Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsza na świecie sztuczna inseminacja nosorożca białego może uratować podgatunek zwierząt, a przy życiu pozostały tylko dwa osobniki

Pierwsza na świecie sztuczna inseminacja nosorożca białego może uratować podgatunek zwierząt, a przy życiu pozostały tylko dwa osobniki

Naukowcy przeprowadzili pierwszy udany transfer zarodka nosorożca białego południowego, stosując metodę, która może utorować drogę do uratowania przed wyginięciem jego krytycznie zagrożonego kuzyna północnego.

Ostatni samiec nosorożca białego północnego padł w 2018 r. Obecnie pozostały tylko dwie samice, które znajdują się pod całodobową ochroną uzbrojoną w sanktuarium w Kenii.

Jednak Nagin i Fatu nie są w stanie dotrzymać ciąży, przez co rasa funkcjonalnie wymarła.

Mając ostatnią szansę na przeżycie, naukowcy z konsorcjum BioRescue wspieranego przez Niemcy zwracają się ku zapłodnieniu in vitro (IVF), aby spróbować wszczepić laboratoryjny zarodek spokrewnionemu podgatunkowi nosorożca białego południowego.

Zespół badawczy potwierdził w środę, że procedura weryfikacyjna doprowadziła do udanej 70-dniowej ciąży u nosorożca białego południowego, z dobrze rozwiniętym płodem płci męskiej o długości 6,4 centymetra.

Jedyne dwa pozostałe nosorożce białe północne to samice.(Dostawca: Projekt Biorescue)

„Wspólnie osiągnęliśmy coś, co nie wydawało się możliwe” – powiedział profesor Thomas Hildebrandt, kierownik projektu.

„To właściwie kamień milowy, który umożliwi nam produkcję cieląt nosorożca białego północnego w ciągu najbliższych dwóch, dwóch i pół roku” – stwierdził dr Hildebrandt.

Zarodek cielęcia nosorożca w dłoni w rękawiczce.

Płód płci męskiej urósł do 6,4 cm, zanim matka zastępcza zmarła tragicznie z powodu niepowiązanej infekcji bakteryjnej.(Dostawca: Projekt Biorescue)

Powiedział, że udany eksperyment zakończył się „gorzką” tragedią, gdy matka zastępcza i jej nienarodzone cielę zginęły z powodu niepowiązanej infekcji bakteryjnej.

Zespół badawczy stwierdził jednak, że ma pewność, że płód przeżyje 16-miesięczny okres ciąży.

READ  Disney pozwał gubernatora Florydy Rona DeAntisa

W następnym kroku naukowcy spróbują powtórzyć ten wyczyn z zarodkami nosorożca północnego wykonanymi z jaj pobranych od samic, które przeżyły, oraz zakonserwowanych plemników dwóch dawno zmarłych samców.

Precyzyjne działanie

Aby umieścić płód w surogacie, zespół ekologów wykorzystuje sterylnego nosorożca buhaja, którego podejście do samicy wskazuje, że jest ona gotowa zajść w ciążę.

Następnie zespół przeprowadził delikatny zabieg w niecałą godzinę, podając matce zastępczej środek uspokajający.

Rozmiar i precyzyjna anatomia nosorożca białego oznacza, że ​​zarodek zostaje wszczepiony przezodbytniczo i do macicy.

Naukowcy dokonują sztucznego zapłodnienia nosorożców białych.

Thomas Hildebrandt twierdzi, że metoda sztucznego zapłodnienia może pomóc w ocaleniu innych zagrożonych gatunków nosorożców.(Dostawca: Projekt Biorescue)

Doświadczenia przeprowadzono na zarodkach nosorożca białego południowego, aby zachować rzadki materiał genetyczny pozostały po gatunkach północnych.

Zespół BioRescue ma 30 zapłodnionych jaj w zamrażarkach „czekających na swój wielki dzień” – powiedziała Susan Holtz z Instytutu Badań nad Zoologią i Dziką Przyrodą im. Leibniza.

Według dr Hildebrandta metoda sztucznego zapłodnienia może stanowić model ratowania innych zagrożonych gatunków nosorożców, takich jak nosorożec sumatrzański w Azji Południowo-Wschodniej.

Nosorożec biały północny swobodnie wędrował po wielu krajach Afryki Wschodniej i Środkowej, ale jego liczebność gwałtownie spadła z powodu powszechnego kłusownictwa w poszukiwaniu rogów.

ABC/okablowanie