Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Indyjski sąd pozwala Hindusom modlić się w meczecie w Varanasi – FBC News

Indyjski sąd pozwala Hindusom modlić się w meczecie w Varanasi – FBC News

[Source: Reuters]

Indyjski sąd orzekł, że Hindusi mogą modlić się w XVII-wiecznym meczecie w świętym mieście Varanasi.

Kilka dni po sondażu prawnik składających petycję stwierdził, że meczet został zbudowany po zniszczeniu tamtejszej świątyni.

Walka o roszczenia do świętych miejsc podzieliła Indie, które mają większość hinduską, ale także trzecią co do wielkości populację muzułmańską na świecie, od czasu uzyskania niepodległości od rządów brytyjskich w 1947 roku.

Artykuł kontynuowany po reklamie

Sąd w Varanasi, okręgu parlamentarnym premiera Narendry Modiego w północnym stanie Uttar Pradesh, stwierdził, że Hindusi mogą modlić się w meczecie Gyanvapi.

Meczet sąsiaduje ze świątynią hinduskiego Pana Śiwy i jest jednym z najbardziej znanych meczetów, który według grup hinduskich został zbudowany na zniszczonych świątyniach.

„Sędzia zezwolił krewnym księdza na oddawanie czci hinduskim bóstwom w podziemiach meczetu Gyanvapi” – powiedział Vishnu Shankar Jain, prawnik reprezentujący hinduskich składających petycję.

W zeszłym tygodniu powiedział, że Archaeological Survey of India (ASI) ustaliło, że meczet został zbudowany na zniszczonej świątyni hinduskiej, a w podziemiach meczetu odnaleziono pozostałości posągów hinduskich bogów.

ASI nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Akhlaq Ahmed, prawnik reprezentujący składających petycję muzułmanów, powiedział, że sprawa zostanie zaskarżona do sądu wyższej instancji.

Jain dodał, że sąd zwrócił się do władz okręgu o dokonanie niezbędnych ustaleń, aby Hindusi mogli się tam modlić w ciągu siedmiu dni.

Uwydatniono roszczenia Hindusów do suwerenności nad kontrowersyjnymi miejscami, ponieważ w tym miesiącu Modi otworzył dużą świątynię hinduskiego boga Rama w Ajodhji, zbudowaną na miejscu szesnastowiecznego meczetu zniszczonego przez hinduski tłum w 1992 r., twierdząc, że była to miejsce narodzin Hindusów. Bóg Król.

Zburzenie meczetu w Ajodhji doprowadziło do zamieszek w całych Indiach, w których według władz zginęło co najmniej 2000 osób, w większości muzułmanów.

READ  Australia nakłada na Rosję kolejne sankcje po aneksji Ukrainy przez Kreml

Poświęcenie Świątyni Ram przez Modiego było spełnieniem 35-letniego zobowiązania złożonego przez jego hinduską nacjonalistyczną partię Bharatiya Janata, a partia i jej towarzysze przedstawiają to jako przebudzenie hinduizmu.

Krytycy oskarżają Modiego o forsowanie programu prohinduskiego i promowanie dyskryminacji muzułmanów, ale twierdzi, że jego rząd tego nie robi.

Inauguracja świątyni następuje na kilka miesięcy przed wyborami krajowymi zaplanowanymi na maj przyszłego roku i oczekuje się, że zwiększy szanse Modiego na zdobycie rzadkiej trzeciej kadencji.

„Sprzeciwiamy się temu i jak najszybciej złożymy odwołanie od tej decyzji do Sądu Najwyższego” – powiedział Ahmed, prawnik składających petycje muzułmańskie, o orzeczeniu sądu w sprawie strony Varanasi.