Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Głód w Etiopii: Około 225 osób umiera z głodu w Tigray – urzędnicy

Głód w Etiopii: Około 225 osób umiera z głodu w Tigray – urzędnicy

  • Napisane przez Kalkidana Yebeltala i Natashę Botti
  • BBC News, Addis Abeba i Londyn

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Zbiory się pogarszają, a mieszkańcy twierdzą, że pomoc żywnościowa zmalała

Lokalne władze podały, że od lipca ponad 200 osób zmarło z głodu w mieście Idaga Arbe w dotkniętym suszą i rozdartym wojną regionie Tigray w Etiopii.

Kolejnych 16 osób zginęło w pobliskim mieście Adwa.

Urzędnicy w Tigray ostrzegają, że region jest na skraju głodu na skalę ostatni raz widzianą w 1984 r., co doprowadziło do zorganizowania w następnym roku ogólnoświatowej imprezy muzycznej Live Aid.

Ale głód to w Etiopii bardzo drażliwe słowo.

Rząd centralny w Addis Abebie zaprzecza, że ​​na horyzoncie pojawia się głód, i twierdzi, że pracuje nad zapewnieniem pomocy.

Jednak ratownicy i pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą, że pomoc nie dociera wystarczająco szybko, przez co nie są w stanie uratować życia.

Desta Kahsay z Shire powiedziała BBC: „Jako lekarz jestem nieustannie świadkiem śmierci. Posiadanie wiedzy i umiejętności, ale brak możliwości pomocy moim ludziom jest bezcelowy”.

Mówi, że to jak „dzień zagłady”, kiedy ludzie niepotrzebnie umierają z przyczyn, którym można zapobiec.

Wiele spośród tych, którzy umierają, to dzieci i młodzież.

Abrahit Kiros, mieszkanka Tigray, powiedziała regionalnej telewizji, że regularnie odwiedza swoją starszą sąsiadkę, która nie ma już rodziny, która mogłaby ją wspierać po tym, jak jej wnuk zginął podczas niedawnej wojny domowej.

„Wszyscy tutaj są w potrzebie, wszyscy stoimy w obliczu głodu” – mówi. „Wzywamy wszystkich, którzy mogą, aby nas wspierali”.

Źródło obrazu, Dzięki uprzejmości Tigray TV

Skomentuj zdjęcie,

Abrahit Kiros twierdzi, że w jej dzielnicy Digoa-Tembin życie jest nędzne

Kiedy Światowy Program Żywnościowy i amerykańska agencja pomocy odkryły zeszłej wiosny rzekomą grabież pomocy żywnościowej, wstrzymały pomoc dla Etiopii na kilka miesięcy, aż do grudnia wznowiono ją z bardziej ostrożną szybkością. Według doniesień w tym okresie w Tigray z głodu zmarło prawie 1500 osób.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych szacuje się, że obecnie około 20 milionów ludzi w Etiopii potrzebuje pomocy żywnościowej z powodu konfliktów, suszy i powodzi.

Sieć systemów wczesnego ostrzegania przed głodem przewiduje, że do połowy 2024 r. kryzys żywnościowy stanie się sytuacją nadzwyczajną niemal ogólnokrajową.

Kryzys żywnościowy dotyka obecnie rozdartego wojną północnego regionu Amhara, części południowej Etiopii i Tigray.

Analityk Alex de Waal twierdzi, że istnieje kilka czynników, które sprawiają, że sytuacja w Tigray jest szczególnie trudna.

Powiedział BBC: „Nie podniosła się ona po skutkach wojny – straszliwym pozbawieniu majątku i zniszczeniach, masowych wysiedleniach, niewypłacaniu pensji, zniszczeniu miejsc pracy. Do tego doszło straszliwa susza .” Newsday.

Zgadza się, że kryzys żywnościowy w Etiopii może być równie poważny lub gorszy niż 40 lat temu i ostrzega, że ​​„w przyszłym roku możemy być świadkami śmierci z głodu pół miliona lub więcej ludzi, jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania”.

Doktor Kahsay z Shire martwi się, że wielu już straciło nadzieję.

„Ludzie zaakceptowali codzienną żałobę i pogrzeby i zdali sobie sprawę, że ich przeznaczeniem jest śmierć”.

READ  Joe Biden i Xi Jinping odbywają historyczne spotkanie na szczycie G20 na Bali