Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Huti w Jemenie wystrzelili rakietę w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego

Huti w Jemenie wystrzelili rakietę w kierunku amerykańskiego okrętu wojennego

Brad Bowman, starszy dyrektor Fundacji Obrony Demokracji, powiedział, że uznanie piątkowego ataku za bezpośredni atak na amerykański okręt wojenny jest ważne.

„Teraz nazywają rzeczy po imieniu, twierdząc, że tak, próbują zaatakować nasze siły, próbują nas zabić” – powiedział.

Powiedział, że złagodzenie języka, choć miało na celu zapobieżenie szerszej wojnie, miało odwrotny skutek w postaci dalszego wzmocnienia pozycji Huti.

Centralne Dowództwo poinformowało, że podczas piątkowego ataku rakieta balistyczna przeciw okrętom zbliżyła się do USS Carney, niszczyciela klasy Arleigh-Burke, który od listopada bierze udział w operacjach USA mających na celu powstrzymanie kampanii Houthi.

Dodała: „Pocisk został pomyślnie zestrzelony przez okręt wojenny USS Carney”. „Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń”.

Atak jest najnowszym atakiem rebeliantów w ich kampanii przeciwko statkom przepływającym przez Morze Czerwone i otaczające je wody, zakłócającym światowy handel w związku z wojną Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

Rzecznik wojskowy Houthi, bryg. Generał Yahya Saree nie przyznał się do ataku na Karni, ale twierdził, że na statek handlowy miał miejsce atak rakietowy, w wyniku którego stanął w płomieniach. Statek zidentyfikowano jako tankowiec Marilyn Luanda pływający pod banderą Wysp Marshalla. Associated Press nie mogła natychmiast skontaktować się z brytyjskimi menadżerami statku.

Operacje morskie armii brytyjskiej, które nadzorują drogi wodne na Bliskim Wschodzie, przyznały, że statek został trafiony rakietą i zapalił się w Zatoce Adeńskiej. Nie od razu było wiadomo, czy ktoś ucierpiał.

Od początku ataków Huti Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły wiele rund nalotów, których celem były składy rakiet Houthi i miejsca wyrzutni w Jemenie – kraju pogrążonym w konflikcie od czasu zajęcia przez rebeliantów stolicy, Sany, w 2014 r.

Od listopada rebelianci wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym, twierdząc, że biorą odwet za izraelską ofensywę w Gazie przeciwko Hamasowi. Często jednak atakowali statki o słabych lub niejasnych powiązaniach z Izraelem, zagrażając żegludze na kluczowym światowym szlaku handlowym między Azją, Bliskim Wschodem i Europą.

READ  Konflikt w Gazie: Izrael przyłącza się do porozumienia pokojowego z Hamasem po rozpoczęciu zrzutów amerykańskich

Odkąd rozpoczęła się kampania powietrzna, rebelianci twierdzą, że będą atakować także statki amerykańskie i brytyjskie. W środę dwa statki pływające pod banderą USA przewożące ładunki dla Departamentu Obrony i Stanu USA zostały zaatakowane przez Houthi, co zmusiło eskortujący okręt wojenny Marynarki Wojennej USA do zrzucenia kilku pocisków.

Dowódca Marynarki Wojennej USA na Bliskim Wschodzie powiedział w poniedziałek Associated Press, że ataki Houthi były najgorsze od tak zwanej wojny tankowców w latach 80. którego kulminacją była całodniowa bitwa morska między Waszyngtonem a Teheranem, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych była także świadkiem, jak w 1988 r. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przez pomyłkę zestrzeliła irański samolot pasażerski, zabijając 290 osób.

AP