Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier odwiedza Bainimaramę w więzieniu przed oddaniem do użytku RFNS Puamau

Premier odwiedza Bainimaramę w więzieniu przed oddaniem do użytku RFNS Puamau

Premier Sitifini Rabuka mówi, że zanim w sobotę udał się do komisji RFNS Puamau, odwiedził w więzieniu byłego premiera Voreke Bainimaramę, ponieważ był to projekt, nad którym Bainimarama pracował podczas swojej kadencji jako dowódca marynarki wojennej Fidżi.

Rabuka twierdzi, że zwrócił się do komisarza ds. więziennictwa o złożenie w piątek kurtuazyjnej wizyty swojemu poprzednikowi, aby wyrazić mu uznanie za wszystkie rzeczy, które zrobił.

Przemawiając w parlamencie, Rabuka wspomniał o nowym statku Marynarki Wojennej Fidżi, RFNS Puamau, który został dostarczony na Fidżi w ramach partnerstwa Vuvale z rządem australijskim.

Mówi, że nowe partnerstwo z Vuvale podnosi nasze wspólne zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi i koncentruje nasze partnerstwo na dostępie gospodarczym.

Rabuka twierdzi, że we wrześniu 2023 r. wyżsi urzędnicy obu rządów przeprowadzili przegląd partnerstwa Vovali.

Mówi, że celem przeglądu jest ponowne dostosowanie podejścia, treści i pożądanych rezultatów w stosunkach między Fidżi a Australią poprzez uwzględnienie wizji, celów i priorytetów nowego rządu dla obu krajów.

Mówi, że australijski premier podpisał zaktualizowane partnerstwo z Vuvale 20 października ubiegłego roku, a w dniu podpisania Australia przekazała Fidżi wsparcie budżetowe w wysokości 100 milionów dolarów.

Stanowi to dodatek do poprzedniego wsparcia budżetowego Fidżi w wysokości 81 mln dolarów na budżet krajowy na lata 2023–2024 w czerwcu ubiegłego roku – dodaje Rabuka.

Odpowiadając na oświadczenie ministerialne, Lider Opozycji Enia Serweratu stwierdziła, że ​​Australia wnosi znaczący wkład w eksport paliw kopalnych i temu nie można zaprzeczyć.

Mówi, że musimy im powiedzieć, że muszą spowolnić wykorzystanie paliw kopalnych, ponieważ jest to klucz do przetrwania naszego kraju i regionu Pacyfiku.

Dodaje, że umożliwi nam to wspólną pracę na rzecz wdrożenia i osiągnięcia Porozumienia paryskiego.

Serwiratu pochwalił także Premiera za docenienie pracy poprzedniego rządu na rzecz Partnerstwa Vovali.

READ  „Arogancja” rządu Modiego „zniszczyła” system parlamentarny: Kongres