Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak ćwiczenia o wysokiej intensywności przed operacją mogą pomóc w powrocie do zdrowia

Nowe badanie pokazuje, że krótkie sesje ćwiczeń o wysokiej intensywności na kilka tygodni przed operacją mogą poprawić wydolność krążeniowo-oddechową i zmniejszyć ryzyko powikłań.

W badaniu przeanalizowano 12 badań z udziałem 832 pacjentów, w których porównywano wpływ ćwiczeń o wysokiej intensywności „przed odwykem” ze standardową terapią. badanie to było Opublikowano w JAMA Open Networkkoncentruje się na rodzaju ćwiczeń zwanych HIIT, które oznacza trening interwałowy o wysokiej intensywności i obejmuje krótkie okresy wytężonych ćwiczeń, często trwające tylko sekundy lub minuty, po których następuje odpoczynek.

Inni badacze przyglądali się potencjalnym korzyściom prehabilitacji, czyli ćwiczeń zapewniających pacjentom lepszą kondycję przed operacją. Większość pacjentów przygotowujących się do poważnej operacji może mieć zaledwie kilka tygodni od postawienia diagnozy do udania się na salę operacyjną, dlatego zdaniem ekspertów kluczowa jest skuteczna i szybka interwencja ruchowa.

W badaniach objętych analizą niektóre sesje HIIT trwały zaledwie 18–20 minut. Ta popularna forma ćwiczeń „może sprawić, że ludzie będą sprawniejsi i szybsi” – powiedział. Carrie Cliffordpierwszy autor recenzji i pracownik naukowy w Katedrze Nauk Chirurgicznych Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii.

Zwiększ swoją kondycję dzięki HIIT

Większość pacjentów objętych przeglądem przeszła poważne operacje w obrębie jamy brzusznej. Naukowcy odkryli, że HIIT może poprawić sprawność pacjentów „W celowy sposób” – powiedział Clifford przed operacją.

Poprawę tę mierzono za pomocą kilku wskaźników wydolności układu krążenia, w tym testu sześciominutowego marszu i poprawy szczytowego poboru tlenu, czyli miary maksymalnej ilości tlenu, jaką organizm może wykorzystać podczas intensywnych ćwiczeń.

„To ważne, ponieważ organizm potrzebuje tlenu, aby zregenerować się i wyleczyć po operacji” – powiedział Clifford.

W badaniu z 2022 r Uczestnikom przeglądu, w wieku od 45 do 85 lat, przechodzącym poważną operację jamy brzusznej, przydzielono 14 sesji treningu o wysokiej intensywności w ciągu czterech tygodni w porównaniu do standardowej opieki. Clifford powiedział, że standardowa opieka zazwyczaj obejmuje ogólne informacje na temat pozostawania aktywnym oraz ograniczania spożycia alkoholu i palenia przed operacją, ale nie obejmuje konkretnego programu ćwiczeń.

READ  Zostałam nazwana "królową dramatu" ze względu na mojego syna - teraz umiera

W badaniu przeprowadzonym w 2022 r. sesje HIIT obejmowały około 30 minut jazdy na rowerze stacjonarnym. Zamiast jednak jeździć przez 30 minut z rzędu, pacjentów poproszono o to, aby na zmianę wybierali jedną minutę intensywnej jazdy na rowerze w celu osiągnięcia 90% maksymalnego tętna i jedną minutę aktywnej regeneracji.

Badanie, w którym uczestniczył Clifford, Odkrył znaczną poprawę w zakresie szczytowego poboru tlenu przed operacją już po 12–14 sesjach w ciągu czterech tygodni.

Ogólne wyniki szerszej metaanalizy były ograniczone faktem, że nie każde badanie w przeglądzie opierało się na tych samych miarach sprawności lub stosowało te same programy HIIT. Naukowcy często definiują trening o wysokiej intensywności na różne sposoby i chociaż większość programów ćwiczeń trwała krócej niż cztery tygodnie, niektóre interwencje trwały sześć tygodni lub dłużej. Problemy zdrowotne, z jakimi borykają się pacjenci, były zróżnicowane.

„Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że dobrym pomysłem jest skupienie się szczególnie na HIIT” – powiedział. Daniela MacIsaaca, profesor nadzwyczajny anestezjologii i medycyny bólu na Uniwersytecie w Ottawie, który nie był zaangażowany w nowy przegląd. „Ale myślę, że recenzja pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi”.

Mniej powikłań po HIIT

Clifford powiedział, że pacjenci nie tylko poprawili swoją sprawność fizyczną, ale ćwiczenia HIIT zmniejszyły ryzyko problemów po operacji.

Badanie wykazało, że ćwiczenia HIIT „prehabilitacyjne” przed operacją zmniejszyły ryzyko powikłań pooperacyjnych o 56 procent, na podstawie ośmiu badań objętych przeglądem, w których zgłoszono powikłania pooperacyjne u 770 pacjentów.

W badaniu Clifforda z 2022 r. badacze mierzyli powikłania, osobiście spotykając się z uczestnikami podczas ich pobytu w szpitalu i odnotowując wszelkie komplikacje. Wysłali także kwestionariusz kontrolny sześć tygodni po operacji.

Ponadto autorzy przeglądu wzięli pod uwagę długość pobytu w szpitalu. Chociaż badania wykazały, że ćwiczenia HIIT przed operacją mogą skrócić czas pobytu w szpitalu o około trzy dni, wynik nie był istotny statystycznie, więc nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

READ  Czekając na ducha: poszukiwanie ciemnej materii 1 km pod australijskim miastem | Wiadomości z Australii

Korzyści z ćwiczeń przed operacją

MacIsaac, który przeprowadził własne badania na temat prehabilitacji, zauważa, że ​​w badaniach zawartych w przeglądzie nie porównano HIIT z innymi interwencjami fizycznymi, takimi jak ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności. Tradycyjny program przygotowawczy może obejmować od trzech do pięciu tygodni ćwiczeń, takich jak szybki marsz, jogging, jazda na rowerze lub pływanie – powiedział.

Na podstawie nowego przeglądu nie można stwierdzić, czy HIIT jest skuteczniejszy niż inne formy ćwiczeń przedhabilitacyjnych, ale Clifford powiedziała, że ​​jej zespół pracuje nad tymi badaniami.

„Myślę, że każda osoba przygotowująca się do operacji, jeśli zwiększy poziom aktywności fizycznej i poprawi swoje odżywianie, może spodziewać się lepszych wyników po operacji” – powiedziała McIsaac. „Ten przegląd sugeruje, że jeśli są zainteresowani treningiem interwałowym o wysokiej intensywności, może to być dla nich korzystne. Jeśli nie, prawdopodobnie istnieje tyle samo lub więcej dowodów na to, że inne tradycyjne formy ćwiczeń będą prawdopodobnie równie korzystne.”

Zapisz się na newsletter Well+Being – źródło eksperckich porad i prostych wskazówek, które pomogą Ci dobrze żyć każdego dnia