Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grecki premier nie może się doczekać nowych sondaży po zwycięstwie dla większości bezwzględnej

Grecki premier nie może się doczekać nowych sondaży po zwycięstwie dla większości bezwzględnej

Po przeliczeniu nieco ponad 82 procent głosów, jego Nowa Partia Demokratyczna zdobyła 40,8 procent głosów – 20 punktów przewagi nad swoim najbliższym rywalem, lewicową partią Syriza Alexisa Tsiprasa, która uzyskała 20,1 procent.

Pomimo wyraźnego zwycięstwa, konserwatystom brakowało zaledwie kilku mandatów do zdecydowanej większości, co oznaczało, że Mitsotakis miał możliwość szukania koalicji lub nowego głosowania w celu uzyskania decydującego wyniku.

55-latek jasno określił swoje preferencje.

„Obywatele chcą silnego rządu z czteroletnim horyzontem” – powiedział.

„Polityczne trzęsienie ziemi, które miało miejsce dzisiaj, wzywa nas wszystkich do przyspieszenia procesu dochodzenia do ostatecznego rozwiązania rządowego” – dodał.

Jego rywal Tsipras również utorował drogę do nowego głosowania, mówiąc, że „cykl wyborczy jeszcze się nie skończył”.

Powiedział, że następna walka będzie „decydująca i ostateczna”.

– stabilność ekonomiczna –

Mitsotakis, absolwent Harvardu i były konsultant McKinsey, wystartował w wyborach jako faworyt, ponieważ Grecja cieszy się obecnie dość dobrą kondycją gospodarczą.

Bezrobocie i inflacja spadły, a oczekuje się, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie dwukrotnie wyższy od średniej UE – co jest dalekie od paraliżującego kryzysu zadłużenia dziesięć lat temu.

Wraz z boomem turystycznym po Covid, który podniósł wzrost gospodarczy w kraju do 5,9 procent w 2022 r., Mitsotakis prowadził kampanię w oparciu o obietnicę oparcia się na zyskach ekonomicznych.

Jednak obawa, że ​​płace nie nadążają za rosnącymi kosztami, pozostaje głównym zmartwieniem wyborców – coś, co jego rywal, Tsipras, próbował wykorzystać.

Ale rezultatem był miażdżący cios dla Tsiprasa, który przegrał czwartą z rzędu bitwę wyborczą z Mitsotakisem po tym, jak był premierem w latach 2015-2019, podczas których prowadził trudne negocjacje z wierzycielami, które prawie wypędziły Grecję ze strefy euro.

Tsipras stracił jedną trzecią procentu swojej partii w 2019 roku, aw niektórych obszarach wyprzedził trzecią w rankingu Partię Socjalistyczną Passouk Kenal, kierowaną przez 44-letniego Nikosa Androulakisa.

READ  Policja odnalazła i zidentyfikowała szczątki zaginionego Kyle'a Clinksalesa, który zaginął w Georgii w 1976 roku.

Kolejną ofiarą w niedzielę był były niezależny minister finansów Tsiprasa, Yanis Varoufakis, którego antyoszczędnościowa partia MeRA25 nie dostała się do parlamentu.

Androulakis był wcześnie postrzegany jako potencjalny partner sojuszu dla Mitsotakisa, ale sytuacja się skomplikowała, gdy odkryto, że jest pod nadzorem państwa – nadzorowanym przez Kancelarię Premiera.

Afera podsłuchowa, która wybuchła w ubiegłym roku, doprowadziła do dymisji szefa wywiadu i siostrzeńca Mitsotakisa, który był starszym współpracownikiem w jego biurze.

Saga szpiegowska, choć wywołała poruszenie, nie wydawała się mieć większego wpływu na wyniki konserwatystów, które były znacznie lepsze niż 6-8 proc. ankieterów przewidywanych w okresie poprzedzającym wybory.

Gniew wywołany katastrofą kolejową, w której w lutym zginęło 57 osób, również nie wpłynął znacząco na wynik głosowania.

Początkowo rząd obwinił za wypadek – najgorszą katastrofę kolejową w Grecji – błąd ludzki, mimo że ciesząca się złą sławą krajowa sieć kolejowa cierpiała przez lata niedoinwestowania.

– „Mamy przyszłość” –

Z zadowoleniem witając wyniki, 62-letnia emerytka Glykeria Tzima powiedziała: „Dzisiaj demokracja zatriumfowała – nie tylko nowa demokracja, ale demokracja jako całość.

„Chcemy zobaczyć kontynuację tego, co powstało w ciągu ostatnich czterech lat i zostawić toksyny za sobą. My, Grecy, przeszliśmy przez trudne czasy i zobaczyliśmy, że z tym rządem i tym premierem mamy przyszłość”.

Ale Georgios Koulouris, lat 60, górnik mieszkający w Australii, który wrócił do głosowania, powiedział, że w kraju nękają głębokie wyzwania i nierówności.

„Jest część ludzi, którzy dosłownie żyją z drobnych drobnych” – powiedział, dodając, że Grecja cierpi z powodu drenażu mózgów z powodu stagnacji wynagrodzeń i eksplodujących czynszów.

Frekwencja wyniosła 60 procent, przy mniejszej liczbie wstrzymujących się niż wcześniej się obawiano.

bur-hmn / jph / jj