztach na mieszkańca lub dochodzie na mieszkańca, jest to średnia. Producenci faktycznie zarządzają stadem i na tych zasadach wszyscy hodowcy w tym stadzie dzielą równą część kosztów operacyjnych.
W przypadku krów, które cielą się wcześniej niż w przypadku cieląt ciężkich, prawdopodobieństwo wystąpienia 12-miesięcznego odstępu między wycieleniami jest większe i w rezultacie osiągają większe zyski niż krowy, które cielą się później. Utrzymanie tych późniejszych krów kosztuje tyle samo, ale ostatecznie w mniejszym stopniu przyczyniają się do przyrostu masy ciała każdego roku i jest bardziej prawdopodobne, że wcześniej opuszczą system, ponieważ nie zajdą w ciążę.
Połączenie tych czynników sprawia, że to właśnie te krowy należy zidentyfikować i usunąć w ramach długoterminowego planu rozwoju stada.
Poświęcenie czasu na zrozumienie rozkładu urodzeń w stadzie dostarcza bardzo praktycznych informacji, które można wykorzystać przy podejmowaniu decyzji taktycznych i strategicznych.
Jako ćwiczenie polegające na gromadzeniu danych, ćwiczenie to wniesie wartość dodaną dla producentów wołowiny, którzy chcą wiedzieć, jak uzyskać wysoce wydajne i produktywne stado hodowlane.
Alistair Rayner jest dyrektorem RaynerAg, firmy doradczej ds. rolnictwa z siedzibą w Nowej Południowej Walii. RaynerAg jest powiązany z BJA Stock & Station Agents. Regularnie wystawia i sprzedaje bydło klientom, a także uczestniczy w sprzedaży byków, aby wspierać zakupy klientów. Alastair zapewnia przedsprzedażową selekcję i klasyfikację producentom nasion w Nowej Południowej Walii, Queensland i Wiktorii. Można się z nim skontaktować tutaj lub poprzez jego stronę internetową www.raynerag.com.au
Redaktor ds. genetyki Alistair Rayner będzie częścią zespołu Beef Central sporządzającego raporty na temat Beef 2024 w maju.
„Chcę być miłośnikiem telewizji. Certyfikowany entuzjasta popkultury. Stypendysta Twittera. Student amator.”
More Stories
TRUE NORTH uruchomiła nową platformę marki „Life's Different After” w ramach kampanii Today the Brave
Pomiar mowy ciała Wiadomości o Mirażu
W trakcie testu | Rower Giant Revolt 2025 ma dodatkowe schowki w dolnej rurze i twierdzi, że zapewnia większy komfort