Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Indonezja: Prabowo Subianto został prezydentem-elektem po tym, jak jego rywale zarzucili mu oszustwo

Indonezja: Prabowo Subianto został prezydentem-elektem po tym, jak jego rywale zarzucili mu oszustwo

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Pan Prabowo, emerytowany generał, podczas kampanii wyborczej przedstawił się jako ukochany dziadek

Indonezyjski minister obrony Prabowo Subianto został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich, które odbyły się w zeszłym miesiącu w trzeciej co do wielkości demokracji na świecie.

Prabowo nawoływał do jedności, podczas gdy jego rywale Anies Baswedan i Jangar Prannow zapowiedzieli podważenie wyniku.

Były generał, od kilkudziesięciu lat nękany zarzutami o łamanie praw człowieka, uzyskał 58,59% głosów.

„Dla tych, którzy na nas nie głosowali, dajcie nam szansę” – powiedziała 72-latka po ogłoszeniu przez Komisję Wyborczą oficjalnego obliczenia w środowy wieczór.

„Udowodnimy, że jako prezydent i wiceprezydent będziemy pracować tak ciężko, jak to możliwe, dla całego narodu indonezyjskiego” – powiedział.

Obejmie urząd w październiku, zastępując prezydenta Joko Widodo, lepiej znanego jako Jokowi.

14 lutego 80 procent z 205 milionów zarejestrowanych wyborców na 17 000 wysp i w trzech strefach czasowych przybyło do lokali wyborczych, co czyni je największymi jednodniowymi wyborami na świecie.

Głosy pana Prabowa przekroczyły większość niezbędną do uniknięcia drugiej tury. Anis i Gengar otrzymali odpowiednio 25% i 16%.

Prabowo podziękował popularnemu Jokowi, którego milczące wsparcie, jak powszechnie uważa się, pomogło mu wygrać. Były generał przegrał z Jokowi dwa wybory prezydenckie w 2014 i 2019 roku.

Jego kandydatem na kandydata – obecnie wiceprezydentem-elektem – jest najstarszy syn Jokowiego, Gebran Rakabuming Raka, który mógł startować dopiero po obniżeniu limitu wieku w ostatniej chwili.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Prabowo Subianto tańczy, ogłaszając swoje zwycięstwo – nieoficjalne statystyki stawiają go powyżej 50% głosów

Prabowo ogłosiło swoje zwycięstwo po wyborach, które odbyły się 14 lutego, kiedy to nieoficjalne statystyki wskazywały, że ma zdecydowaną przewagę nad konkurentami. W ubiegłych tygodniach gratulowali mu także światowi przywódcy.

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył „szczere gratulacje” i pochwalił Indonezyjczyków za „dużą frekwencję i zaangażowanie na rzecz demokracji i praworządności”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w oświadczeniu, że nie może się doczekać „dalszego pogłębiania naszego strategicznego partnerstwa”, co potwierdziło francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Spodziewając się protestów zwolenników pana Aniesa i pana Jangara, przed ogłoszeniem oficjalnych wyników policja wysłała ponad 3000 funkcjonariuszy do straży w całej stolicy, Dżakarcie.

W ostatnich tygodniach protestujący wyszli na ulice, twierdząc, że podczas wyborów doszło do powszechnych oszustw.

Między innymi panowie Anies i pan Ginger zarzucali już wcześniej, że nominacja pana Gebrana była częścią zakulisowych manewrów, które pokazały uprzedzenia pana Jokowiego do obozu Prabowo-Gebran.

Anis powiedział w środę, że doszło do nieprawidłowości podczas wyborów i że jego zespół prawny skieruje sprawę do sądu.

Reuters zacytował jego wypowiedź: „Przywództwo zrodzone w wyniku skażonego procesu pełnego odchyleń i oszustw stworzy system o nieuczciwej polityce”.

Szef zespołu prawnego Genjara powiedział BBC Indonesia, że ​​odwoła się od wyniku do sądu. Zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju muszą to zrobić w ciągu najbliższych trzech dni.

„Było wiele skarg na nieprawidłowości. Te wybory w dobie reform zostały wzięte pod uwagę [by many] „Powinny być mniej wolne i uczciwe niż poprzednie wybory w okresie po Suharto” – powiedział w czwartek w programie BBC Newsday indonezyjski profesor Dewi Fortuna Anwar.

Era Reform, znana również jako Era Reform, rozpoczęła się wraz z upadkiem autorytarnego prezydenta Indonezji Suharto w maju 1998 r.

„Naukowcy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w całym kraju wyrazili zaniepokojenie tą sytuacją [alleged] „Naruszenia etyczne i prawne oraz niewłaściwe, a nawet nielegalne wykorzystanie zasobów państwowych” – stwierdziła pani Dewi, profesor indonezyjskiej Krajowej Agencji Badań i Innowacji.

Dodatkowe raporty z BBC Indonezja

READ  Co AUKUS osiągnął w minionym roku?