Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Anthony Albanese popiera apel przywódców G7 o chińską potęgę

Premier Anthony Albanese wspiera wysiłki przywódców G7 w celu powstrzymania ataków Rosnący nacisk Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

W oświadczeniu przywódcy G7 stwierdzili, że mają „poważne zaniepokojenie” chińską działalnością morską na Morzu Południowo- i Wschodniochińskim i wezwali do „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Przywódcy wezwali także Pekin do „przymusu gospodarczego” – wykorzystującego sankcje handlowe do wpływania na inne kraje, w tym Australię – i wezwali Chiny do „grania zgodnie z międzynarodowymi zasadami”.

HIROSHIMA, JAPONIA – Premier Australii Anthony Albanese przemawia do mediów podczas szczytu przywódców G7, 21 maja 2023 r. (Zdjęcie: Christopher Ju) (Christopher Joe)

Przywódcy G7 wezwali również do „pokojowego rozwiązania” roszczeń Chin do Tajwanu, które pozostają nierozwiązane od czasu przejęcia władzy przez komunistów na kontynencie chińskim w 1949 roku.

Albanese, który bierze udział w szczycie G7 jako gość, powiedział, że uwagi przywódców na temat Chin są zgodne ze stanowiskiem Australii.

Powiedział, że Australia jest zaniepokojona twierdzeniami Chin w regionie Oceanu Indyjskiego, które obejmowały przechwytywanie australijskich samolotów wojskowych przez chińskie okręty wojenne.

„Mówiliśmy od jakiegoś czasu, że aktywność Chin i sami wyraziliśmy nasze zaniepokojenie, a także oburzenie na jeden z naszych samolotów, inne działania, które widzieliśmy, są niepokojące.

„Wyrażaliśmy nasze obawy w przeszłości i nadal będziemy to robić. Musimy upewnić się, że pracujemy w sposób promujący pokój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

„Wyraźnie popieramy status quo, jeśli chodzi o Cieśninę Tajwańską i takie jest stanowisko Australii – konsekwentnie to podkreślaliśmy”.

Premier Anthony Albanese (z przodu po lewej), premier Indii Narendra Modi (z tyłu po lewej) i Stany Zjednoczone. Prezydent Joe Biden podczas czterostronnego spotkania na marginesie szczytu G7 w hotelu Grand Prince w Hiroszimie w zachodniej Japonii, 20 maja 2023 r. (Jonathan Ernst / Pool Photo via AP) (AP)

„Chodzi o powstrzymanie Chin”

Przywódcy Kwartetu – Australia, Stany Zjednoczone, Indie i Japonia – również wezwali do „wolnego, otwartego, inkluzywnego i odpornego regionu Indo-Pacyfiku”, a kiedy odbyli spotkanie na marginesie szczytu G7 w nocy.

Przywódcy spotkali się po odwołaniu zaplanowanego na przyszły tydzień spotkania w Operze w Sydney.

Redaktor polityczny 9News, Charles Croucher, powiedział, że chociaż w oświadczeniu przywódców kwartetu nie wspomniano o Chinach, większość spotkania była poświęcona ambicjom wschodzącego supermocarstwa.

Kwartet wzywa do pokojowego, dostatniego i stabilnego regionu, ale następne zdanie było pozbawione spójności i jakiegokolwiek zastraszenia.

„Myślę, że nie musisz odwracać wzroku, dopóki nie zdasz sobie sprawy, z kim mają do czynienia.

„To był cały cel Kwartetu, który miał powstrzymać Chiny, nie teraz, ale także w przyszłości, łącząc te cztery demokracje, cztery mocarstwa Pacyfiku i działając jako zjednoczony front”.

Na marginesie szczytu prezydent USA Joe Biden przeprowadził rozmowy z Albańczykami zamiast odwołanej wizyty w Australii.

Spotkanie koncentrowało się na stabilności regionu Indo-Pacyfiku, ponieważ Chiny nadal rozszerzają swoją potęgę w regionie.

Premier Anthony Albanese i prezydent USA Joe Biden zawarli historyczną umowę. (dziewięć)

Biden przeprosił za pominięcie Australii. Albanese powiedział, że rozumie okoliczności.

„Zrobiłbym dokładnie to samo”, powiedział Bidenowi. „Nie mogę się doczekać wizyty państwowej”.

Przywódcy podpisali zobowiązanie do pogłębienia partnerstwa w opracowywaniu surowców dla czystych technologii energetycznych – ponieważ każdy z nich stara się uwolnić dostawy od Chin. Wydali także wspólne oświadczenie, w którym nakreślili nowe obszary współpracy w obszarach przestrzeni kosmicznej, handlu i obronności.

„Chodzi o stworzenie ogromnej szansy dla Australii i nie mogę podkreślić, jak ważne jest to” – powiedział Albanese na konferencji prasowej.

„Chcę za to podziękować prezydentowi Bidenowi”.

Chiński myśliwiec konfrontuje się z samolotem US Navy nad spornym morzem

Podpisano również umowę na czystą energię z Bidenem, aby zapewnić „wsparcie gospodarcze, społeczne i środowiskowe”.

Połączy zasoby i umożliwi rozszerzenie łańcuchów dostaw czystej energii.

Prezydent będzie wspierał [US] Kongres podjął działania w celu traktowania australijskich dostawców i działalności jako działalności krajowej w Stanach Zjednoczonych dla celów ustawy o produkcji obronnej”.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.
READ  Wujek Roger, komik, zawiesił swoje konta w mediach społecznościowych w Chinach | Chiny