Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Grupa Siedmiu zobowiązuje się do zaprzestania finansowania projektów węglowych do końca 2021 roku

Siedem największych rozwiniętych gospodarek świata zgodziło się wstrzymać międzynarodowe finansowanie projektów węglowych emitujących dwutlenek węgla do końca tego roku oraz wycofać wsparcie dla wszystkich paliw kopalnych, aby osiągnąć uzgodnione na całym świecie cele w zakresie zmian klimatycznych.

Powstrzymanie finansowania paliw kopalnych jest postrzegane jako ważny krok, jaki świat może podjąć, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 ° C powyżej czasów przedindustrialnych, co według naukowców pozwoli uniknąć bardziej niszczycielskich skutków zmiany klimatu.

Zaangażowanie Japonii w zakończenie międzynarodowego finansowania projektów węglowych w tak krótkim czasie oznacza, że ​​kraje takie jak Chiny, które nadal subsydiują węgiel, stają się coraz bardziej izolowane i mogą być narażone na większą presję, aby to zaprzestać.

Grupa Siedmiu – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia – a także Unia Europejska stwierdziły w oświadczeniu, że „międzynarodowe inwestycje w węgiel muszą się teraz skończyć”.

„(Zobowiązujemy się) podjąć konkretne kroki w kierunku całkowitego zakończenia nowego bezpośredniego wsparcia rządowego dla międzynarodowej energetyki cieplnej z węgla kamiennego do końca 2021 r., W tym poprzez oficjalną pomoc rozwojową, finansowanie eksportu, inwestycje, wsparcie finansowe i promocję handlu.

Węgiel jest nieustępliwy, gdy jest spalany w celu uzyskania energii lub ciepła bez użycia technologii do wychwytywania powstałych emisji, a system ten nie jest jeszcze szeroko stosowany w produkcji energii.

Alok Sharma, przewodniczący szczytu klimatycznego COP26, uznał powstrzymanie międzynarodowego finansowania węgla za „osobisty priorytet”, aby pomóc zakończyć zależność świata od paliw kopalnych, wzywając do szczytu ONZ w listopadzie, który „da węgiel historii”. „

READ  Julian Assange złożył wniosek o wznowienie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych
Duża maszyna odgarnia węgiel w kopalni Griffin w Collie WA.
Grupa Siedmiu krajów zgodziła się również zwiększyć rozpowszechnienie samochodów elektrycznych.(

ABC News: Hugh Sandhu

)

Kraje G7 zgodziły się również na „współpracę z innymi globalnymi partnerami w celu przyspieszenia wdrażania pojazdów o zerowej emisji”, a „zdecydowana większość” na dekarbonizację sektora energetycznego w 2030 r. I odejście od międzynarodowego finansowania paliw kopalnych, chociaż nie ma konkretnych data została wyznaczona dla tego celu.

Potwierdzili swoje zaangażowanie w realizację porozumienia paryskiego z 2015 r., Którego celem jest położenie kresu rosnącym temperaturom jak najbliżej 1,5 ° C powyżej czasów przedindustrialnych oraz ich cele polegające na redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W raporcie opublikowanym na początku tego tygodnia Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) wydała dotychczas surowe ostrzeżenie, mówiąc, że inwestorzy nie powinni finansować nowych projektów dostaw ropy, gazu i węgla, jeśli świat chce osiągnąć zerową emisję netto do połowy wieku.

Liczba krajów deklarujących osiągnięcie zera netto wzrosła, ale nawet jeśli ich zobowiązania zostaną w pełni wypełnione, w 2050 r. Na świecie nadal będzie 22 miliardy ton dwutlenku węgla, co doprowadzi do wzrostu temperatury o około 2,1 stopnia Celsjusza do 2100 r. podała agencja Energy International w raporcie „Net Zero do 2050 roku”.

Reuters