Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Granica białoruska: Polska szuka pilnego porządku wśród rosnącej liczby osób ubiegających się o azyl | Wiadomości o migracji

Zapewnia funkcjonariuszom służb ratunkowych szerokie uprawnienia do monitorowania i kontrolowania ruchu ludzi.

We wtorek polski rząd poprosił prezydenta o ogłoszenie stanu wyjątkowego w dwóch regionach wzdłuż granicy z Białorusią po tym, jak polska straż graniczna poinformowała, że ​​w tym miesiącu doszło do setek nielegalnych przekroczeń granicy.

Polska zaczęła barykadować swoją granicę w zeszłym tygodniu, próbując powstrzymać napływ osób ubiegających się o azyl z Białorusi do krajów takich jak Irak i Afganistan.

Zapewnia funkcjonariuszom służb ratunkowych szerokie uprawnienia do monitorowania i kontrolowania ruchu ludzi.

Prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), prawdopodobnie zatwierdzi stan wyjątkowy, który potrwa 30 dni i obejmie część obwodów Botlaskiego i Lubelskiego.

„Sytuacja na granicy z Białorusią jest kryzysowa i jeszcze bardziej napięta” – powiedział na konferencji prasowej premier Matteo Moravich.

Stosunki między Unią Europejską a Białorusią gwałtownie się pogorszyły w zeszłym roku, a prezydent Aleksander Łukaszenko twierdził, że wygrał wybory.

23 sierpnia Znaki graniczne są sfotografowane na granicy polsko-białoruskiej w pobliżu wsi Usners Korni w Polsce. [Kacper Pempel/Reuters]

Unia Europejska nałożyła sankcje na Białoruś i oskarżyła Łukaszenkę o celowe zachęcanie azylantów w postaci „wojny hybrydowej” w polskich i bałtyckich państwach Łotwy i Litwy.

„Reżim Łukaszenki postanowił zepchnąć tych ludzi na ziemie polskie, litewskie i łotewskie.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że planowana sytuacja kryzysowa będzie dotyczyć głównie obszarów przygranicznych lub przyległych.

Polska dostrzega też zachowanie Białorusi w decyzji Warszawy o udzieleniu azylu białoruskiej lekkoatletce Kristinie Simanuskiej, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk w Tokio. Mińsk nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Polskie władze spotkały się z krytyką organizacji praw człowieka za nieprzyjmowanie osób ubiegających się o azyl i odmawianie odpowiedniej opieki medycznej osobom na granicy. Warszawa twierdzi, że są one w gestii władz białoruskich.

READ  Polski Bank Centralny podnosi stopy procentowe wraz ze wzrostem cen