Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwszy nosorożec, który zaszedł w ciążę dzięki sztucznemu zapłodnieniu, w walce o ocalenie prawie wymarłego gatunku

Pierwszy nosorożec, który zaszedł w ciążę dzięki sztucznemu zapłodnieniu, w walce o ocalenie prawie wymarłego gatunku

Naukowcy twierdzą, że A jednorożec Zostało zapłodnione poprzez transfer zarodków, co było pierwszym udanym zastosowaniem metody, która według nich może później umożliwić uratowanie prawie wymarłego podgatunku nosorożca białego północnego.

Eksperyment przeprowadzono na mniej zagrożonym podgatunku nosorożca białego południowego.

Naukowcy stworzyli w laboratorium zarodek z jaj i nasienia pobranych od nosorożców i przekazali go matce zastępczej nosorożca białego południowego w rezerwacie Ol-Pejeta w Kenii.

Z komórki jajowej i plemnika stworzono w laboratorium zarodek nosorożca białego, który następnie przeniesiono do matki zastępczej nosorożca białego południowego. (AP)
Doktor Thomas Hildebrandt, kierownik projektów (po prawej), trzyma płód. Mamy nadzieję, że weryfikacja koncepcji utoruje teraz drogę do sztucznego zapłodnienia prawie wymarłego nosorożca białego północnego. (AP)

„Transfer zarodków i pomyślna ciąża stanowią dowód słuszności koncepcji i pozwalają (naukowcom) na bezpieczne przeniesienie zarodków nosorożca białego północnego, co jest kamieniem węgielnym misji mającej na celu uratowanie nosorożca białego północnego przed wyginięciem” – stwierdziła grupa w oświadczeniu. Środowe oświadczenie.

Zespół dowiedział się jednak o ciąży dopiero po śmierci surogatki z powodu infekcji bakteryjnej w listopadzie 2023 r.

Nosorożec został zarażony w wyniku uwolnienia zarodników szczepu Clostridium z gleby przez wody powodziowe, a płód odkryto podczas sekcji zwłok.

Ręczna ryba

Niezwykle rzadka chodząca ryba wykluwa jaja niezbędne w walce z wyginięciem

Naukowcy byli jednak optymistami co do swoich ustaleń, chociaż niektórzy działacze na rzecz ochrony przyrody wątpili, czy przełom nastąpił na czas i uratował nosorożca białego północnego.

„Teraz mamy wyraźne dowody na to, że zarodek zamrożony, rozmrożony i wyprodukowany w probówce może dać początek nowemu życiu i tego właśnie chcemy dla nosorożca białego północnego” – powiedział Thomas Hildebrandt, główny badacz i kierownik wydziału. Reprodukcja w BioRescue.

Strażnik kontaktuje się z samicą nosorożca białego północnego Nagin, lat 30, jedną z dwóch ostatnich nosorożców białych północnych na planecie, w jej wybiegu w rezerwacie Ol Pejeta w Kenii. Naagin nie jest w stanie normalnie się rozmnażać. (AP)

W Afryce żyje nadal około 20 000 nosorożców białych południowych.

Podgatunek ten, a także inny gatunek, nosorożec czarny, odbudowują się po znacznym spadku populacji spowodowanym kłusownictwem w poszukiwaniu rogów.

Jednak podgatunek nosorożca białego północnego ma na świecie tylko dwóch znanych przedstawicieli.

Ostatni samiec nosorożca białego w Sudanie miał 45 lat, kiedy został uśpiony w 2018 roku z powodu powikłań związanych z wiekiem.

Naukowcy przechowywali jego nasienie i cztery martwe nosorożce, mając nadzieję, że wykorzystają je do zapłodnienia in vitro z jajami pobranymi od samic nosorożca białego północnego w celu wytworzenia zarodków, które ostatecznie zostaną nosicielami zastępczych matek nosorożców białych południowych.

Niektóre grupy zajmujące się ochroną przyrody twierdzą, że może być już za późno na uratowanie nosorożca białego północnego za pomocą zapłodnienia in vitro, ponieważ konflikty międzyludzkie zniszczyły naturalne siedliska tego gatunku w Czadzie, Sudanie, Ugandzie, Kongo i Republice Środkowoafrykańskiej.

Sceptycy twierdzą, że wysiłki powinny skupić się na innych zagrożonych gatunkach, które mają większe szanse na przeżycie.

Samice nosorożców białych północnych Fatu i Najin – dwa ostatnie nosorożce białe północne na planecie – pasą się w wybiegu w rezerwacie Ol Pejeta w Kenii. (AP)

Dr Joe Shaw, dyrektor generalny Save the Rhino International, powiedział: „Wiadomość o pierwszym udanym transferze zarodków nosorożca to ekscytujący krok, ale niestety jest już za późno na ponowne utworzenie zdolnej do życia populacji nosorożców białych północnych”.

Shaw stwierdziła, że ​​jej grupa w dalszym ciągu skupia się na rozwiązaniu dwóch głównych zagrożeń dla pięciu gatunków nosorożców na świecie: kłusownictwie na nosorożce dla ich rogów oraz utracie siedlisk w wyniku rozwoju.

„Naszą największą nadzieją jest współpraca z grupą odpowiednich partnerów, aby zapewnić nosorożcom przestrzeń i bezpieczeństwo, których potrzebują do naturalnego rozwoju” – powiedziała.

Jej grupa stwierdziła, że ​​w dalszym ciągu zachęca do hodowli naturalnej w celu zwiększenia ich liczebności.

Podała przykład nosorożca sumatrzańskiego, którego pozostało już tylko niecałe 80 sztuk.