Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak dobrze działają chińskie szczepionki?

Na początku tego roku życie po blokadach COVID wyglądało bliżej niż kiedykolwiek dla Chile, Mongolii, Bahrajnu i Seszeli. Te cztery kraje były jednymi z najbardziej zaszczepionych na świecie, ponieważ zabezpieczyły duże zapasy chińskiej szczepionki Sinovac i Sinopharm. Ale do czerwca te cztery kraje walczyły z niektórymi z najgorszych epidemii koronawirusa na świecie. Czy szczepionki zawodzą?

Przesyłka z Sinovac dociera do Kambodży w czerwcu 2021 roku.przypisane mu:Obrazy Getty

Jakie są szczepionki w Chinach?

Od końca 2020 r. Chiny wyeksportowały setki milionów dawek Sinovac i Sinopharm do co najmniej 70 krajów i polegają na szczepionkach w ogromnym zadaniu szczepienia 1,4 miliarda ludzi. „Chiny są obecnie największym na świecie eksporterem szczepionek przeciw COVID” – mówi epidemiolog Michael Toole, który analizował start-up w Instytucie Burnet. Szczepionki działają poprzez trenowanie twojego ciała, aby zbudować obronę immunologiczną przeciwko wirusowi bez konieczności zarażania się nim. Toole wyjaśnia, że ​​chińskie szczepionki wykorzystują „inaktywowany” (martwy) koronawirus, aby zakończyć sztuczkę, podobnie jak nasze istniejące szczepionki przeciw grypie i polio. Szczepionki Moderna i Pfizer opracowane na Zachodzie przy użyciu nowej technologii mRNA wykorzystują fragment kodu genetycznego wirusa, podczas gdy szczepionki AstraZeneca, Sputnik V i Johnson & Johnson wykorzystują inny rodzaj nieszkodliwego wirusa, aby dostarczyć fragment COVID-19 potrzebny do zbudowania odporności.

Czy Sinovac i Sinopharm działają?

Podobnie jak Rosja zrobiła w sprawie szczepionki Sputnik, Chiny pominęły ostatni etap badań klinicznych, które przeszły zachodnie szczepionki, aby szybciej wprowadzić Sinovac i Sinopharm. Ale W przeciwieństwie do strzału Rosji, dane z Chin były od tego czasu mniej rzetelne, ze względu na mniejszą liczebność próby. Tam, gdzie Sinovac został wprowadzony w Brazylii, zmniejszyło to tylko o połowę ryzyko wystąpienia objawów COVID (do czasu, gdy Chiński urzędnik natychmiast skomentował, że „nie jest wysoki”). Ale ochrona wzrosła do 67 procent w Chile i 85 procent w Turcji. „Powiedziałbym, że są na równi z AstraZeneca”, mówi Toll. „Sinopharm wydaje się być lepszy niż Sinovac, zatrzymując około 78 procent symptomatycznych przypadków, ale przeprowadził badania wcześniej, zanim niektóre warianty zostały wprowadzone do obrotu”. Wirusolog Gary Grumman, który doradza Światowej Organizacji Zdrowia, mówi, że brak danych na temat chińskich szczepionek (oraz dezinformacja i krążąca wokół nich propaganda) utrudnia ocenę ich skuteczności, ale oczekuje, że okażą się one skuteczne w 50 procentach. Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, takich jak AstraZeneca i Pfizer, zarówno Sinovac, jak i Sinopharm nadal mają bardzo dużą szansę na uchronienie Cię przed śmiercią z powodu COVID, co jest główną miarą sukcesu każdej szczepionki. (Chociaż monitorowanie skutków ubocznych po szczepieniu jest mniej kompleksowe zarówno w Chinach, jak i Rosji, mówi Tol Nie zgłoszono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.) Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła obie chińskie szczepionki do użytku w sytuacjach awaryjnych, których są właścicielami, Moderna, Pfizer, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Grohmann twierdzi, że będzie to teraz ważny dodatek do planu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia, aby zapewnić dawki krajom rozwijającym się, które walczyły o przyciągnięcie wystarczających zapasów.

READ  Dżungla ominęła Bali bez turystyki pośród Covid | Kino

Więc po co się martwić?

Nie ma żadnej szczepionki gwarantującej powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa (przypuszcza się, że zarówno Pfizer, jak i AstraZeneca ograniczą rozprzestrzenianie się COVID nawet o połowę), więc epidemia uderzyła nawet w najszybsze na świecie kampanie szczepień. Wielka Brytania zaszczepiła ponad połowę całej populacji, głównie AstraZeneca, a następnie Pfizerem, ale ponownie odnotowuje dziesiątki tysięcy przypadków dziennie. Nawet Izrael, gdzie ponad 60 procent jest zaszczepionych, widział mutacje, z których najnowsza to nieszczepione dzieci. Jednak w obu krajach wskaźniki hospitalizacji (i zgonów) pozostają niskie, zauważa Catherine Bennett, szefowa epidemiologii na Uniwersytecie Deakin, co jest oznaką sukcesu szczepionek.

Chociaż w przypadku każdej szczepionki prawdopodobnie wystąpią przypadki przełomu (niewielka liczba W pełni zaszczepione osoby w Wielkiej Brytanii niedawno zmarły na najbardziej zaraźliwy typ delta, Na przykład w Mongolii liczba zgonów i liczba przypadków ponownie dramatycznie wzrosła. Jest to głównie używany Sinopharm. Chile jest w dużej mierze zależne od Sinovac, a niedawny wzrost liczby przypadków przytłoczył szpitale, przywracając kraj do stanu zablokowania. za Badanie wykazało, że szansa przyjęcia na oddział intensywnej terapii nadal spadła o 89 procent wśród osób, które zostały w pełni zaszczepioneJednak ochrona była znacznie niższa u osób, które przyjęły tylko jedną dawkę. W Indonezji, gdzie Sinovac również prowadzi krajową kampanię szczepień, co najmniej 10 z 26 lekarzy, którzy zmarli w czerwcu na COVID, zostało w pełni zaszczepionych. „Wskaźniki śmiertelności tam rosną bardzo szybko”, mówi Toole. Ludzie, którzy przyjęli dwie dawki podczas ostatniej epidemii na Seszelach, również zginęli, chociaż rząd twierdzi, że najbardziej krytyczne przypadki nie zostały w pełni zaszczepione.