Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Instynkt zabójcy drapieżnych przodków doprowadził do ewolucji ssaków

Instynkt zabójcy drapieżnych przodków doprowadził do ewolucji ssaków

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu Otwartego sugerują, że ewolucyjny sukces pierwszych dużych drapieżników na Ziemi wynikał z ich potrzeby doskonalenia się w roli zabójców.

Przodkowie ssaków rządzili Ziemią przez około 60 milionów lat, na długo przed pojawieniem się pierwszych dinozaurów. Zróżnicowali się jako najważniejsze drapieżniki na Ziemi między 315 a 251 milionami lat temu.

Naukowcy zbadali anatomię szczęk i wielkość ciała mięsożernych synapsydów, wykorzystując te cechy do zrekonstruowania prawdopodobnych nawyków żywieniowych tych starożytnych drapieżników i sporządzenia wykresu ich ewolucji ekologicznej w czasie. Odkryli poważną zmianę w funkcjonowaniu szczęki synapsydów około 270 milionów lat temu, powiązaną z poważną zmianą w zachowaniu drapieżników, która ma ważne implikacje dla ewolucji naszych wczesnych przodków.

W miarę jak zwierzęta roślinożerne rosły większe i szybsze, mięsożerne przystosowały się do tego, by stać się większe i lepiej przetrwać niż drapieżniki.

„Wcześniejsze drapieżniki z synapsami, takie jak słynny Dimetrodon na żaglach, miały dość długą szczękę z dużą ilością zębów, dzięki którym nie mogły uciec, gdy zostaną uwięzione” – wyjaśnił główny autor. Doktor Suresh Singh Z siedzibą w Bristolu Szkoła Nauk o Ziemi. „Zaobserwowaliśmy jednak zmianę funkcji szczęki w kierunku krótszych, charakteryzujących się większą wydajnością mięśni i mniejszą liczbą zębów skupionych w przedniej części szczęki, a szczęki te zostały przystosowane do zapewniania głębokich i mocnych zgryzów.

„Zmiana pokazuje, że późniejsze mięsożerne synapsydy skupiały się bardziej na silniejszym uderzaniu ofiary, a tym samym jej szybszym zabijaniu. Wśród tych późniejszych synapsydów były pierwsze drapieżniki szablozębne! Ta zmiana podkreśla, że ​​drapieżniki musiały stawić czoła nowej presji selekcyjnej ze strony swojej ofiary.

Odkrycie to zapewnia ważny kontekst dla kluczowego etapu ewolucji synapsydów. Doktor Armin Elsler, jeden ze współautorów badania, dodał: „Od dawna wiadomo, że reorganizacja zazębiających się szczęk w tym okresie stanowi ważny krok w kierunku ewolucji ssaków”. „Te zmiany nie tylko sprawiają, że szczęka staje się bardziej wydajna, ale stanowią także pierwszą przebudowę szczęki, która również doprowadziła do powstania złożonego ucha występującego u ssaków. Co było przyczyną tego pierwszego kroku? Nasze badanie sugeruje, że zostało ono wprowadzone częściowo pod presją środowiska ze strony ofiary.”

READ  Badanie wykazało, że nadkażenia inne niż Omicron wywołują silne działanie neutralizujące krzyżowo przeciwko wariantom Omicron przez barierę antygenową

Współautor dr Tom Stubbs powiedział: „Moment zmiany funkcji szczęki odpowiada ewolucji nowych, większych i szybszych zwierząt roślinożernych, co stanowiłoby większe wyzwanie dla drapieżników.

„Wzrosło ryzyko obrażeń lub śmierci zwierząt mięsożernych, dlatego niektóre drapieżniki synaptyczne stały się większymi i lepszymi zabójcami, aby przezwyciężyć to ryzyko”.

Ta zmiana odzwierciedla nową dynamikę w interakcjach drapieżnik-ofiara, wskazując, że życie na Ziemi poruszało się szybciej.

„Późny paleolit ​​to czas, kiedy zwierzęta zaczęły żyć, jeść i rozmnażać się wyłącznie na lądzie” – powiedział. Profesor Mike Benton, Współopiekun badania

„Stały się całkowicie lądowe, kolonizując nowe siedliska i wykorzystując nowe zasoby w głębi lądu ze środowisk wodnych, na których wcześniej polegały.

„Nasze odkrycia pokazują, jak zmieniła się presja selekcyjna na te wczesne zwierzęta lądowe, w miarę jak stawały się one lepiej przystosowane do życia na lądzie – złapanie innego zwierzęcia, które może szybko się poruszać i urosnąć do większych rozmiarów, jest znacznie trudniejsze niż złowienie małej, śliskiej lub ziemnowodnej ryby”.

Profesor Emily Rayfield Brał także udział w nadzorowaniu badania. Dodała: „Interakcje między drapieżnikami a ofiarą są dziś ważnym czynnikiem wpływającym na zachowania zwierząt, dlatego fascynujące jest obserwowanie tego wpływu poprzez ewolucję anatomiczną na przestrzeni milionów lat i odkrycie, że prawdopodobnie jest on odpowiedzialny za dokonanie wielkich skoków w naszej historii ewolucji .”

„Podkreśla, jak paleontolodzy mogą wykorzystać związek między formą i funkcją, aby zbadać, jak żyły różne prehistoryczne zwierzęta, co może nam wiele powiedzieć o ewolucji życia na Ziemi”.

Naukowcy odkryli również, że różnorodność morfologiczna mięsożerców synaptycznych wzrosła po metamorfozie wraz z dodaniem nowych grup funkcyjnych dostosowujących się do większych prędkości ukąszeń lub jeszcze silniejszych ukąszeń w środkowym późnym permie – około 265–251 milionów lat temu. Oceniając porównanie rozmiarów tych nowych gatunków mięsożerców w różnych społecznościach na przestrzeni czasu, zdali sobie sprawę, że społeczności te mogły zacząć bardzo przypominać rozmiary współczesnych ssaków mięsożernych.

READ  5 opcji na Twoje podwórko |

papier:

„Ekomorfologia synaptyczna drapieżników sugeruje zwiększoną dynamikę ekosystemów lądowych późnego paleolitu” SA Singh, A Elsler, TL Stubbs, Mike Benton i in. w Communication Biology, 201 (2024). https://doi.org/10.1038/s42003-024-05879-2.

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.