Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Indyjskie sądy orzekają, kto wynalazł kurczaka maślanego  Indie

Indyjskie sądy orzekają, kto wynalazł kurczaka maślanego Indie

Jest to jedna z najbardziej lubianych potraw indyjskich. Można ją gotować na kuchence lub podawać na srebrze w restauracjach w całym kraju.

Jednak to, kto wymyślił przepis na bogatego i kremowego kurczaka w maśle, od dawna pozostaje kością niezgody – spór, który trafił teraz do indyjskich sądów.

Dwie restauracje w Delhi rości sobie prawo do nazywania siebie domem oryginalnego przepisu na kurczaka w maśle.

Pozew został złożony w celu rozstrzygnięcia tej sprawy przez rodzinę, która prowadzi Moti Mahal, popularną restaurację w Delhi, której klientami był pierwszy premier Indii Jawaharlal Nehru.

Według rodziny Gujral danie to zostało stworzone przez ich dziadka Kundana Lal Gujrala, który założył restaurację w Peszawarze na terenie dzisiejszego Pakistanu. Po podziale Indii w czasie rozbioru w 1947 roku przenieśli restaurację do Delhi.

Mówią, że przepis na aromatyczne curry składające się z delikatnych kawałków kurczaka gotowanych w piecu tandoor zmieszanych z bogatym sosem pomidorowym z masłem i śmietaną został wymyślony przez Gujrala w latach trzydziestych XX wieku, aby wykorzystać resztki kurczaka tandoor.

Amit Bagga, dyrektor generalny restauracji Daryaganj, prezentuje świeżego kurczaka w maśle i soczewicę dal makhani w restauracji Daryaganj w Noida.
Fotografia: Sahiba Chowdhury – Reuters

„Nie można pozbawić kogoś dziedzictwa… To danie zostało wynalezione, gdy nasz dziadek był w Pakistanie” – powiedział agencji Reuters Munish Gujral, dyrektor zarządzający Moti Mahal.

Jednak konkurencyjna restauracja Daryaganj również potwierdziła swoje roszczenia do pochodzenia kurczaka maślanego. Właściciele restauracji mówią, że ich krewny, Kundan Lal Jaggi, współpracował z Gujralem, kiedy w 1947 roku przeniósł swoją restaurację do Delhi, i to właśnie tam powstał kurczak maślany. Mówią, że daje im to prawo do nazywania siebie domem i pierwszym daniem, co, jak twierdzą, zostało zarejestrowane jako znak towarowy w 2018 roku.

Oprócz ubiegania się o tytuł wynalazcy kurczaka maślanego rodzina Gujral domaga się odszkodowania w wysokości 240 000 dolarów.

READ  The Loop Live: 6 stycznia panel głosuje za wezwaniem Donalda Trumpa do złożenia zeznań, strzelec z Parkland zwolniony z kary śmierci za morderstwo

Biorąc pod uwagę powolne tempo postępowań sądowych w Indiach, paląca kwestia pochodzenia kurczaka maślanego może nie zostać rozwiązana przez miesiące, a nawet lata. Kolejna rozprawa w tej sprawie odbędzie się w maju.