Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jajka z Polski trafiają do kawiarni w ramach obchodów Wielkanocy, pokazując solidarność, Wiadomości Singapuru i najlepsze historie

SINGAPUR – Jajka, symbol odnowy i witalności, są nieodłącznym elementem obchodów Wielkanocy na całym świecie i są używane jako artykuły spożywcze lub jako część tradycji związanych z chrześcijańskim świętem.

Przed Niedzielą Wielkanocną (4 kwietnia) jajka z Polski trafiały w sobotę do operatorów stoisk w pięciu kawiarniach w Canberze.

Darowizna jest wyrazem solidarności i gestem wsparcia dla branży spożywczej – powiedziała Ambasador RP w Singapurze Magdalena Poktsevich.

„Dzielenie się kawałkami jajek z bliskimi przy stole wielkanocnym to staropolska tradycja, znak najlepszych życzeń siły i nadziei” – wyjaśnił.

„Nie ma lepszej okazji, aby podziękować lokalnym firmom, które obsługują Polaków mieszkających w Singapurze”.

Obchody Wielkanocy w Polsce często wiążą się z malowaniem jajek na twardo, jak się je nazywa pisanki. Tradycyjnie jajka w cebuli gotuje się na czerwono.

Darowizny dokonali w sobotę pani Poktsevich, przewodnicząca Singapursko-Polskiej Komisji Parlamentarnej Przyjaźni oraz Lim Wei Kiyak, poseł Sembawang GRC.

Ambasada RP i organizacje oddolne w Canberze są częścią większego wysiłku, aby przekazać ponad 10 000 świeżych polskich jaj mieszkańcom Singapuru i małym firmom. Do tej pory złożono ponad 9 000 jaj. Ruch jest wspierany przez polskiego producenta jaj Fermi Woźniak oraz lokalnego importera i dystrybutora jaj, Dasun Eggs.

Dr Lim zaznaczył, że jaja z Polski są przykładem próby dywersyfikacji zasobów żywnościowych Singapuru.


Do tej pory złożono ponad 9 000 jaj. Zdjęcie ST: Kevin Fu

Pierwszy import jaj do Singapuru nastąpił 5 czerwca 2020 r., Pośród globalnych zakłóceń łańcucha dostaw spowodowanych infekcją koronawirusem. Inny eksport z Polski do Singapuru to mrożone warzywa, nabiał, pieczywo i ryby.

„Ten aktualny gest jest pozytywną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, co jednocześnie podkreśla wartość współpracy z Polską” – powiedział dr Lim.

„Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać ten rozmach w naszych stosunkach dwustronnych”.