Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Globalne banki przedstawiają mrożące krew w żyłach prognozy dotyczące światowej gospodarki w 2023 roku

Chaos i rozczarowanie zdefiniowały światową gospodarkę w 2022 r. — a teraz duże banki przewidują więcej kłopotów finansowych w tym roku, choć z pewnymi korzyściami.

Analiza ogólnych perspektyw na rok 2023 sporządzona przez sześć głównych instytucji ujawniła mieszane prognozy.

JPMorgan przewidział zły rok dla gospodarki, ale jeszcze lepszy dla rynków.

Według „Investment Outlook” inflacja powinna zacząć się zmniejszać, „gdy gospodarka zwalnia, rynek pracy słabnie, presja w łańcuchu dostaw nadal słabnie, a Europie udaje się zdywersyfikować swoje dostawy energii”.

Oczekuje się jednak, że inflacja nadal będzie oscylować powyżej celu banku centralnego.

Scenariusz bazowy JPMorgan zakłada, że ​​rozwinięte gospodarki pogrążą się w umiarkowanej recesji, przy jedynie niskim ryzyku poważnej recesji wywołanej mieszkalnictwem, podobnej do GFC w 2008 roku.

Dzieje się tak głównie dlatego, że oczekuje się, że ograniczone zasoby mieszkaniowe zapobiegną gwałtownym spadkom cen.

Goldman Sachs przewiduje recesję w Europie i wyścig z Chinami Wyzdrowienie z choroby covidowej W tym roku będzie przewodzić światowemu wzrostowi na poziomie 1,8 proc.

Oczekuje jednak, że Stany Zjednoczone o włos unikną recesji, ponieważ inflacja podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą spadnie z obecnego poziomu 5 proc. do 3 proc. pod koniec 2023 r., wraz z przewidywanym wzrostem stopy bezrobocia o 0,5 proc.

Być może jedna z najbardziej złowieszczych prognoz pochodzi od BlackRock.

„Wielka Równonoc, czterodziesięcioletni okres w dużej mierze stabilnej aktywności i inflacji, jest już za nami” – napisano w Global Outlook 2023.

„Pojawia się nowy porządek większej zmienności makroekonomicznej i rynkowej. Należy spodziewać się recesji. Banki centralne są na najlepszej drodze do zaostrzenia polityki, starając się okiełznać inflację.”

Bank zaleca nową broszurę inwestycyjną, która odzwierciedla trudną rzeczywistość akcji, które mają więcej spadków, dostosowując się do inflacji około 2 procent i bez powrotu do poprzednich hoss.

READ  Dochodzenie wykazało, że pożar w gigantycznym projekcie baterii Tesli w pobliżu Geelong był najprawdopodobniej spowodowany wyciekiem chłodziwa

Fidelity International ma podobnie negatywną opinię, ostrzegając, że rok 2023 odczuje skutki wojny na Ukrainie i zmiany systemu monetarnego z wspierania światowych rynków na ujarzmianie inflacji.

W swoim przedmowie dyrektor generalna Ann Richards powiedziała, że ​​banki centralne są zaniepokojone presją po stronie podaży, która może osadzić inflację w systemach gospodarczych i podnieść płace i ceny.

„Gdy w odpowiedzi zaostrzają warunki finansowe, rośnie ryzyko twardego lądowania, a spowolnienie gospodarcze i słaby rynek pracy mogą odgrywać rolę” – napisał Richards.

Oczekuje jednak, że niektóre presje w łańcuchu dostaw z ubiegłego roku zmniejszą się wraz ze spadkiem stawek frachtu lotniczego, morskiego i drogowego oraz zmniejszeniem zaległości związanych z blokadą Covid.

Zdaniem Apollo Global Management spadek koniunktury jest już widoczny w postaci gwałtownego spadku stawek frachtu kontenerowego.

Ale chociaż inflacja ma tendencję spadkową, nie stanie się to szybko.

W ten sposób pisarka i analityk finansowy, Genevieve Roche-Decter, podsumowała perspektywy banku, tweetując: „Apollo mówi, że historycznie potrzeba pełnych dwóch lat, aby inflacja przeszła od szczytu do poziomu 2 procent.

„Kolejna uwaga: jakość kredytów subprime spada, ale nie w takim stopniu, aby budzić obawy o kryzys kredytowy” – powiedziała.

Roche Doctor zauważył również, że Deutsche Bank spodziewa się szybkiego spadku inflacji, przy oczekiwanym CPI na poziomie 4,1 procent w USA.

„Uważają również, że rynek już ustalił obecny poziom inflacji, a akcje będą miały dobry start w 2023 r., jeśli inflacja będzie nadal spadać” – napisała.

Zgodnie z prognozą HSBC, globalne spowolnienie gospodarcze nadal będzie dużym utrudnieniem dla akcji.

Przewiduje, że dywersyfikację można zwiększyć, przeważając obligacje o wysokim ratingu – takie jak prywatne spółki, nieruchomości i fundusze hedgingowe.

„Ponieważ cykl wzrostu pozostaje w tyle za cyklem stóp, wolimy zajmować się ryzykiem cenowym niż ryzykiem cyklicznym” – czytamy w prognozie.

READ  Wewnątrz lotnisk w Sydney ogromna transformacja McDonald's | Wideo

„Ale chociaż perspektywy cykliczne pozostają dość trudne, zaczynamy dostrzegać pozytywną stronę na froncie cenowym”.