Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Helikopter prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbija się, a jego stan jest nieznany

Helikopter prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbija się, a jego stan jest nieznany

Państwowe media podały, że helikopter przewożący prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego zaginął po „wypadku” spowodowanym złymi warunkami pogodowymi w niedzielę.

Według doniesień agencji Reuters zespoły poszukiwawczo-ratownicze znalazły już wrak, ale stan prezydenta nie jest znany.

Nienazwany irański urzędnik powiedział agencji Reuters: „Nadal jesteśmy optymistami, ale informacje napływające z miejsca katastrofy są bardzo niepokojące”.

Irański Czerwony Półksiężyc zaprzeczył doniesieniom o odnalezieniu helikoptera.

Telewizja państwowa podała, że ​​do zdarzenia doszło w dystrykcie Julfa w prowincji zachodnio-wschodni Azerbejdżan.

Na pokładzie samolotu był także minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdullahian.

Oficjalne media Republiki Islamskiej podały, że pomimo trudnych warunków ekipa poszukiwawczo-ratownicza przeczesywała odległy obszar górski.

Telewizja państwowa podała w komunikacie informacyjnym wyświetlanym na ekranie: „Ciężkie warunki pogodowe i gęsta mgła utrudniły zespołom ratowniczym dotarcie na miejsce wypadku”.

Były brytyjski sekretarz obrony Tobias Ellwood powiedział Sky News: „To nie wróży dobrze, gdy pogodzenie się z tym, co się stało, zajmuje tak dużo czasu”.

Przyznał, że ratownicy pracowali w trudnych warunkach, ale dodał, że brak informacji ze strony irańskich mediów państwowych podsycił spekulacje.

Dodał: „Jeśli prezydent żyje, natychmiast to potwierdzi, ale jeśli umrze, mogą przełożyć ogłoszenie, aby mieć pewność, że zostaną wprowadzone plany awaryjne”.

Dowiemy się tego w swoim czasie, ale warto podkreślić, że prezydent Raisi to bardzo silny i twardy człowiek.

„Istnieje duża liczba młodych ludzi, którzy domagają się zmian… Ogłoszenie śmierci prezydenta może mieć ogromne konsekwencje geopolityczne dla Iranu”.

Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei nalegał, aby Irańczycy „nie martwili się” o przywództwo Republiki Islamskiej, mówiąc, że „nie będzie żadnych zakłóceń w pracy kraju”.

Z analizy przeprowadzonej przez BBC Persian wynika, że ​​63-letni Raisi jest bardzo blisko najwyższego przywódcy, a także jednego z poważnych pretendentów do objęcia stanowiska najwyższego przywódcy Iranu.

READ  Joe Biden mówi, że królowa Elżbieta przypomina mu jego matkę

Stwierdziła, że ​​w oczach większości Irańczyków Najwyższy Przywódca i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej to ci, którzy podejmują najważniejsze decyzje polityczne i dotyczące polityki zagranicznej.

Türkiye potwierdziło, że wyśle ​​32 specjalistów z zakresu ratownictwa górskiego, aby pomogli Iranowi w poszukiwaniach.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział wcześniej na Twitterze: „Uważnie śledzimy incydent, komunikując się i koordynując działania z władzami Iranu oraz jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie”.

Erdogan powiedział, że jest „głęboko zasmucony” wiadomością o zniknięciu helikoptera.

Arabia Saudyjska, dawny rywal Iranu, również wyraziła „głębokie zaniepokojenie”.

Saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w oświadczeniu: „Potwierdzamy, że Królestwo wspiera siostrzaną Islamską Republikę Iranu w tych trudnych okolicznościach i jest gotowe zapewnić wszelką pomoc, jakiej potrzebują irańskie służby”.

Prezydent USA Joe Biden został poinformowany o sytuacji, a Unia Europejska uruchomiła oprogramowanie mapujące, aby pomóc w odnalezieniu helikoptera.

Minister spraw wewnętrznych Iranu Ahmed Vahidi powiedział telewizji państwowej: „Prezydent i firma wracali na pokładach kilku helikopterów, a jeden z helikopterów został zmuszony do twardego lądowania z powodu złych warunków pogodowych i mgły”.

Dodał: „Różne zespoły ratownicze są w drodze na ten obszar, ale ze względu na złe warunki pogodowe i mgłę dotarcie do helikoptera może zająć trochę czasu”, dodając, że „obszar jest nieco odległy”. [rugged] Utrudnia to nawiązanie kontaktu. „Czekamy, aż ekipy ratownicze przybędą na miejsce lądowania i przekażą nam więcej informacji”.

Kilka godzin po rozejściu się wieści o „twardym lądowaniu” państwowe stacje telewizyjne przerwały regularne nadawanie i zaczęły pokazywać materiały filmowe z masowych zgromadzeń modlitewnych, które wybuchły w całym kraju.

Materiał na żywo pokazał także tłumy wiernych modlących się w świętym sanktuarium Imama Rezy w rodzinnym mieście Raisiego, Meszhed.

Widziano członków Czerwonego Półksiężyca prowadzących akcję ratowniczą, którzy pieszo przeczesywali górzysty teren przy ograniczonej widoczności z powodu gęstej mgły.

READ  CIA szacuje, że w wojnie na Ukrainie zginęło około 15 000 rosyjskich żołnierzy

Oficjalna agencja informacyjna IRNA podała, że ​​do wypadku doszło w niedzielę na chronionym górzystym obszarze leśnym Dizmar, niedaleko miasta Farzagan.

W niedzielę Raisi odwiedził tę prowincję, gdzie wraz ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Ilhamem Alijewem otworzył projekt tamy na granicy obu krajów.

Według Agencji Informacyjnej Tasnim w jego konwoju znajdowały się trzy helikoptery, a dwa pozostałe bezpiecznie dotarły do ​​celu.

Agencja podała, że ​​Minister Spraw Zagranicznych i lokalni urzędnicy lecieli tym samym helikopterem co Raisi.

Reformistyczna gazeta Sharq doniosła również, że „helikopter przewożący prezydenta rozbił się”, podczas gdy dwa inne helikoptery wylądowały bezpiecznie.

Później minister spraw wewnętrznych Ahmed Wahidi powiedział, że jeden z helikopterów „twardo wylądował z powodu złych warunków pogodowych” i „trudno było nawiązać kontakt” z samolotem.

Lata kryzysów i konfliktów

Raisi jest prezydentem Republiki Islamskiej od czerwca 2021 r., zastępując umiarkowanego prezydenta Hassana Rouhaniego na okres, w którym Iran stanął w obliczu kryzysu i konfliktu.

Objął władzę w kraju dotkniętym głębokim kryzysem społecznym i gospodarką nadwyrężoną przez amerykańskie sankcje nałożone na Teheran w związku z jego kontrowersyjnym programem nuklearnym.

Iran był świadkiem fali masowych protestów po śmierci w areszcie irańskiego Kurdyjczyka Mahsa Amini we wrześniu 2022 r.

W marcu 2023 r. Iran i Arabia Saudyjska, regionalni rywale, podpisali niespodziewane porozumienie, które przywróciło stosunki dyplomatyczne.

Wojna w Gazie, która rozpoczęła się 7 października, ponownie doprowadziła do eskalacji napięć w regionie, a seria eskalacji „wet za wet” skłoniła Teheran do wystrzelenia w kwietniu 2024 r. setek rakiet i rakiet bezpośrednio na Izrael.

W przemówieniu wygłoszonym po niedzielnym otwarciu tamy Raisi podkreślił wsparcie Iranu dla Palestyńczyków, które jest głównym przedmiotem jego polityki zagranicznej od rewolucji islamskiej w 1979 r.

Raisi powiedział: „Wierzymy, że Palestyna jest pierwszą kwestią świata islamskiego i jesteśmy przekonani, że naród Iranu i Azerbejdżanu zawsze wspiera naród Palestyny ​​i Gazy oraz nienawidzi reżimu syjonistycznego”.

READ  Jak czteroletni Malachiasz opuścił dwór ze swoim zabójcą?

Raisi, urodzony w 1960 r. w świętym mieście Maszhad w północno-wschodnim Iranie, wcześnie awansował na wyższe stanowisko. Miał zaledwie 20 lat i został prokuratorem w Karaj, sąsiadującym z Teheranem.

W latach 1989–1994 był prokuratorem Teheranu, od 2004 r. zastępcą szefa sądownictwa przez dziesięć lat, a następnie w 2014 r. prokuratorem krajowym.

Jego czarny turban wskazuje na bezpośrednie pochodzenie od proroka Mahometa i nosi tytuł religijny „Hujjat al-Islam”, co dosłownie „dowód islamu”, jest rangą niższą niż ajatollah w szyickiej hierarchii religijnej.

Przeczytaj powiązane tematy:pogoda